Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 24

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
PL
W końcu września 2015 r. rozpoczęto prace przy budowie łącznicy kolejowej Kraków Zabłocie–Kraków Krzemionki. W niniejszym artykule przedstawiono założenia techniczne i eksploatacyjne tej inwestycji oraz jej znaczenie w systemie przewozów kolejowych.
2
Content available System ERTMS na linii Rzym - Neapol
100%
PL
4.5.2006 r. odbyła się jazda pokazowa rozkładowym pociągiem nr 9607, relacji Rzym - Neapol, złożonym z zespołu serii ETR 500, podczas której zaproponowano działanie nowo uruchomionego systemu ERTMS.
3
Content available Chińskie linie dużej prędkości
100%
PL
Niezwykły wzrost chińskiej sieci kolejowej dużej prędkości jest jedną z cech charakterystycznych ostatnich lat, wytyczających kierunki dalszego rozwoju kolei. Pod względem długości linii kolejowych dużych prędkości nie ma na świecie kraju, który mógłby się równać z Chinami. W październiku 2014 r. długość sieci osiągnęła tam 12 183 km. Chiny zbudowały prawie 4 razy więcej kilometrów linii dużych prędkości niż Hiszpania, która zajmuje pod względem długości tych linii drugie miejsce w skali światowej. Dzisiaj większość prowincji chińskich jest albo już podłączona do sieci o prędkości wynoszącej co najmniej 200 km/h, albo jest w trakcie podłączania do takiej sieci.
4
Content available Nowy wagon sypialny z PESA Bydgoszcz
100%
PL
24.3.2003 r. zaprezentowano w Bydgoszczy nowy wagon sypialny typu 306 Ab, produkcji zakładów Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz S.A. Holding. W pokazie uczestniczyli: prezes spółki PKP InterCity - Andrzej Żurkowski, prezes PESA Bydgoszcz - Tomasz Zaboklicki, kilku posłów na sejm RP, przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury, Centrali PKP S.A., projektanci wagonu i producenci niektórych podzespołów oraz przedstawiciele prasy.
5
Content available Modernizacja linii E20 Rzepin - Granica Państwa
100%
PL
Od sierpnia 2002 r. trwa modernizacja magistrali kolejowej Warszawa - Berlin na odcinku Rzepin - Granica Państwa, długości 15 km. Odcinek ten jest przebudowywany z dotychczasowej prędkości 120 km/h do predkości 160 km/h tak, jak przebudowano wcześniej pozostałe odcinki od Warszawy do Rzepina, z wyjątkiem większych stacji.
6
100%
PL
Już od połowy lat 70. dr Colin Taylor z Australii przedstawia co dwa lata na łamach Railway Gazette przegląd najszybszych pociągów świata. W tym roku stwierdził, że nie spełniono wszystkich obietnic zwiększenia prędkości, składanych przy różnych okazjach przez przedstawicieli wielu państw. Jedynie w Niemczech odnotowano wyrażny wzrost prędkości jazdy, co pozwoliło temu krajowi wyprzedzić Hiszpanię i przesunąć się na czwarte miejsce (tabl. 1).
PL
Pierwsze linie kolejowe na terenie obecnej Polski powstały w połowie XIX w. Pierwszą była linia Wrocław - Oława, długości 27 km, otwarta w 1842 r. Dolny Śląsk należał wówczas do Prus - Polska władała tymi ziemiami ostatnio w XIV w., za króla Władysława Łokietka. Natomiast na terenach samego zaboru pruskiego, czyli na ziemiach utraconych przez Polskę w wyniku rozbiorów 1772-1795, pierwszym otwartym był odcinek Chebzie-Mysłowice, długości 22 km, uruchomiony w 1846 r. Odcinek ten, tak jaki wcześniejszy z Wrocławia do Oławy, należał do budowanej przez Towarzystwo Budowy Kolei Górnośląskich magistrali Wrocław - Opole - Mysłowice.
