Przedstawiono zagadnienia modelowania i symulacji pracy silników dal potrzeb badania zjawisk występujących w czasie wybiegu w związku z analizami możliwości zastosowania szybkiego SZR w hucie Miedzi Głogów. ze względu na konieczność obserwacji w stanach nieustalonych prądów i napięć sieć zasilającą i silniki zmodelowano za pomocą programu EMTDC/PSCAD. Uzyskane z symulacji wyniki dają podstawę do wszechstronnej oceny wywołanych różnymi przyczynami (np.. zwarciami) zjawisk w sieci elektroenergetycznej Huty Miedzi Głogów po odłączeniu zasilania od szyn, do których podłączone są silniki. Symulacja za pomocą EMTDC/PSCAD pozwala uniknąć przeprowadzenia kosztownych eksperymentów, które z natury rzeczy dają możliwość oceny zjawiska jedynie w konkretnej chwili i miejscu.
Przedstawiono zagadnienia modelowania i symulacji pracy silników dla potrzeb badania ich samorozruchu w związku z analizami możliwości i zastosowania szybkiego SZR w sieci elektroenergetycznej Huty miedzi Głogów. z uwagi na charakter badań - badania stanów nieustalonych - sieć zasilająca i silniki zmodelowano wykorzystując program EMTDC/PSCAD. Przyjęte podejście dało możliwości przeprowadzania wszechstronnych badań samorozruchu silników indukcyjnych. możliwe było uwzględnienie różnego składu grupy silników biorących udział w samorozruchu, różnych czasów trwania wybiegu częściowego, jak również zdarzeń; w konsekwencji których nastąpił wybieg (błąd łączeniowy, zwarcia w różnych miejscach sieci elektroenergetycznej). W każdym z rozpatrywanych przypadków badano przetężenia będące konsekwencją zjawisk elektromagnetycznych mających miejsce po wznowieniu zasilania silników. przetężenia te również powinny być brane pod uwagę przy ocenie możliwości samorozruchu rozpatrywanych silników. W pracy przedstawiono wyniki symulacyjnych badań samorozruchu silników indukcyjnych pracujących w Hucie Miedzi Głogów. Po opisaniu warunków, przy których nadany jest samorozruch silników indukcyjnych, scharakteryzowano wykorzystany model sieci elektroenergetycznej i silników indukcyjnych zasilanych z tej sieci. omówiono organizację eksperymentu symulacyjnego. Przedstawiono wyniki badań symulacyjnych. Na zakończenie podano wnioski z przeprowadzonych badań
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.