Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 105

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
PL
Podstawowym miernikiem kondycji przedsiębiorstwa jest zysk uzyskiwany w wyniku podejmowania optymalnych decyzji dotyczących wyboru stosowanych technologii, materiałów, rozwiązań organizacyjnych oraz technik zarządzania.
PL
W poprzednim numerze omówiłem najważniejsze propozycje zmian przepisów ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, zawarte w projekcie nowelizacji opracowanym przez istniejący jeszcze w ubiegłym roku Urząd Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast. Kończyłem artykuł wnioskiem, iż nawet dla trzech proponowanych zmian ustawę warto znowelizować. Krótko potem, uczestnicząc w kilku spotkaniach branżowych, spotkałem się z opinią, że szkoda zajmować posłów drobnym makijażem ustawowych paragrafów. Nic złego się nie stanie, jeżeli poczeka się jeszcze rok, a może nieco dłużej, dopóki nie zostanie napisana nowa ustawa. Rozumiejąc racje moich dyskutantów, zdecydowałem się na kontynuację tematu.
PL
W czerwcowym numerze "Przeglądu Komunalnego" zainaugurowałem dyskusję nad nowelizacją ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Krótko po wydrukowaniu artykułu 22 senatorów złożyło projekt ustawy o zmianie ustawy o zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz ustawy - Prawo wodne. Aż dwa razy, w lipcu i sierpniu, zbierały się dwie senackie komisje w ramach pierwszego czytania senatorskiego projektu. W tym numerze doczekałem się pierwszej polemiki. Nic tylko mam satysfakcję, że poruszyłem interesujący temat. Daleko mi jednak do niej po przeczytaniu internetowych komunikatów o wynikach senackich dyskusji oraz zamieszczonego w tym numerze głosu polemicznego.
PL
Gorących i merytorycznych dyskusji w czasie Drugiego Kongresu Wodociągowców Polskich w zasadzie nie było. O kondycji branży nie dyskutowano. Zabrakło bowiem tego, co jest zarzewiem polemik - zasadniczych różnic zdań pomiędzy dyskutantami. Wątkiem wiodącym w kongresowych rozmowach były nowe branżowe uregulowania prawne. Na ogół wszyscy byli zgodni, że są one aktualnie największym źródłem kłopotów, W Internecie, na stronach Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast, można znaleźć komunikat o powołaniu przez prezesa tegoż Urzędu, Rady ds. monitorowania zasad i warunków zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków.
PL
Zorganizowana na początku listopada przez PZITS, branżowy Instytut Politechniki Warszawskiej oraz Izbę Gospodarczą "Wodociągi Polskie" konferencja na temat wstępnych doświadczeń, skutków i problemów związanych z nową ustawą, zakończyła pierwszy etap licznych dyskusji, jakie toczyły się w środowisku wodociągowców.
PL
Zgodnie z wydanym niedawno rozporządzeniem taryfowym, przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne mogą w taryfach ustalać stawkę opłaty za przekroczenie warunków wprowadzania ścieków przemysłowych do urządzeń kanalizacyjnych. Mogą, ale nie bardzo wiadomo, jaka to ma być stawka i w jaki sposób ją kalkulować?
PL
Zgodnie z zasadami stanowienia taryf za wodę i ścieki, kalkulując ceny i stawki opłat winno się unikać subsydiowania skrośnego. Ten wymóg, zapisany w rozporządzeniu zawierającym zasady stanowienia taryf, pośrednio wynika z ogólniejszej zasady gospodarowania wodą, przyjętej w dyrektywie europejskiej.
PL
Gdyby politycy centralni i lokalni mieli na uwadze interes swoich wyborców, to partnerstwo publiczno-prywatne (PPP) byłoby tematem nie tylko modnym, ale także społeczno-użytecznym, zarówno dla polityków, jak i wyborców.
PL
O wadach ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków pisano już wielokrotnie. Pora zatem podjąć próbę poszukania odpowiedzi na pytania, co i jak zmienić, aby usunąć je z przepisów prawnych.
PL
Zgodnie z zasadami stanowienia taryf przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne może różnicować taryfowe ceny za wodę i ścieki, jeżeli potrafi wyodrębnić taryfowe grupy odbiorców usług, jeżeli potrafi je zidentyfikować i przypisać im, zgodnie z obowiązującymi przepisami, właściwe tylko dla nich koszty. Różnicowaniem taryfowych cen są zainteresowani ci odbiorcy usług, którzy mogą się spodziewać obniżenia cen.
PL
Urządzenia wodociągowo-kanalizacyjne należą do najdroższych układów infrastruktury komunalnej. Najczęściej zarządzają nimi monopolistyczne przedsiębiorstwa z dominującym udziałem kapitału publicznego. Stąd na decyzje o budowie nowych sieci wodociągowych, rozbudowie lub modernizacji ujęć, stacji uzdatniania czy też oczyszczalni ścieków, wpływ mają nie tylko warunki techniczne i wyniki kalkulacji ekonomicznych, ale także uwarunkowania organizacyjno-prawne i polityczne. Koszty i efektywność tych inwestycji nie pozostają bez wpływu na poziom opłat za wodę i ścieki.
PL
W latach osiemdziesiątych państwo ograniczało środki przydzielane przedsiębiorstwom na inwestycje. Te zaś ograniczały zakres prac prowadzonych w ramach eksploatacji, zaniedbując i odkładając przede wszystkim odnowę eksploatowanych sieci wodociągowych i kanalizacyjnych. Z tego powodu znacznie pogorszył się ich stan. Pilnej odnowy wymagają sieci budowane na początku XX wieku, szczególnie w miastach na tzw. Ziemiach Odzyskanych. W złym stanie są często sieci budowane w latach siedemdziesiątych, w okresie "dynamicznego wzrostu i rozwoju".
PL
Na witrynie internetowej Izby Gospodarczej "Wodociągi Polskie" pojawił się projekt nowelizacji ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków datowany na 13 grudnia 2003 r. Uwagi i wnioski dotyczące obowiązującej ustawy można znaleźć w materiałach z konferencji nt. problemów związanych z wdrażaniem ustawy, zorganizowanej przez PZITS w Warszawie w grudniu 2003 r. Mam nadzieję, że w procesie legislacyjnym wszystkie one będą rozważone.
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.