Celem niniejszej pracy było sprawdzenie czy bieżąca płynność finansowa mierzona w ujęciu statycznym ma wpływ na kształtowanie się wartości przedsiębiorstwa. Badanie przeprowadzono na jednej, z największych polskich firm, notowanych na warszawskiej GPW. Płynność finansową zmierzono wykorzystując klasyczne miary takie jak: wskaźnik bieżącej płynności finansowej, wskaźnik płynności przyspieszonej, wskaźnik środków pieniężnych. Wartość przedsiębiorstwa ustalono na podstawie ceny akcji. Do badań zastosowano metody ilościowe oparte na liniowych modelach ekonometrycznych oraz analizie współczynników korelacji liniowej.
Rozwój fizyki w XX wieku był w dużej mierze zainspirowany i zdominowany przez próby zrozumienia mechaniki kwantowej - teorii fizycznej opisującej materię i promieniowanie na poziomie subatomowym. Gdy pierwsze niezręczne próby sformułowania mechaniki kwantowej były podejmowane, nikt sobie nie zdawał sprawy, że już niespełna sto lat później może ona doprowadzić do nadzwyczajnego postępu technologicznego wpływającego niemal na każdy element codziennego życia. Nie da się ukryć, że dziś żyjemy w czasach Rewolucji Kwantowej, bo każdy z nas ma w domu dziesiątki urządzeń, które działają dzięki jej zdobyczom. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że wszyscy zbliżamy się nieuchronnie do kolejnego przełomowego momentu, który w perspektywie jednego pokolenia jeszcze bardziej odmieni znany nam świat. Już wkrótce nastąpi Druga Rewolucja Kwantowa, której jednym ze skutków będzie powstanie urządzeń rozwiązujących abstrakcyjne problemy przy wykorzystaniu zjawisk kwantowych. Czy jesteśmy na nią przygotowani?
Badanie antymaterii to jedno z najbardziej fascynujących zagadnień współczesnej fizyki. Trwający od kilku dziesięcioleci bezprecedensowy rozwój technik doświadczalnych z pogranicza fizyki atomowej i jądrowej pozwala obecnie nie tylko wytwarzać antymaterialne cząstki, ale również je w sposób kontrolowany gromadzić, przechowywać i używać jako niezwykle precyzyjne narzędzia badawcze. Jednym z fundamentalnych pytań, na które wciąż nie znamy satysfakcjonującej odpowiedzi, jest to, czy współczesna teoria oddziaływań grawitacyjnych prawidłowo opisuje również świat antymaterialny. Odpowiedzi na to pytanie szuka międzynarodowy zespół AEgIS w CERN w Genewie, w skład którego wchodzi grupa polskich badaczy z Torunia i Warszawy. Zasadniczym celem tego ambitnego programu badawczego jest sprawdzenie z atomową precyzją, jak wygląda swobodny spadek w polu grawitacyjnym Ziemi obiektów zawierających antymaterialne składniki.
EN
The study of antimatter is one of the most fascinating issues in modern physics. The recent unprecedented development of experimental techniques in atomic and nuclear physics now makes it possible not only to produceantimaterial particles, but also to collect, store and use them in a controlled manner as extremely precise research tools. One of the fundamental questions still remaining without a satisfying answer is whether the contemporary theory of gravity describes correctly also the antimaterial world. Answering this question is on the agenda of AEgIS – the international team at CERN in Geneva including a group of Polish researchers from Toruń and Warsaw. The fundamental goal of this ambitious research program is to verify with atomic precision a free fall in the Earth’s gravitational field of objects containing antimaterial components.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.