Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  zapasy paliw
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Jednym z elementów bezpieczeństwa energetycznego jest budowa na terenie kraju odpowiedniej liczby dobrze wyposażonych oraz nowoczesnych baz paliwowych. Muszą one zasilić - w razie kryzysu, klęski żywiołowej czy też konfliktu zbrojnego - przede wszystkim obiekty strategiczne.
EN
Paper discussed the planning of fuel supplies in the energy company in the context of energy security. the most important goal of energy policy is ensuring energy security. Energy companies, to ensure the continuity of energy supply must have adequate supplies of fuel. Properly selected procurement processes can essentially reduce coal inventories in warehouses, while ensuring the maintenance of energy security.
PL
Zgodnie z art. 27 ust. 2 ustawy o zapasach, przedsiębiorstwo energetyczne, o którym mowa w art. 27 ust. 1, tj. przedsiębiorstwo energetyczne wykonujące działalność gospodarczą w zakresie przywozu gazu ziemnego w celu jego dalszej odsprzedaży odbiorcom, przekazuje ministrowi właściwemu do spraw gospodarki oraz Prezesowi URE informacje o działaniach podjętych w okresie od 1 kwietnia poprzedniego roku do 31 marca danego roku, w celu zapewnienia bezpieczeństwa paliwowego państwa w zakresie obrotu gazem ziemnym z zagranicą oraz realizacji obowiązku utrzymywania zapasów obowiązkowych gazu ziemnego, do 15 maja każdego roku.
PL
Zgodnie z art. 10 ust. 1c ustawy - Prawo Energetyczne - wskazanie dłuższego terminu uzupełnienia zapasów paliw do wielkości określonej w przepisach wydanych na podstawie art. 10 ust. 6 ustawy, jest uzależnione od pozytywnej decyzji Prezesa URE w tym zakresie, który to organ dokonując oceny wniosku o przedłużenie terminu, obligowany jest do uwzględnienia i w konsekwencji dokonania indywidualnej oceny przesłanki zapewnienia ciągłości dostaw energii elektrycznej lub ciepła do odbiorców. Zdaniem autora działania przedsiębiorstwa energetycznego zajmującego się wytwarzaniem energii elektrycznej lub ciepła, w zakresie utrzymywania zapasów paliw, a także obniżania zapasów paliw oraz następnie ich uzupełniania, nie mogą być ukierunkowane na łamanie, ominięcie lub nadużycie przepisów prawa. W razie stwierdzenia wystąpienia po stronie przedsiębiorstwa energetycznego takich nieprawidłowości Prezes URE obligowany jest do podejmowania odpowiednich kroków prawnych, włącznie z nakładaniem kar pieniężnych.
PL
Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy - Prawo energetyczne (Dz.U. z 2012 r. poz. 1059), przedsiębiorstwo energetyczne zajmujące się wytwarzaniem energii elektrycznej lub ciepła jest obowiązane utrzymywać zapasy paliw w ilości zapewniającej utrzymanie ciągłości dostaw energii elektrycznej lub ciepła do odbiorców. Obowiązek ten, powiązany z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego, został sprecyzowany w odniesieniu do zapasów węgla kamiennego, węgla brunatnego i oleju opałowego w rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 12 lutego 2003 r. w sprawie zapasów paliw w przedsiębiorstwach energetycznych (Dz. U. z 2003 r. Nr 39, poz. 338, z późn. zm.).
PL
Kontrola zakresu paliw w przedsiębiorstwach energetycznych zajmujących się wytwarzaniem energii elektrycznej lub ciepła przeprowadzana jest dla celów rozliczeń finansowo-księgowych. Wykorzystywana jest także do potwierdzenia wymaganych zapasów paliw oraz weryfikacji wyników otrzymywanych z metod stosowanych do wyznaczania zużycia paliw.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.