Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl

PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2016 | Współczesne problemy i kierunki transformacji rachunkowości i rewizji finansowej. T. 1, Współczesne problemy rachunkowości i rewizji finansowej | 55-63
Tytuł artykułu

Wpływ zmiany ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej na rachunkowość zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji w Polsce

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Rachunkowość zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji opiera się - co do ogólnej zasady - na ustawie o rachunkowości. Ze względu na specyfikę ich działalności szereg zagadnień z zakresu rachunkowości zostało uregulowanych odrębnym Rozporządzeniem Ministra Finansów. Jednakże poza aktami prawnymi ściśle związanymi z rachunkowością znaczący wpływ na jej kształt ma również ustawa regulująca prawne podstawy funkcjonowania tych podmiotów oraz samą działalność ubezpieczeniową. W 2015 r. weszła w życie ustawa o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej26, zastępująca "starą" ustawę 0 działalności ubezpieczeniowej z 2003 r.27 Wprowadzenie jej związane jest z dostosowaniem polskich rozwiązań w zakresie ubezpieczeń do rozwiązań unijnych oraz implementacją nowego systemu wypłacalności określanego w skrócie jako "Solvency II". Nowa ustawa nie tylko uporządkowała wiele rozwiązań wprowadzanych do starej ustawy na przestrzeni lat, ale również wprowadziła liczne zmiany, z których część będzie miała wpływ na rachunkowość zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji. Nowa ustawa zawiera tak dużą ilość zmian, że omówienie ich przekracza ramy pojedynczego opracowania. Dlatego też w niniejszym opracowania skupiono się jedynie na zasygnalizowaniu niektórych z nich, tych, które zdaniem autora, będą również oddziaływać na rachunkowość zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji. Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie niektórych nowych rozwiązań zawartych w ustawie o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej "interesujących" z punktu widzenia rachunkowości. Dla lepszego zobrazowania omawianych problemów zastosowano metodę analizy aktualnie obowiązujących aktów prawnych oraz dostępnej literatury przedmiotu, jak również metodę porównań zastosowaną do aktów prawnych (porównanie rozwiązań zawartych w starej i nowej ustawie). (fragment tekstu)
Twórcy
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
Bibliografia
  • Jonas K., Działalność lokacyjna zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji w świetle Solvency II [w:] J. Lisowski, P. Manikowski (red.), Problemy współczesnego rynku ubezpieczeń, Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, 2014.
  • Jonas K., Rachunkowość zakładów ubezpieczeń, Debet, Kraków 2015.
  • Kurek R., Sprawozdanie na temat wypłacalności i kondycji finansowej zakładu ubezpieczeń - nowy element dyscypliny rynkowej w świetle Solvency II, "Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu", nr 182, 2011.
  • Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2009 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji, Dz.U. nr 226, poz. 1825.
  • Ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości, Dz.U. z 2016 r., poz. 1047.
  • Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej, Dz.U. nr 124, poz. 1151.
  • Ustawa z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, Dz.U. z 2015 r., poz. 1844.
  • Wytyczne dotyczące procesu tworzenia rezerw techniczno-ubezpieczeniowych, KNF, Warszawa 2015, www.knf.gov.pl (dostęp: 1.01.2016).
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171450363
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.