Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
|
2012
|
tom Nr 3
34-37
PL
Tematem nowego cyklu artykułów są możliwości zautomatyzowanych budynków mieszkalnych, nazywanych umownie "budynkami inteligentnymi". Zostaną one opisane na przykładzie funkcjonującego już od 10 lat jednorodzinnego domu energooszczędnego. System wentylacji jest w tym wypadku fragmentem większego zintegrowanego systemu HVAC, odpowiedzialnego za zapewnienie komfortu klimatycznego w pomieszczeniach poprzez zautomatyzowane ogrzewanie, chłodzenie, nawilżanie i wentylację całego budynku. W artykule opisano proces zarządzania wentylacją w okresie zimowym .
|
2012
|
tom nr 6
28-31
PL
W artykule uzasadniono stosowanie systemów zasilania gwarantowanego w warunkach polskiego niskoenergetycznego budownictwa jednorodzinnego. Systemy takie miałyby zapewniać zasilanie gwarantowane dla urządzeń, takich jak kotły na paliwo stałe, panele solarne, lodówki itp. Opisany przykład działającego takiego systemu w Polsce wykazuje, że do zasilania tego rodzaju można z powodzeniem wykorzystać energię słoneczną (PV) buforowaną w akumulatorach i zasilać dom w sposób nie tylko awaryjny, ale również okresowo, jako alternatywę do zasilania z ZE. Opisano 72 godziny pracy systemu, gdzie podczas majowych przymrozków system dostarczał 90–100% energii potrzebnej na zapewnienie komfortu w budynku, automatycznie regulując aktualne źródło energii elektrycznej.
EN
The article discusses the potential role of UPS systems based on PV and wind generators supply in residentail buildings in rural areas of Poland. Some other ready made solutions are descibed like Home Back Up Power Stations. In the paper author shows the pioneer system based on modified APC UPS with 1000 Ah batteris supplied form PV 50 VDC system instead of grid power.The solution is able to combine the supply and demand of power and manage to store the energy from day time to night and cloudy days efectively. Carried out 72 hour full back-up measurements shows a need of direct connection of the UPS to home BMS in order to introduction few levels of power supply according to the home power consumption.
|
2009
|
tom Nr 4
61-62
PL
Artykuł przybliża ideę zastosowania "inteligencji" w budynkach mieszkalnych według koncepcji BMS Unihome. Scharakteryzowano w nim zarys nowoczesnego systemu takiej wentylacji w budynku jednorodzinnym z uwzględnieniem wentylacji hybrydowej, a także jego działanie w warunkach letnich i zimowych.
|
2010
|
tom Nr 10
54-56
PL
Autor, projektując systemy automatyki budynkowej (BMS - Buliding Management System), integrujące w ramach podsystemu HVAC sterowanie wentylacją, ogrzewaniem i klimatyzacją, spotyka się z wieloma ciekawymi problemami. Proponuje jednak spojrzeć na nie od strony automatyki i sterowania, a nie samych urządzeń, gdyż podejście takie bardzo często może okazać się korzystne.
|
2011
|
tom Nr 1-2
41-43
PL
Bieżące pomiary zużycia mediów stają się koniecznością w walce z wysokimi rachunkami za energię. Aby efektywnie zredukować koszty, konieczne jest dowiedzenie się, z czego wynika ich wysokość i które urządzenia i w jakim okresie są za to odpowiedzialne. Opisana w artykule meto-dologia jest częścią większego systemu tzw. inteligentnego budynku, opartego na systemie zarządzania BMS w koncepcji Unihome, zaprojektowanej i zrealizowanej przez autora.
|
2010
|
tom Nr 5
63-65
PL
Na przykładzie zaprojektowanego domu inteligentnego autor udowadnia, że dobór optymalnego systemu grzewczego do nowego czy modernizowanego budynku wiąże się z podjęciem nie jednej, ale kilku decyzji dotyczących całego systemu wentylacyjno-grzewczo-chłodniczego (HVAC).
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.