Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 49

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  usuwanie krzewów
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
PL
Choć większość z nas pozytywnie odbiera obecność drzew i krzewów w naszym otoczeniu, to jednak czasem trzeba podjąć decyzję o ich usunięciu. Wtedy szczególnego znaczenia nabierają przepisy. Co mówi o tego rodzaju działaniach i jakie zasady określa polskie prawo?
PL
Sposób załatwiania spraw z wniosków o usunięcie drzew lub krzewów z terenów nieruchomości wpisanych do rejestru zabytków i będących parkiem, ogrodem lub inną formą projektowanej zieleni, sklasyfikowanych w ewidencji gruntów jako lasy, w praktyce rodzi wątpliwości prawne.
PL
Drzewa znajdujące się na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków mają szczególne znaczenie. Z jednej strony mogą stanowić znaczącą wartość przyrodniczą, a z drugiej – wchodzić w skład obiektów o znaczącej wartości historycznej i kulturowej. Z punktu widzenia skutecznej ich ochrony niezbędna jest więc wiedza z obu tych zakresów. Podstawowym środkiem prawnym mającym zapewnić skuteczną ochronę tych składników środowiska jest zezwolenie na ich usunięcie.
PL
Zgodnie z postanowieniami art. 83 ust. 1 ustawy o ochronie przyrody (DzU z 2022 r. poz. 916, ze zm.) usunięcie drzew lub krzewów znajdujących się poza lasami co do zasady wymaga uzyskania zezwolenia. Jednak od tej reguły w art. 83f tego aktu prawnego został wprowadzony szereg wyjątków. W niniejszym artykule dokonamy ich analizy.
PL
Bardzo często zdarza się, że zamierzenia inwestycyjne użytkowników nieruchomości kolidują z drzewami lub krzewami znajdującymi się na jej terenie. W związku z tym pojawiają się pytania, czy w pierwszej kolejności powinny być wydane decyzje stanowiące podstawę realizacji procesu inwestycyjnego, czy też te zezwalające na usunięcie drzew lub krzewów.
PL
Okres wakacji jest czasem, w którym intensyfikacji ulega działalność gospodarcza związana z turystyką, która w wielu miejscowościach ma charakter sezonowy, a podmioty, które ją prowadzą po zakończeniu np. wakacji, zawieszają jej wykonywanie w celu obniżenia kosztów jej wykonywania. Zawieszenie prowadzenia działalności gospodarczej nie jest jednak tożsame z tym, że w obiektach turystycznych zupełnie nic się nie dzieje. W tym czasie przeprowadzane są bowiem często np. prace remontowe lub inne mogące wpłynąć na jej efektywność. W takich przypadkach może wystąpić kolizja z drzewami lub krzewami występującymi na konkretnej nieruchomości.
PL
Drzewa i krzewy są najczęściej spotykanymi składnikami środowiska przyrodniczego, które spełniają w nim mocno zróżnicowane funkcje. Są bowiem siedliskami gatunków chronionych. Stanowią istotny składnik korytarzy migracyjnych zapewniających spójność funkcjonujących form ochrony przyrody. Jedną z nich są obszary Natura 2000, o których mowa w art. 6 Ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (DzU z 2020 r. poz. 55).
PL
W praktyce konieczność usunięcia drzew bardzo często występuje w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej. W takim przypadku negatywne oddziaływanie powinnno być skompensowane w myśl zasady "zanieczyszczający płaci".
PL
Zgodnie z postanowieniami art. 83 1 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (DzU z 2020 r., poz. 55) zasadą jest usuwanie drzew po uzyskaniu zezwolenia. Z reguły jednak podmiotom zainteresowanym usunięciem drzew lub krzewów zależy, aby miało miejske to jak najszybciej, co niekoniecznie musi leżeć w szeroko pojętym interesie ochrony środowiska.
PL
Jednym z instrumentów mających oddziaływać na podmioty korzystające ze środowiska są opłaty ponoszone z tego tytułu. Ich rodzajem są opłaty za usuwanie drzew lub krzewów.
PL
W aktualnym stanie prawnym zgodnie z postanowieniami art. 83f ust 1 pkt 3a ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (DzU z 2020 r., poz. 55) usuniecie drzew luib krzewów, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej zwolnione jest z obowiązku uzyskania zezwolenia.
PL
Zgodnie z postanowieniami art. 83 ust. 1 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, usunięcie drzew lub krzewów co do zasady wymaga wcześniejszego uzyskania pozwolenia. W jednym wniosku mozna jednak wnosić zarówno o usunięcie jednego drzewa, jak i większej ich liczby. Pytanie czy po złożeniu wniosku, wnioskodawca może dowolnie go modyfikować?
PL
Zezwolenia na usunięcie roślin wydawane na podstawie art. 33 ust 1. ustawy z 16 kwietnia 2004 r. są decyzjami wywołującymi skutki prawne przez stosunkowo długi czas.
PL
Z punktu widzenia bezpieczeństwa obrotu prawnego konieczne jest precyzyjne określenie, w jaki sposób będą stosowane sankcje za naruszenie prawa.
PL
Drzewa i krzewy znajdujące się na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków powinny podlegać szczególnej ochronie. Z jednej strony stanowią cenną wartość przyrodniczą, a z drugiej w istotny sposób wpływają na estetykę zabytku, w sąsiedztwie którego się znajdują lub którego są częścią.
PL
W wielu przypadkach pojawiają się uzasadnione wątpliwości co do możliwości usuwania drzew lub krzewów w okresie lęgowym ptaków w sytuacji, w której konkretne drzewa nie stanowią miejsca ich występowania. Również w mediach bardzo często pojawiają się informacje o tym, że w okresie lęgowym ptaków drzew usuwać nie wolno.
PL
Usunięcie drzew i krzewów rosnących poza lasami zgodnie z postanowieniami art. 83 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U. z 2016 r. poz. 2134 z późn. zm.) co do zasady wymaga uzyskania zezwolenia.
PL
Krytyka Ustawy z 16 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o ochronie przyrody spowodowała, że ustawodawca znowelizował przepisy, które dotyczą kontrowersyjnej wycinki drzew lub krzewów.
PL
Jednym z podstawowych instrumentów prawnych, mających zapewnić skuteczną ochronę drzew lub krzewów, są kary pieniężne, wymierzane na podstawie art. 88 ust. 1 Ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (DzU z 2016 r. poz. 1234, z późn. zm.).
PL
Drzewa i krzewy znajdujące się na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków już z samej istoty powinny podlegać szczególnej ochronie. Z jednej strony mogą one bowiem stanowić cenną wartość przyrodniczą, z drugiej natomiast istotnie wpływać na wartość estetyczną zabytku, w sąsiedztwie którego się znajdują.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.