Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 33

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
PL
Podstawowe informacje dotyczące tego tematu znajdują się w Ustawie z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. w Dz.U. z 2018 r., poz. 917); Rozporządzeniu Ministra Gospodarki z 30 października 2002 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn podczas pracy (Dz.U. z 2002 r., nr 191, poz. 1596 ze zm.); Rozporządzeniu Ministra Gospodarki z 21 października 2008 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla maszyn (Dz.U. z 2008 r., nr 199, poz. 1228 ze zm.); Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (t.j. w Dz.U. z 2003 r., nr 169, poz. 1650 ze zm.).
PL
Przed podjęciem prac budowlanych należy zadbać przede wszystkim o sprawy organizacyjne i techniczne robót. Trzeba pamiętać m.in. o przygotowaniu oceny ryzyka zawodowego, udokumentowaniu tej oceny i zapoznaniu z nią pracowników – zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa (t.j. w Dz.U. z 2003 r., nr 169, poz. 1650 ze zm.), wydanym na podstawie Ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. w Dz.U. z 2018 r., poz. 917).
3
Content available remote Bezpieczeństwo pracy z suwnicami
100%
PL
Dla wielu zakładów przemysłowych suwnica jest integralnym elementem cyklu produkcyjnego – narzędziem, bez którego nie sposób wyobrazić sobie pracę. Często jednak praca suwnic odbywa się w bardzo trudnych warunkach, dlatego bezpieczeństwo ich użytkowania zależy w znacznej mierze od utrzymania ich właściwego stanu technicznego oraz wymaga odpowiedniego doboru wykonywanych prac, zgodnych z przeznaczeniem urządzenia.
PL
Przedstawiona tutaj lista kontrolna obejmuje kompleks zagadnień związanych z bezpieczeństwem i ochroną zdrowia przy obsłudze tokarki uniwersalnej – m.in. w spełnieniu minimalnych wymagań w zakresie użytkowania maszyn. Może być ona wykorzystywana w czasie audytu wewnętrznego, także dla innych maszyn – szczególnie obróbki skrawaniem.
PL
30 listopada 2015 r. weszły w życie zmiany do Ustawy z 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (t.j. w Dz.U. z 2016 r., poz. 191). Nowe uregulowania prawne wprowadziła Ustawa z 5 sierpnia 2015 r. o zmianie ustaw regulujących warunki dostępu do wykonywania niektórych zawodów (Dz.U. z 2015 r., poz. 1505). Wśród tych zmian są kwestie dotyczące nabywania uprawnienia inspektora ochrony przeciwpożarowej oraz rzeczoznawcy ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych. Zmiany dotyczą także uprawnień specjalisty ochrony przeciwpożarowej.
PL
W opracowaniu zostaną przedstawione najważniejsze, zdaniem autora, błędy i niedociągnięcia pojawiające się przy ocenie ryzyka zawodowego. Dodatkowo omówiono najważniejsze akty prawne związane z tym tematem.
PL
Artykuł zawiera m.in. wykaz ważniejszych uregulowań prawnych związanych z tematem, a także informacje o dostępnej literaturze dotyczącej tego zagadnienia. Znajdują się tutaj również propozycje rozwiązań prawno-organizacyjnych, których zadaniem jest zwiększenie bezpieczeństwa pracy wśród podwykonawców.
8
Content available remote Bezpieczeństwo pracy z suwnicami
100%
PL
Dla wielu zakładów przemysłowych suwnica jest integralnym elementem cyklu produkcyjnego - narzędziem, bez którego nie sposób wyobrazić sobie pracę. Często jednak praca suwnic odbywa się w bardzo trudnych warunkach, dlatego bezpieczeństwo ich użytkowania zależy w znacznej mierze od utrzymania ich właściwego stanu technicznego oraz wymaga odpowiedniego doboru wykonywanych prac, zgodnych z przeznaczeniem urządzenia.
PL
W tekście autor skupił się na opisie zasad bezpieczeństwa w przypadku wykonywania prac ziemnych oraz przedstawił listę kontrolną.
PL
Konieczność oceny ryzyka zawodowego dla stanowisk, na których pracują kobiety w ciąży i karmiące piersią, związana jest ze zmianą obowiązujących wymagań, odnoszących się do ocenianych stanowisk pracy. Niniejszy artykuł szczegółowo porusza to zagadnienie dla kobiet pracujących przy obsłudze maszyn produkcyjnych w przemyśle mięsnym.
PL
W artykule przedstawiono zagadnienia prawne i praktyczne dotyczące szkoleń BHP, a następnie w sposób szczegółowy omówiono zasady prowadzenia instruktażu stanowiskowego dla pracownika biurowego.
PL
Pracownicy służby BHP, chcąc sprostać swoim zadaniom, muszą ciągle pogłębiać swoją wiedzę teoretyczną i praktyczną. Osiągają to na wiele sposobów. Jednym z nich jest udział w konferencjach szkoleniowych, organizowanych przez zakłady pracy, instytucje, stowarzyszenia i inne podmioty. Ostatnio dość dużą popularnością cieszą się konferencje prowadzone metodą tzw. otwartej przestrzeni – Open Space (Open Space Technology, OST, Unconference). Open Space jest jedną z form metody dyskusyjnej obok: dyskusji na forum, dyskusji panelowej, debaty oksfordzkiej, burzy mózgów i innych.
PL
Roboty ziemne powinny być prowadzone na podstawie projektu określającego położenie instalacji i urządzeń podziemnych, mogących znaleźć się w zasięgu prowadzonych robót. Wszelkie prace ziemne w pobliżu tych instalacji i urządzeń muszą odbywać się ręcznie.
PL
W artykule zostały przedstawione wymogi, jakie musi spełniać magazyn środków chemicznych. Dodatkowo uzupełnieniem tekstu jest lista kontrolna.
PL
Niniejszy artykuł ma na celu usystematyzować i przypomnieć wiedzę związaną z prawnymi aspektami pracy na budowie.
PL
Autor nakreśla specyfi kę pracy na produkcji w zakładzie mięsnym oraz ryzyko z nią związane. Ponadto w artykule wskazano wymagania stawiane pracownikom takich zakładów i przedstawiono kartę oceny ryzyka.
PL
Przedstawiona tutaj lista kontrolna może być wykorzystywana m.in. w czasie audytu wewnętrznego, a także przy przygotowaniu lub nowelizacji oceny ryzyka zawodowego. Skupiliśmy się tutaj głównie na podstawowych zagadnieniach, tak by zostawić jeszcze miejsce na dopasowanie tej listy do wymagań bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w konkretnym zakładzie pracy.
PL
W opracowaniu zostaną przedstawione najważniejsze, zdaniem autora, błędy i niedociągnięcia pojawiające się przy ocenie ryzyka zawodowego. Dodatkowo omówiono najważniejsze akty prawne związane z tym tematem.
PL
Zapraszamy Państwa do zapoznania się z przeglądem porównawczym odzieży antyelektrostatycznej. Niniejszy artykuł stanowi wprowadzenie do tematu, przybliżając kwestię wymagań względem odzieży antystatycznej.
PL
Odlewnie są to zakłady pracy, które zajmują się wytwarzaniem odlewów ze stopów żelaza i metali niezależnych. Jak prawidłowo dbać o bezpieczeństwo pracownika? O tym w niniejszym materiale.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.