PL
Kolejka linowo-terenowa w Zakopanem obchodzi w tym roku 60-lecie swojego istnienia. W ciągu tego okresu przewiozła ponad 70 mln pasażerów. Jest ona drugą pod względem popularności, po kolejce na Kasprowy Wierch, kolejką górską w Polsce. W 1984 r. wymieniony został tor i podtorze kolejki, w 1985 roku urządzenia napędowe, w 1988 r. wagony kolejki, a w 1997 r. wykonano gruntowną modernizację stacji dolnej. Z okazji jubileuszu warto przypomnieć historię tej znanej wszystkim w Polsce kolei.
9
100%
PL
Pomimo wdrożenia w normalnej eksploatacji pierwszych na świecie pociągów o prędkości 350 km/h, nasz co dwuletni przegląd najszybszych pociągów świata, ujętych w rozkładach jazdy, nie znajduje pociągów szybszych niż o średniej prędkości 272 km/h, gdy prędkością maksymalną było 320 km/h. Jak podaje dr Colin Taylor w swoim co dwuletnim przeglądzie, nowe kraje wyprzedzają stare kolejowe potęgi (tab. 1 i 2).
PL
9.10.2007 r. w mieście Troyes, leżącym w południowo--wschodniej Francji, odbyła się prezentacja pierwszego na świecie pociągu pasażerskiego AGC o napędzie hybrydowym. spalinowo-elektrycznym, produkcji Bombardier Transportation. Pociąg AGC (Autorail Grande Capacite) oznacza zespół trakcyjny o dużej pojemności. Aby utrzymać się w istniejącej skrajni taboru UIC 505-1 i jednocześnie wygospodarować jak najwięcej miejsca dla pasażerów, zespół ma beczkowato wygięte ściany boczne.
11
Content available Pociąg Grona Taget dla kolei szwedzkich
100%
PL
7.8.2008 r. na linii Sztokholm - Vasteras - Goteborg w Szwecji odbyt się pokaz nowego pociągu dużej prędkości Grona Taget, produkcji firmy Bombardier Jazda odbyła się na trasie Sztokholm - Vasteras, długości 102 km. Pociąg Grona Taget (Zielony Pociąg) jest to 2-wagonowy zespół trakcyjny o prędkości 250 km/h, którą uzyskał 7.8.2008 r na odcinku próbnym linii Sztokholm - Vasteras. Jest to linia konwencjonalna zbudowana w latach 20. XX w., zaczyna się na km 64,500 od Sztokholmu i biegnie do km 95,000. Maksymalną prędkość uzyskano na ok. km 75,000. Jazda odbywała się po lewym torze, który w Szwe.cji jest torem właściwym, gdyż na kolejach szwedzkich jest ruch lewostronny.
12
100%
PL
W październiku ubiegłego roku kolej JR Central w Japonii obchodziła uroczystość 50-lecia linii dużej prędkości Tokaido Shinkansen. Była to pierwsza linia dużej prędkości na świecie.
13
Content available Pierwsza kolej magnetyczna w Chinach
100%
PL
11.6.2002 r., podczas prezentacji dla dziennikarzy ośrodka rozwojowego firmy Siemens w Brunszwiku, przedstawiony został wydział zajmujący się budową kolei magnetycznej w Chinach. Wydział ten zatrudnia aktualnie 120 osób. Niemiecka wersja pociagu na poduszce magnetycznej nosi nazwę Transrapid i jest rozwiązaniem firmy Siemens. Na podstawie opracowanej dokumentacji budowana jest obecnie linia pociągu Transrapid w Szanghaju. Będzie ona miała 30 km i łączyła centrum handlowe miasta Longyang z międzynarodowym dworcem lotniczym Pudong. Na linii będą kursowały 3 pociągi, każdy będzie się składał z 5 wagonów, a prędkość maksymalna pociągów będzie wynosiła 430 km/h - zatem czas dojazdu do lotniska wyniesie zaledwie 7 min 30 s. W godzinach szczytu pociągi będą kursowały co 10 min.
