Zorganizowana przez firmę Abrys III Międzynarodowa Konferencja "Termiczne przekształcanie odpadów - za i przeciw", która odbywała się w Poznaniu w dniach 18-19 października br., poświęcona była etapowi poprzedzającemu decyzję o budowie takiej instalacji. Dwie poprzednie konferencje udowodniły, że nowoczesne spalarnie stanowią współcześnie nieodłączny element systemów gospodarki odpadami komunalnymi oraz są w pełni bezpieczne dla środowiska i zdrowia mieszkańców.
Burmistrz miasta i gminy Ślesin (pow. koniński) dwukrotnie ogłaszał przetarg na dzierżawę składowiska odpadów komunalnych w Goraninie. Jednak brak chętnych spowodował, że do przetargu nie doszło.
Instytut Ekonomii Środowiska dokonał analizy systemu zarządzania funduszami strukturalnymi w Polsce na poziomie regionalnym, porównując poziom przejrzystości procesu dystrybucji funduszy strukturalnych w poszczególnych regionach oraz standardy uczestnictwa społecznego w procesie dystrybucji środków unijnych.
Profesor lubi doświadczenia naukowe, dlatego całe życie eksperymentuje. Bo, jak tłumaczy, eksperyment jest po to, aby zweryfikować prawdziwość każdej teorii, a poza tym jest fascynującą przygodą naukową.
Cmentarze to prawie miasta, żyjące nieco innym rytmem niż aglomeracje, ale mające podobne potrzeby. Należą do nich sieci wodociągowe i kanalizacyjne, sieci gazowe, elektryczne, drogownictwo, wywóz odpadów i nieczystości.
Centralnym punktem Niepołomic jest zamek, zbudowany w XIV w. na polecenie króla Kazimierza Wielkiego. W jego południowym skrzydle królowa Bona założyła piękny włoski ogród. Zamek został wyremontowany z inicjatywy burmistrza Kracika, który był też pomysłodawcą zbudowania w jego zachodniej części pola do gry w minigolfa.
Pod takim hasłem obradował w Poznaniu, w czasie Targów POLEKO 2005, Międzynarodowy Zjazd Ekologiczny, którego organizatorem jest spółka Abrys, wydawca "Przeglądu Komunalnego". W Zjeździe uczestniczyło ok. 300 osób, związanych z problematyką ochrony środowiska: naukowców, polityków, przedstawicieli samorządu lokalnego oraz instytucji i przedsiębiorstw wspierających środowisko i gospodarkę komunalną.
Na krakowskim składowisku oddano do użytku kontenerową kompostownię na odpady zielone o wydajności 6 tys. ton materiału wsadowego rocznie. W ten sposób Kraków realizuje kolejno inwestycje, które spowodują, że miasto będzie miało spójny system gospodarki odpadami.
Na terenie naszego kraju znajduje się blisko 15,5 mln ton wyrobów zawierających azbest, w tym niemal 15 mln ton płyt azbestowo-cementowych oraz 600 tys. ton rur i innych wyrobów. Na usunięcie tych materiałów potrzeba ok. 48 mld zł w ciągu 30 lat. 97% kosztów mają pokryć sami właściciele obiektów zawierających azbest. Budżet państwa przeznaczył dotychczas na realizację tych zadań 5 mln zł.
Niewiele jest miast w Polsce, które tak jak Gorzów Wielkopolski posiadają wizję rozwoju i utrzymania zieleni w wieloletniej perspektywie. Program utrzymania i rozwoju zieleni w Gorzowie opracowało w 2004 r. Stowarzyszenie "Ogrody Dolnośląskie" na zlecenie władz miasta. Opracowanie to zawiera ogólną inwentaryzację terenów zielonych wraz z ich charakterystyką, dokumentacją kartograficzną i fotograficzną oraz ich waloryzację.
W ubiegłym roku ok. 40% wystawców na Targach POLEKO stanowili producenci i instalatorzy urządzeń i aparatury stosowanej w ochronie wód i gospodarce wodnej. Fakt ten zadecydował, że wodę uczyniono wiodącym tematem tegorocznych Targów POLEKO.
Ponad 35 mln ludzi ze 121 krajów uczestniczyło w ubiegłym roku w różnorakich przedsięwzięciach związanych ze sprzątaniem świata. "Clean up the World" - "Sprzątanie świata" jest największą międzynarodową kampanią ekologiczną, mobilizującą mieszkańców całego świata nie tylko do sprzątania, ale i do refleksji nad wspólnym dobrem - Ziemią.
Nie mamy w kraju osobnego aktu prawnego, który regulowałby szczegółowo kwestie związane z terenami zieleni. Regulują je Prawo ochrony środowiska oraz ustawa o ochronie przyrody. Jak się w praktyce okazuje nie jest to wystarczające.
Samorząd Ostrowa Wielkopolskiego, realizując unikatowy model przekształceń własnościowych mienia komunalnego, uwłaszczył mieszkańców miasta akcjami spółki Holdikom SA, która zarządza usługami komunalnymi w Ostrowie. Innowacyjność samorządu ostrowskiego została uhonorowana specjalną nagrodą Prezesa Rady Ministrów w konkursie "Innowacje w miastach" - Miasto 2000, zorganizowanym przez Związek Miast Polskich.