Pierwsze polskie doświadczenia z budową nawierzchni betonowych miały miejsce ok. sto lat temu. Od ponad wieku nie zmieniły się także podstawowe zasady produkcji betonu. Niemniej w budownictwie drogowym i mostowym dzięki betonom nowej generacji można dziś stosować rozwiązania, które do tej pory były nieosiągalne. Wysoka trwałość betonu oraz coraz większa wiedza i doświadczenie wykonawców sprawiają, że na polskich drogach spotyka się go coraz częściej.
Znaczenie transportu kolejowego rośnie w całej Europie. Transformacja mobilności polegająca na rezygnacji z indywidualnych środków transportu na rzecz przewozów publicznych, szczególnie w aglomeracjach miejskich, ale także z dala od miast przez połączone w sieć zintegrowane środki transportu, ma opierać się na kolei jako najszybszym, najwygodniejszym, najtańszym i najbardziej przyjaznym dla środowiska sposobie przemieszczania się ludzi. Autonomiczne pociągi, inteligentne dworce, nowoczesne technologie napędu, takie jak napędy wodorowe, to nie pieśń odległej przyszłości, ale realne zmiany i wyraźnie rysująca się perspektywa. Również w Polsce – dzięki ogromnym inwestycjom infrastrukturalnym, ambitnemu projektowi budowy CPK czy stawianiu na rozwój alternatywnych źródeł zasilania pojazdów trakcyjnych – kolej staje się coraz atrakcyjniejszą alternatywą dla transportu drogowego.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.