Ten serwis zostanie wyłączony 2025-02-11.
Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 2

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Środki finansowe przeznaczane na ochronę zdrowia są przede wszystkim uzależnione od potencjału ekonomicznego danego kraju. Wielkość PKB wpływa decydująco na wielkość wydatków na ochronę zdrowia, a szczególnie na tę jego część, która asygnowana jest przez dany kraj na opiekę zdrowotną. Różny poziom wzrostu gospodarczego czy istnienie odmiennych form ubezpieczeniowych i organizacyjnych w opiece zdrowotnej w poszczególnych krajach należących do Unii Europejskiej sprawia, iż widoczne jest duże zróżnicowanie wydatków publicznych na ochronę zdrowia pomiędzy tymi państwami. Zatem podstawowym celem opracowania jest przedstawienie wydatków publicznych na ochronę zdrowia na przestrzeni lat 1990-2002 w Polsce na tle wybranych krajów członkowskich Unii Europejskiej. Z uwagi na istnienie różnych mechanizmów finansowania świadczeń zdrowotnych, oddziałujących na charakter systemów ochrony zdrowia, w referacie zostanie ukazana również krótka charakterystyka systemów ubezpieczeniowych funkcjonujących w wybranych krajach Unii Europejskiej. Informacje dotyczące omawianych wielkości pochodzą zarówno z bazy danych Health Data 2004, jak i z biuletynów statystycznych GUS.
PL
W krajach OECD opieka zdrowotna jest jednym z największych i najbardziej dynamicznie rozwijających się sektorów gospodarki narodowej, którego finansowanie jest coraz bardziej złożone, a którego analizy finansowania są niezwykle ważne z praktycznego punktu widzenia. Jednym ze sposobów porównywania wydatków na ochronę zdrowia pomiędzy poszczególnymi krajami jest ustalenie wspólnych, dla tych państw, sposobów klasyfikacji wydatków zdrowotnych. Międzynarodowe porównania w tym zakresie są możliwe przy wykorzystaniu Narodowego Rachunku Zdrowia (NHA). System Rachunków Zdrowia (SHA) został zalecony przez EUROSTAI i OECD krajom członkowskim w celu wsparcia prawidłowej analizy danych. W wyniku zmian zachodzących w poszczególnych państwach niezbędne stało się, między innymi, określenie nowego zapotrzebowania na informacje w systemie opieki zdrowotnej oraz ustalenie nowych reguł zbierania i korzystania z danych tak, aby stanowiły one dla osób zajmujących się opracowaniem i wdrożeniem polityki zdrowotnej podstawę do podejmowania określonych decyzji. Informacje uzyskane z narodowych rachunków mogą ułatwić podejmowanie decyzji makroekonomicznych dotyczących alokacji źródeł finansowania dla całego sektora opieki zdrowotnej. Ich konstrukcja umożliwia również dokonywanie analizy porównawczej wydatków zdrowotnych w innych krajach. Przy porównaniach międzynarodowych całkowitych wydatków na ochronę zdrowia niezwykle istotną sprawą jest przeliczenie tych wydatków na liczbę ludności danego państwa oraz określenie waluty (np. USD) i podanie ich w odniesieniu do ich siły nabywczej, bądź też jako procent produktu krajowego brutto. Biorąc pod uwagę aspekty prawne i organizacyjne oraz dostępność danych statystycznych w artykule zaprezentowano wyniki analiz przestrzenno-czasowych.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.