Od wielu już lat po każdej zimie możemy obserwować kolejne drzewa zamierające wzdłuż ulic. To, co jeszcze dwadzieścia lat temu było zdarzeniem sporadycznym, teraz ma charakter masowy.
Sąsiedztwo roślin wpływa korzystnie na nasze organizmy. To nie ulega wątpliwości. Wśród zieleni czujemy się lepiej niż na betonowej pustyni, w którą zmieniają się centra miast.
W dużych miastach ronda budowane są w miejscach zbiegu znaczących arterii: jezdni i torów tramwajowych. Są ważnym elementem sieci komunikacyjnej i jako takie muszą zapewniać kierowcom możliwość sprawnego i bezpiecznego przejazdu. Znaczna powierzchnia, jaką zazwyczaj zajmuje rondo, może jednak zostać wykorzystana jeszcze w inny sposób. Obsadzona roślinami i dobrze oświetlona, a więc widoczna także o zmierzchu i nocą, stanie się w przestrzeni miejskiej elementem dekoracyjnym, przełamującym brzydotę wielkich ulic, pełnych zgiełku i spalin.
W ostatnich kilku latach na terenach zielonych pojawiła się tendencja równego cięcia krzewów niezależnie od rodzaju i gatunku. Najczęściej z powodu miejsca zasadzenia jest to wysokość 60 - 80 cm (czasami wyżej, gdyby niższe cięcie groziło pozostawieniem tylko jednego pędu bez pędów bocznych). Odbywa się to zazwyczaj na przełomie lutego i marca.
Centra miast, nawet niewielkich, coraz częściej przypominają pustynie: beton i asfalt ożywiany szklanymi płaszczyznami nowoczesnej architektury. Brak roślin to nie tylko pogorszenie warunków bytowania człowieka (o kilka stopni wyższa temperatura podczas miesięcy letnich, niższa wilgotność powietrza, nadmiar dwutlenku węgla w atmosferze czy kłopoty z wodą opadową), ale też dyskomfort estetyczny. I właśnie problem estetyki można rozwiązać dzięki zastosowaniu drzew i krzewów w pojemnikach.
Mówi się o nich królowe, ogląda z bliska piękne kwiaty, pielęgnuje w ogrodach. Jednak lata bylejakości w kształtowaniu przestrzeni miejskiej utrwaliły poczucie, że róże są zbyt wymagające i nadają się tylko do prywatnych ogrodów. A przecież to nieprawda.
Dobierając drzewa i krzewy do nasadzeń miejskich warto analizować wyjątkowe cechy ciernistych i kolczastych krzewów oraz małych drzew. Przede wszystkim dlatego, że tego typu roślinność nadaje się do zastosowania jako naturalne ogrodzenie, osłona przed zanieczyszczeniami czy azyl dla ptaków.
Rośliny, których kształt jest efektem cięcia, to interesujący element kompozycji na terenach zieleni miejskiej. Najpopularniejszym przykładem przycinania krzewów i drzew jest żywopłot, który może być formowany na różne sposoby.
Dobrym sposobem na ozywienie kompozycji roślinnych jest sadzenie roślin o owocach, które są nie tylko dekoracyjne, ale mają też znaczenie praktyczne. Mogą one stanowić pożywienie dla ptaków, materiał do zabawy dla dzieci czy składnik smacznych i zdrowych konfitur.
Mają zwisające do ziemi pedy i zawsze przyciagaja naszą uwagę. Wprowadzanie do przestrzeni miejskiej takich urozmaiconych kompozycji roslinnych ożywia ja i czyni bardziej atrakcyjną.
Wszyscy lubimy, gdy otaczająca nas przestrzeń emanuje pozytywnymi bodźcami, to znaczy jest zarazem efektowna, jak i pod różnymi względami interesująca. Wówczas łatwiej jest też identyfikować się z takim miejscem.
Chociaż mają opinię kapryśnych, sadzimy je chętnie w ogrodach przydomowych. Są też wśród nich takie, które dobrze rosną w trudnych warunkach miejskich. Nie można o nich zapominać, bo doskonale wzbogacają kompozycje z roślin liściastych. A zimą tylko one swymi barwami ożywiają smutny bury krajobraz.
Ciągle poszukujemy dla zieleni miejskiej nowych pomysłów na estetyczne obsadzenia, a zarazem wymagające niewiele pracy przy pielęgnacji. Rośliny, którymi warto się zainteresować, to trawy.
Rozważając problem nasadzeń w przestrzeni miejskiej, szukamy pomysłów na efektowne kompozycje roślinne. Zazwyczaj skupiamy się na okresie wegetacji, a przecież bardzo ważny jest także czas zimowego spoczynku.
W przestrzeni miejskiej warto znaleźć miejsce dla gatunków i odmian drzew osiągających znaczne rozmiary. Nie tylko ze względu na walory estetyczne, ale też z uwagi na ich wpływ na środowisko. Potężne drzewa są piękne: wyniosłe i efektowne. Zachwycają potężnymi konarami i wyrazistym pniem. Jednak czasami budzą atawistyczne uczucia: dają irracjonalne poczucie bezpieczeństwa. W cieniu ich koron znajdujemy wyciszenie i odpoczynek.
W miastach z roku na rok obserwuje się spadek liczby dużych drzew. W związku z tym krzewy stają się najważniejszymi roślinami wieloletnimi w miejskiej przestrzeni publicznej.
Z roku na rok wokół nas coraz mniej jest terenów porośniętych bujną, wysoką zielenią. Zastępują ją budynki, parkingi, ulice i place. Aby miasta nie zmieniły się w betonową pustynię, trzeba do nasadzeń szukać roślin, które zniosą istniejące warunki, a przy tym będą ozdobą.
Problemy z ograniczonym miejscem na zieleń w mieście mogą rozwiązac nie tylko drzewa o niewielkich koronach, ale również krzewy czy pnącza, które z łatwością sprawdzą się również w trudnych warunkach miejskich.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.