W dobie wciąż postępujących technologii oraz pojawiania się nowocześniejszych rozwiązań, przedsiębiorcy muszą zwracać uwagę na wiele aspektów. Coraz jaśniejsze staje się to, że zrównoważony rozwój jest nie tylko dodatkiem do działalności biznesowej czy mile widzianą opcją, ale wręcz koniecznością. Chodzi tu o odpowiedzialne działanie, ważne z punktu widzenia wzrostu gospodarczego, ponoszonych kosztów i kształtowania marży, a także kreowania wartości marki. Firmy konsultingowo-doradcze Deloitte i Interbrand przebadały najbardziej wpływowe światowe marki pod względem ekologicznych działań oraz ich wizerunkowej skuteczności, a wyniki korporacji opublikowały pod koniec czerwca 2012 r. w rankingu „Best Global Green Brands” (Najlepsze globalne zielone marki).
Idea recyklingu oraz trend eko w designie są dziś już nie tylko kaprysem projektantów, ale realną potrzebą i świetnym sposobem na pozyskanie nowych surowców do przetworzenia. Dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem w świecie sztuki jest ponowne użycie złomu w celu wykreowania praktycznych dzieł, wykorzystywanych w codziennym życiu.
Program pilotażowy selektywnej zbiórki odpadów z użyciem kompostowalnych worków na odpady biodegradowalne w Berlinie zakończył się sukcesem. Berlińskie Przedsiębiorstwo Komunalne – Berliner Stadtreinigung (BSR) – i firma BASF zakończyły wspólny projekt pilotażowy, polegający na zastosowaniu worków na odpady organiczne, wykonanych z biodegradowalnego tworzywa. Ponad 21 tys. gospodarstw domowych w dzielnicach Prenzlauer Berg i Hellersdorf we wrześniu 2011 r. otrzymało pakiet testowy dziesięciu worków na odpady organiczne. Ponadto 3 700 gospodarstw domowych w Hellersdorf zostało dodatkowo wyposażonych w pojemniki kuchenne do wstępnego sortowania, aby ułatwić zbieranie odpadów organicznych. Każde gospodarstwo biorące udział w tym projekcie otrzymało paczkę testową z workami na odpady organiczne, wykonanymi z biodegradowalnego i kompostowalnego tworzywa. Paczki zostały bezpłatnie rozesłane za pośrednictwem poczty wraz z załączonym materiałem informacyjnym. Mieszkańcy zostali poproszeni o korzystanie z worków na odpady organiczne przez trzy miesiące.
W ciągu ostatnich kilu miesięcy polskie społeczeństwo żyło przygotowaniami do Mistrzostw Europy W Piłce Nożnej 2012.Wszechobecne informacje, docierające za pośrednictwem zróżnicowanych mediów masowych, prezentowały dane dotyczące infrastruktury oraz ogólnego stanu gotowości do tak dużej imprezy. Zastanawiano się, czy Polska, jako jeden z organizatorów poradzi sobie, czy zapewni odpowiednie warunki przyjeżdżającym fanom piłki nożnej? Wciąż mówiono/ mówiło się o budowie dróg, modernizacji portów lotniczych, powstawaniu baz noclegowych, wznoszeniu i ulepszaniu stadionów, kreowaniu stref kibica, a zapomniano poruszyć tak istotną kwestię, jaką jest utrzymanie czystości i ochrona środowiska. Redakcja Recyklingu postanowiła bliżej przyjrzeć się kwestii gospodarki odpadami na terenie polskich miast-gospodarzy podczas trwania Euro2012.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.