Ten serwis zostanie wyłączony 2025-02-11.
Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 11

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Pandemia koronawirusa to czas zupełnie niecodzienny dla nas wszystkich. Również laboratoria muszą być w stanie zaadoptować się do nowych warunków i zapewnić ciągłość prowadzenia działalności laboratoryjnej, w tym też utrzymanie certyfikatów akredytacji i innych niezbędnych dokumentów do ich działania.
PL
Zapraszamy do podroży przez historię atomizacji elektrotermicznej w pomiarach absorpcji atomowej i cząsteczkowej. Warto w tym miejscu podkreślić, że metoda atomowa spektrometrii absorpcyjnej, wykorzystywana powszechnie w pomiarach składu pierwiastkowego, ma swoje korzenie w badaniach nad rozpraszaniem światła słonecznego.
PL
W świetle dzisiejszych wyzwań w dziedzinie analizy chemicznej, gdzie wiarygodność wyników, ich precyzja, spójność i ważność są kluczowe, proces zaokrąglania liczb odgrywa niezwykle istotną rolę.
4
Content available Rola i możliwości badań proteomicznych
100%
EN
Proteomic research plays a crucial role in unraveling the mysteries of cellular function. This paper explores the historical background and contemporary significance of proteomics, emphasizing its importance in understanding protein interactions within biological systems. We discuss key advancements in technology, particularly in mass spectrometry and ionization techniques, which have greatly enhanced our ability to analyze the proteome comprehensively. Moreover, we examine the potential applications of proteomic research in fieldssuch as diagnostics, drug development, and personalized medicine, highlighting its transformative impact on biomedical sciences. By addressing current challenges and future prospects, this review aims to provide a clear overview of the role and potential of proteomic research in advancing our understanding of complex biological processes.
PL
Fluoroproteomika to opracowany w naszym laboratorium scenariusz badawczy służący do poznania oddziaływań molekularnych między substancjami aktywnymi leków, małymi cząsteczkami organicznymi zawierającymi w swojej strukturze fluor a białkami występującymi w organizmie. Zastosowanie zaproponowanego przez nas scenariusza badań fluoroprotemicznych może mieć duże znaczenie w kontekście podstawowego zrozumienia celów chemicznych działania fluoru na organizm oraz reakcji chemicznych/ścieżek biologicznych, w które zaangażowany jest fluor. Mogą one posłużyć do wyjaśnienia obserwowanych dotychczas efektów ubocznych po terapiach z zastosowaniem leków fluorowanych.
PL
Opracowano i zwalidowano procedurę analityczną oznaczania śladowych ilości fluoru w próbkach biologicznych przy użyciu molekularnej absorpcji cząsteczki GaF. Zwalidowana procedura analityczna pozwala na oznaczenie małej ilości fluoru bezpośrednio po mineralizacji próbek biologicznych kwasem, co nie było możliwe innymi metodami.
PL
Dbałość o ważność wyników pomiarów chemicznych wymaga zarówno dobrej organizacji laboratorium, jak i odpowiedniej infrastruktury oraz kompetencji technicznych personelu.
PL
W niniejszym artykule przedstawiono tylko wybrane przykłady zastosowania uczenia maszynowego w chemii i dziedzinach pokrewnych, lecz mimo wszystko warto zwrócić uwagę, jaki potencjał kryje się za tą technologią.
PL
Techniki spektrometrii mas pozwalają identyfikować strukturę i skład pierwiastkowy związków chemicznych w badanej próbce. Zastosowana procedura analityczna umożliwiła identyfikację i oznaczenie niskocząsteczkowych związków zawierających selen w próbkach tkanek pobranych od zwierząt po suplementacji związkami selenu.
PL
Skuteczne wykorzystanie metod proteomiki i metabolomiki do badania molekularnych mechanizmów procesów zachodzących w układach biologicznych w znacznej mierze zależy od tego, jak duży procent składników badanych układów uda się objąć skuteczną analizą.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.