Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Znamy ich rodzaje, geometrie, pulsacje czy regulacje, bez nich prawdopodobnie wystąpiłby deficyty energii elektrycznej na świecie. Mowa o turbinach, które są niezbędne w elektrowniach. W PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. Oddział Elektrownia Bełchatów jednostki wytwórcze pracują w oparciu o turbiny parowe. Dlaczego prowadzi się kompleksową ocenę zanieczyszczeń występujących na turbinach? Co wykazały badania? I czy przyczynią się do przedłużenia ich żywotności?
PL
Obecnie zadaniem przemysłowych oczyszczalni ścieków jest zmniejszenie ładunku zanieczyszczeń do wartości określonych w dwóch obowiązujących aktach prawnych. W 2021 roku będziemy musieli uzyskać znacznie zaostrzone wartości zawarte w konkluzjach BAT (BAT5, BAT 15). To ciągłe zaostrzanie wymagań w zakresie oczyszczalni ścieków przemysłowych prowadzi do tworzenia „hybryd" wiążących ze sobą klasyczne metody oczyszczania spalin z nowoczesnymi technologiami opartymi na najnowszych teoriach naukowych, pozostawiając jednocześnie miejsce na zastosowanie nowych, innowacyjnych rozwiązań.
PL
Wyzwania, które stawia niepełna przewidywalność procesów technologicznych, nasza determinacja w poznawaniu nowych obszarów, przynależna dla naszego gatunku ciekawość świata prowadzą w kierunku odkrywania nowych zastosowań techniki pomiarowej XRF. Spektrum diagnoz oraz ich jakość można także zwiększyć, łącząc analizy XRF z innymi pomiarami.
PL
Osady znajdowane na łopatkach turbin najczęściej utworzone są z: nierozpuszczalnych w wodzie połączeń krzemionki oraz tlenków żelaz (magnetytu i hematytu), tlenków glinu i miedzi pochodzących z procesów korozyjnych, rozpuszczalnych soli sodowych (węglanów, chlorków, siarczanów, krzemianów) oraz wodorotlenku sodu, nierozpuszczalnych w wodzie soli wapnia i magnezu, aczkolwiek w przypadku kotłów na wysokie parametry jest to już praktycznie niespotykane ze względu na wysokie wymagania czystości wody.
5
63%
PL
Metoda polega na wyodrębnieniu frakcji torakalnej mgły kwasu siarkowego(VI) na filtrze celulozowym z zastosowaniem próbnika umożliwiającego rozdzielenie cząstek frakcji toraklanej, zgodnie z konwencją tej frakcji określonej w normie PN EN 481, następnie ekstrakcji analitu wodą i analizie otrzymanego roztworu metodą chromatografii jonowymiennej. Oznaczalność metody wynosi 0,01 mg/m3.
EN
This method is based on separation thoracic fraction of sulphuric acid on membrane filter fiber placed in PPI sampler. Sulphuric acid is eluted using 30 ml of destillated water. The obtained solution is analyzed with IC with conductometry detection. The working range is 0.01 to 0.1 mg/m3 for a 480 l air sample.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.