W wielu gałęziach przemysłu oraz przy wykonywaniu pewnych zawodów lub czynności spotykamy się z koniecznością monitorowania lub analizowania składu atmosfery. Informacje te są niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom oraz do oceny poprawności działania urządzeń i systemów lub kontroli szczelności instalacji gazowych. Pojawia się wtedy kwestia doboru odpowiednich narzędzi kontroli. Do wyboru mamy stacjonarne systemy wykrywania i pomiaru gazów, jednak ich zastosowanie nie zawsze w pełni spełnia nasze wymagania oraz często bywa nieuzasadnione ekonomicznie. Drugą możliwością jest wybór urządzeń mobilnych. Na nich skupimy się w niniejszym artykule.
2
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Zidentyfikowanie występujących lub mogących pojawić się gazów niebezpiecznych stanowi pierwsze i zarazem najtrudniejsze zadanie użytkownika detektora. Powinien on być świadomy, co ma mierzyć, w jakim zakresie i w jakim celu. Zazwyczaj użytkownikowi zależy na jasnej informacji o bezpieczeństwie, pozwalającej mu na podjęcie odpowiednich działań, np. uruchomienie wentylacji mechanicznej, opuszczenie pomieszczenia czy zamknięcie cieknącej instalacji.
3
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
W poprzednich częściach artykułu zostały omówione kwestie związane z doborem mierników gazowych, identyfikacją zagrożeń gazowych w miejscu pracy oraz cechy użytkowe różnych typów mierników gazów. Prawidłowy dobór urządzenia to jednak dopiero połowa sukcesu. Druga połowa to prawidłowa eksploatacja i prowadzenie pomiarów. Na co powinniśmy zwrócić uwagę?
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.