Firma Jean Mueller jest czołowym europejskim producentem szafek energetycznych, listew i rozłączników bezpiecznikowych, zacisków ze stalową ramką oraz wielu innych wyrobów dla zakładów energetycznych i przemysłu. Firma od ponad 100 lat dostarcza swoje produkty dla energetyki zawodowej w kilkudziesięciu krajach, jednak w ciągu ostatnich kilkunastu lat największy przyrost sprzedaży jest notowany w zakresie komponentów do przemysłowych rozdzielnic niskiego napięcia. W niniejszym artykule chciałbym przybliżyć czytelnikom tę grupę produktów.
O ile przy budowie małych rozdzielnic domowych lub wnętrzowych, gdzie zakładane prądy będą miały wartość od kilku do kilkudziesięciu amperów, stosuje się powszechnie aparaturę modułową, o tyle przy odpływach prądowych o wartości kilkaset amperów zastosowanie znajdują najczęściej rozłączniki bezpiecznikowe. Jest kilka argumentów przemawiających za tym rozwiązaniem: kompaktowa budowa rozdzielnic dzięki zastosowaniu aparatów zasilanych układem szyn zbiorczych, zwykle niższe koszty rozłączników bezpiecznikowych niż odpowiednich wyłączników automatycznych oraz pewność zabezpieczenia na wypadek zwarcia.
Instalacje fotowoltaiczne narażone są na poważne uszkodzenie w wyniku zarówno bezpośredniego wyładowania atmosferycznego, jak i indukowanych przepięć powstałych w odległości do kilkuset metrów od miejsca uderzenia pioruna. Ograniczniki przepięć zapewniają odpowiednią ochronę instalacji PV. Ograniczniki przepięć PV zwykle są dostosowane do napięć znamionowych w zakresie od 500 do 1500 V DC. Budowane są i testowane zgodnie z ogólną normą PN-EN 61643-11 oraz specyficzną normą dotyczącą ograniczników przepięć dla fotowoltaiki PN-EN 50539-11. Ogólne zasady zastosowania ograniczników przepięć w instalacjach PV można znaleźć w specyfikacji technicznej CLS/TS 50539-12 i normie PN-HD 60364-7-712.