Czy w świetle przepisów unijnych system wsparcia dla energii z odnawialnych źródeł, wprowadzony do polskiego obrotu prawnego ustawą z dnia 20 lutego 2015 r. uznać należy za pomoc publiczną? Wypełnienie bowiem przesłanek udzielania pomocy publicznej nakłada na państwa członkowskie obowiązek notyfikacji systemu wsparcia do Komisji Europejskiej i uzyskanie aprobaty tej instytucji przed jego wprowadzeniem w życie. Jednocześnie w określonych sytuacjach przepisy przwidują możliwość zwolnienia z obowiązku notyfikacji - wtedy wsparcie może zostać udzielone bez uprzedniej zgody Komisji.
Polacy oddychają najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w całej Unii Europejskiej. Europejska Agencja Środowiska podaje, że na liście 400 europejskich miast o największej liczbie dni z przekroczeniami dopuszczalnych wartości pyłu zawieszonego (PM10), aż sześć polskich miast znajduje się w pierwszej dziesiątce. Stężenie rakotwórczego i mutagennego benzo(a)pirenu przekraczane jest nawet kilkunastokrotnie. Każdego roku zanieczyszczenie powietrza przyczynia się w Polsce do śmierci ok. 43 tys. osób.
Do priorytetów polityki wewnętrznej Polski bezsprzecznie należy zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju, w szczególności poprzez zagwarantowanie niezakłóconych dostaw energii. Problem zapewnienia odpowiedniego wolumenu mocy wytwórczych w systemach elektroenergetycznych istnieje już od dawna i niebezpiecznie się pogłębia.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.