Lipa (Tilia) to rodzaj obejmujący, według różnych źródeł, od ok. 20 do 40 gatunków drzew występujących na półkuli północnej w strefie klimatu umiarkowanego. W Polsce naturalnie występują dwa gatunki – lipa drobnolistna (T. cordata) i lipa szerokolistna (T. platyphyllos), które wraz z gatunkami obcego pochodzenia oraz formami mieszańcowymi zajmują czołową pozycję na liście drzew stosowanych w zieleni miejskiej – parkowej, osiedlowej i przydrożnej.
Rabaty miejskie na przestrzeni ostatnich lat przeszły zauważalną metamorfozę. Odejście od powielanych schematów i wdrożenie nowatorskich pomysłów zaobserwowanych na świecie zaowocowało pojawieniem się w przestrzeni zubranizowanej kompozycji roślinnych głęboko nawiązujących do natury, przyciągających uwagę obfitością kwitnienia, dającym mieszkańcom poczucie komfortu i życia w równowadze z przyrodą.
Dereń Cornus to zróżnicowany rodzaj botaniczny, skupiający ok. 45 gatunków drzew, krzewów i krzewinek, z których wiekszość naturalnie występuje w strefie klimatu umiarkowanego północnej półkuli.
Oba rodzaje - perukowiec (Cotinus) i sumak (Rhus) są ze sobą blisko spokrewnione - należą do rodziny nanerczowatych. Ze względu na wysoką tolerancję na upał i niedobór wody dobrze sprawdzają się w miastach.
Turzyce (Carex) to wieloletnie rośliny zielne na pierwszy rzut oka przypominające trawy, należą jednak do zupełnie innej rodziny botanicznej - ciborowatych (Cyperaceae) i różnią się od traw kilkoma istotnymi szczegółami morfologicznymi, m.in. ułożeniem liści, kształtem łodyg, budową kwiatów.
Jaśminowce (Philadelphus) i żylistki (Deutzia) to spokrewnione ze sobą krzewy liściaste z rodziny hortensjowatych (Hydrangeaceae), uprawiane ze względu na dekoracyjne kwiaty (w przypadku jaśminowców intensywnie pachnące) oraz ozdobne liście – zwykle ciemnozielone, ale występujące też w formie żółtej lub z przebarwieniami albo ozdobnym obrzeżeniem. Wykorzystywane od wieków w europejskich ogrodach, stanowią cenne uzupełnienie miejskiej szaty roślinnej – zwłaszcza zieleni parkowej i osiedlowej.
Rośliny to biologiczni sprzymierzeńcy człowieka w walce o czyste powietrze. Ich obecność w mieście warto wykorzystać nie tylko do poprawy estetyki otoczenia, ale też w walce o nasze zdrowie.
Jałowce, obok żywotników, to jedne z najczęściej uprawianych ozdobnych roślin iglastych. Odporne na suszę oraz niedostatek składników pokarmowych w glebie świetnie radzą sobie w ogrodach przydomowych i w zieleni publicznej - parkowej i osiedlowej.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.