14
Content available remote Nowy projekt rozporządzenia o transporcie publicznym w UE
63%
PL
W lutym br. roku została przedstawiona przez Komisję Europejską do konsultacji znowelizowania propozycja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Europy w sprawie zlecenia usług transportowych i zawierania umów na prowadzenie publicznych przewozów pasażerskich transportem kolejowym, drogowym i wodnym śródlądowym w Państwach Członkowskich Unii Europejskiej. W artykule autor przedstawił proponowane regulacje prawne.
PL
Jak długo jeszcze najwięksi producenci tramwajów i lekkich pojazdów szynowych będą budowali ten tabor? Wielkość zamówień jest wciąż znacznie poniżej liczby 500 pojazdów rocznie, która stanowi minimum potrzebne dla podtrzymania produkcji wielu zachodnich producentów. W ostatnich 12 miesiącach zamknięto kilka fabryk renomowanych producentów, a dalsze mają być zamykane. Jednocześnie weszli na rynek mniejsci producenci, a nawet powstali nowi. Z analizy przeprowadzonej przez redaktora Harriego Hondiusa w "Metro Report" w 2002 r. wynika, że produkcja tramwajów i lekkich pojazdów szynowych nie przynosi znaczących zysków oddziałom transportowym wielkich koncernów. Tak prawdopodobnie było w 2004 r. Wątpliwe jest, czy te większe zyski będą mogły być kiedykolwiek osiągnięte. Zamówień jest zbyt mało, w ofertach producentów jest zbyt dużo nowości, które kosztują, a klienci stawiają wysokie wymagania.
16
Content available Koleje amerykańskie w statystyce
63%
PL
W wielu analizach, dotyczących obecnego stanu i kierunku rozwoju europejskich kolei, również polskich, jakie przeprowadzane są w ostatnich latach, bardzo często jako punkt odniesienia przytaczane są koleje amerykańskie. Pomimo, że koleje amerykańskie funkcjonują w innych warunkach gospodarczych niż europejskie, wszelkie ich porównania są bardzo cenne, gdyż pomagają lepiej zrozumieć specyfikę kolei europejskich i wyznaczyć dla nich kierunki rozwoju.
17
Content available Tramwaje w Bordeaux zasilane z trzeciej szyny
63%
PL
Przy okazji budowy sieci tramwajowej w Bordeaux, Francja, na częściach wszystkich trzech budowanych linii - A, B i C, zastosowano innowacyjny system układu zasilania dla tramwajów. Nowy system umożliwia zasilanie pojazdu z szyny wbudowanej w ziemię, co wykorzystano zwłaszcza na ulicach historycznego centrum miasta, aby nie zakłócać architektury górną siecią zasilającą.
18
Content available Amerykańskie koleje pasażerskie na rozdrożu
63%
PL
Nie tylko w Polsce mamy problemy z kolejowymi przewozami pasażerskimi. Jedynie amerykańskie koleje pasażerskie Amtrak, eksploatujące pociągi w relacjach dalekobieżnych między stanami, znalazły się na rozdrożu i ich przyszłość jest w rękach polityków.
19
Content available Nowy katalog UIC uszkodzeń szyn
63%
PL
Nowy katalog uszkodzeń szyn wydany w 2000 r. wprowadza jednolity układ uszkodzeń, ustala sposoby ich wykrywania i podaje środki ich eliminacji. W niniejszym opracowaniu przedstawiono najczęstsze przypadki uszkodzeń szyn i opisano środki zapobiegawcze. Ostatecznym celem tych działań jest wydłużenie żywotności szyn.
20
63%
PL
W 1999 r. dziewięć kolei dużej prędkości na terenie państw należących do Unii Europejskiej wykonało pracę 52,7 mld pasażerokilometrów (pas.km), tj. 20% wszystkich przewozów pasażerskich (292 mld pas.km) w tych krajach. Od czerwca 2001 r. w Europie jest ponad 3 tyś. km linii kolejowych dużych prędkości, a w 2010 r. powinno być ich ok. 6 tyś. km.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.