Przed każdą inwestycją, każdym wydatkiem, podjęciem decyzji powinno się rozważyć wszystkie aspekty, rezultaty zastosowania jakiegoś rozwiązania. Oświetlenie odgrywa szczególną rolę w naszym życiu, gdyż ponad 80% docierających do człowieka bodźców dzieje się za pośrednictwem wzroku. Zatem oświetlenie dobrze dostosowane do potrzeb jest podstawowym elementem wyposażenia domu czy biura. Światło wpływa na nastrój, ilość angażowanej energii. Pomaga także w relaksie i w pracy. Jest ważne w zapewnieniu bezpieczeństwa. Dlatego warto się zastanowić, czego każdy użytkownik oczekuje od oświetlenia, i inteligentnie je zaprojektować. Oświetlenie nigdy nie będzie bowiem bardziej inteligentne od tego, kto je zaplanował.
Instalacja elektryczna jest systemem nerwowym budynku. Bez niej nie jest możliwe prawidłowe funkcjonowanie obiektu. Dlatego powinna być tak zaprojektowana i wykonana, aby „dorastała" wraz ze zmieniającymi się potrzebami użytkowników oraz ze zmieniającym się wyposażeniem domu. Zanim zostaną położone tynki, warto jest zastanowić się nad obecnymi i przyszłymi potrzebami. Przezorna instalacja pozwoli na uniknięcie lub przynajmniej na zminimalizowanie ewentualnych przeróbek związanych z kuciem i malowaniem.
Automatyka, dzięki elektronizacji, wkroczyła we wszystkie sfery życia. Pozwala na integrację wszystkich procesów dziejących się na jakimś obszarze, np. lokalu, budynku, czy ich kompleksu. Przynosi to wiele korzyści, ale niesie też wiele zagrożeń. Do zalet zaliczymy: podniesienie komfortu, ograniczenie zużycia energii i łatwość obsługi. Problemem jest zagrożenie utraty prywatności. Dlatego coraz większy nacisk jest kładziony na bezpieczeństwo systemu i ochronę przed nieuprawnionym dostępem. W fachowo zaprojektowanej instalacji przeważają zalety nad wadami.
Oświetlenie ledowe jest obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem. Nowoczesne lampy LED mogą być sterowane na różne sposoby, w zależności od typu lamp. Sterowanie LED-ami może sprawiać pewne trudności, gdyż konieczny jest dobór odpowiednich układów zasilających oraz ściemniaczy. W zasadzie każde źródło światła LED może być regulowane. Pod warunkiem dobrania właściwych układów zasilających.
Panele dotykowe stanowią atrakcyjną alternatywę dla przycisków w instalacji magistralnej KNX, gdyż dzięki intuicyjnej obsłudze oraz wielokrotnie większej funkcjonalności umożliwiają skoncentrowanie wielu funkcji w jednym miejscu. Wielkości zwykłego wyłącznika lub tabletu oferują możliwość sterowania i kontrolowania całego pomieszczenia lub nawet całego budynku.
EN
Touch panels are an attractive alternative to buttons in a KNX bus installation, because thanks to their intuitive operation and far greater functionality, they make it possible to concentrate many functions in one place. A device the size of a simple switch or a tablet allows you to control and monitor an entire room or even a whole building.
Jedną z cech współczesności jest łatwy dostęp do informacji oraz szybkość ich przesyłu. Niemal wszędzie jesteśmy w zasięgu coraz to nowszych generacji telefonii komórkowej. Telefony przekształciły się w smartfony i są komputerami osobistymi. Tak osobistymi, że wielu z nas nie wyobraża sobie poruszania się bez nich. Smartfon stał się dla większości z nas oknem na świat. Ale jest także oknem do naszych domów. Jeśli tylko są wyposażone w inteligentną instalację, umożliwią ciągłą łączność z domem, obserwację jego okolicy, odbieranie wezwań z domofonów, symulację obecności i wiele innych funkcji.
Sterowanie bezprzewodowe jest doskonałym rozwiązaniem w istniejących obiektach. Wszędzie tam, gdzie każda zmiana ułożenia przewodów jest niewskazana. Na przykład w obiektach zabytkowych, w których każda ingerencja z istniejącą substancję wzbudza zrozumiały sprzeciw. W szczególności w budownictwie drewnianym ze względu na lepszą propagację oraz minimalizację zagrożenie pożarowego. Ale rozwiązania bezprzewodowe są pożądane także tam, gdzie wnętrza wykończone są szlachetnymi materiałami. Dzięki komunikacji bezprzewodowej zmiany zostają ograniczone do niezbędnego minimum.
Opis możliwości sterowania za pomocą przycisków, paneli, urządzeń mobilnych i urządzeń IP. Zakres integracji z różnymi systemami i urządzeniami, m.in. z instalacjami domofonowymi i alarmowymi. Rodzaje funkcji realizowanych za pomocą inteligentnych instalacji: sterowanie indywidualne, grupowe, centralne, czasowe, warunkowe, scenami i za pośrednictwem sekwencji.
EN
Description of the control options with use of buttons, panels, mobile devices and IP devices. The scope of integration with various systems and devices, incl. intercoms and alarm installations. Types of functions implemented by intelligent installations – individual, group or central, time and conditional control, scenes and sequences.
Niemal każdy obiekt budowlany jest wyposażony w trzy instalacje: oświetleniową, grzewczą i żaluzjową. Każda z nich coraz częściej jest sterowana elektrycznie – manualnie lub za pośrednictwem automatyki budynkowej. Zakres sterowania napędami nie ogranicza się tylko do żaluzji. Bardzo często są to także rolety, bramy wjazdowe i garażowe, ekrany do rzutników oraz przepustnice wentylacyjne. Żaluzje i rolety nie tylko zwiększają komfort, lecz także przyczyniają się do oszczędności energii. Zwłaszcza w budynkach wyposażonych w automatykę.
[LCN został stworzony przez niemieckiego inżyniera (obecnie profesora) Eberharda Issendorffa w 1992 r. Założeniem było skonstruowanie systemu sterowania optymalizowanego pod kątem sterowania budynkami, ponieważ w owym czasie do tego celu używano głównie systemów przemysłowych. Główną ideą była możliwość wykorzystania standardowego okablowania przy stosunkowo dużej prędkości przesyłania sygnałów. W założeniach bardzo duży nacisk położono na intuicyjny interfejs, co umożliwiłoby specjaliście łatwiejsze sterowanie budynkiem. Dopóki konkurencja w tym obszarze działania będzie duża, powinny być widoczne efekty w postaci atrakcyjnych cen, co jest szczególnie istotne w kontekście kosztów początkowych i dalszego utrzymania.]
Zadaniem współczesnych instalacji budynkowych jest zapewnienie odpowiedniego komfortu życia i pracy, bezpieczeństwa ludzi i mienia przy jednoczesnym obniżeniu kosztów eksploatacji. Realizacja tych zadań wymaga wykorzystania wielu elementów pomiarowych, sterujących oraz wykonawczych, działających zgodnie z opracowanymi algorytmami. Inteligentne instalacje budynkowe należy traktować jako zbiór innowacyjnych technologii, dzięki którym można zapewnić efektywne i przyjazne środowisko, pozwalające na realizację założonych, wielowątkowych celów.