Teoria mechanizmu akomodacji zaproponowana przez Helmholtza w XIX wieku, mimo upływu lat i pojawienia się nowych poglądów w kolejnym wieku, wciąż stanowi najbardziej powszechny model akomodacji przedstawiany w literaturze. Ponadto, oko schematyczne Gullstranda stworzone zostało na podstawie tej idei. Czy dziś – w XXI wieku – nadszedł czas na zaakceptowanie innych poglądów?
2
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Stożek rogówki jest jednym z najczęstszych uwarunkowanych genetycznie zaburzeń krzywizny rogówki. Częstość jego występowania oszacowano na 50-230 na 100 tys. osób. Choroba ta zazwyczaj ma swój początek w okresie dojrzewania bądź w drugiej lub trzeciej dekadzie życia, a jej postęp obserwuje się przez kolejnych 10-15 lat. Schorzenie rzadko ujawnia się przed 10. rokiem żyda. W znacznej liczbie przypadków stożek występuje obustronnie, a jego rozwój przebiega asymetrycznie. Częste jest rozpoznanie choroby w drugim oku po upływie pięciu lat od diagnozy pierwszego oka [1]. Do postawienia rozpoznania wstępnego w gabinecie niezbędne są: wywiad medyczny, autokeratorefraktometria, refrakcja, badanie przedmiotowe wykonane makroskopowo i z wykorzystaniem lampy szczelinowej. Do rozpoznania ostatecznego i ilościowej oceny schorzenia służy topografia i/lub tomografia rogówki. Istnieje kilka metod korekcji tej wady, natomiast jedyną możliwością powstrzymania jej postępu jest cross-linking.
3
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Rogówka odpowiada za ponad 2/3 refrakcji układu optycznego oka. Średnia moc łamiąca rogówki wynosi około 43D, lecz może przyjmować wartości od 3D do nawet 50D [1].
Zespół suchego oka (ZSO) jest jedną z najczęściej zgłaszanych dolegliwości oczu przez pacjentów w gabinetach okulistycznych i optometrycznych. Zdefiniowany został przez DEWS II w 2017 roku jako „wieloczynnikowa choroba powierzchni oka charakteryzująca się utratą homeostazy filmu łzowego, której towarzyszą objawy oczne, w których rolę etiologiczną odgrywają niestabilność filmu łzowego i hiperosmolarność, stan zapalny i uszkodzenie powierzchni oka oraz nieprawidłowości neurosensoryczne”. Najczęściej spowodowane jest nadmiernym parowaniem łez, obniżonym wytwarzaniem lub zmienionym składem filmu łzowego. Powoduje to głównie uczucie dyskomfortu, suchości lub uczucia ciała obcego [1,2,3].
5
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW