Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 22

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  usługi wodociągowo-kanalizacyjne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
PL
Zgodnie z przepisami Rozdziałów 5 A i 5 B (art. 27a–27f) ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (tekst jednolity: Dz. U. z 2018 r. poz. 1152 – dalej „ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu”) aktualnie organem regulacyjnym na szeroko rozumianym rynku wodnym jest dyrektor regionalnego zarządu gospodarki wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Do zadań organu regulacyjnego należy między innymi rozstrzyganie sporów między przedsiębiorstwami wodociągowo-kanalizacyjnymi a odbiorcami usług. Mimo powstania wyspecjalizowanego regulatora, do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nadal wpływają sygnały z rynku usług wodociągowo-kanalizacyjnych o istniejących nieprawidłowościach. Należy wyraźnie podkreślić, że kompetencje w zakresie podejmowania działań na rynku wodociągowo-kanalizacyjnym aktualnie należą do nowego regulatora, a Urząd ma jedynie bardzo ograniczone pole działania.
PL
Najnowsze stanowiska sądów dotyczące szeroko rozumianego rynku usług wodociągowo-kanalizacyjnych potwierdzają słuszność dotychczasowych działań organu antymonopolowego. Natomiast wątpliwości sądów budzą ustalenia organu regulacyjnego – Państwowego Gospodarstwa Wodnego – Wody Polskie.
PL
Odzysk kosztów usług wodnych i kanalizacyjnych stanowi ważny element gospodarowania wodą w Unii Europejskiej. Ramowa Dyrektywa Wodna wprowadziła zasadę odzysku kosztów usług wodnych i ściekowych. Promuje ona internalizację kosztów środowiskowych i zasobowych, a ceny wody i ścieków winny umożliwić odzysk kosztów tych usług . Do odzysku tych kosztów muszą przyczyniać się główni użytkownicy usług, tacy jak gospodarstwa domowe, przemysł i rolnictwo. Artykuł przedstawia regulacje taryf dotyczących wody i ścieków w Polsce i w wybranych państwach Europy, ze specjalnym podkreśleniem polskich reform w tej dziedzinie.
EN
The cost recovery of municipal water and wastewater services is an important element for water resources management in European Union. The Water Framework Directive introduced the principle of cost recovery for water and wastewater services. It promotes the internalization of environmental and resources costs and water and wastewater prices must allow for costs recovery of these services. The main water uses for households, industry and agriculture must contribute to the recovery of these costs. This article describes water and wastewater regulations of tariffs in Poland and in selected counties of Europe, with special emphasis on Polish reforms at this area.
PL
Zasady ustalania taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków regulują: znowelizowana ustawa z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. z 2017 r. poz. 328, 1566, 2180 ze zm.) oraz nowe Rozporządzenie Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z 27 lutego 2018 r. w sprawie określania taryf, wzoru wniosku o zatwierdzenie taryf, warunków rozliczeń za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków (Dz. U. z 2018 r. poz. 472).
PL
Dostosowanie prowadzenia działalności do prawa, odpowiednie zdefiniowanie i wdrożenie polityki zarządzania aktywami, racjonalne zarządzanie majątkiem, zastosowanie odpowiednich narzędzi informacyjnych, np. benchmarkingu między ośrodkami świadczącymi usługi wodociągowo-kanalizacyjne – to elementy aktywnego podejścia do zarządzania majątkiem wodociągowo-kanalizacyjnym.
PL
Śledzenie najnowszego orzecznictwa Prezesa UOKiK, Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Sądu Apelacyjnego w Warszawie powinno ułatwić podejmowanie przez przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne decyzji nie naruszających przepisów ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (t.j.: Dz. U. z 2015 r., poz. 184). Ważna wydaje się też dla oceny sprawy kwestia stanowiska przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych prezentowanego na etapie postępowań sądowych
PL
Usługi wodociągowo-kanalizacyjne świadczone są w warunkach monopolu naturalnego. Jednak może to rodzić obawę, że koszty i ceny wzrosną powyżej niezbędnego poziomu, zaś jakość usług stanie się niezadowalająca. Stąd niezbędne są działania kontrolne w tym zakresie. Taki nadzór spełnia m.in. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).
PL
Znaczny przyrost kosztów amortyzacji, podatku od nieruchomości oraz odsetek od pożyczek, spowodowany realizacją dużych projektów budowy nowych i modernizacji eksploatowanych sieci wodociągowych i kanalizacyjnych, zakładów uzdatniania wody i oczyszczalni ścieków, jest obecnie zasadniczym powodem wzrostu kosztów usług wodociągowo-kanalizacyjnych, a co za tym idzie – także opłat za dostarczaną wodę i odprowadzane ścieki.
PL
Specjaliści, którzy zabierali głos w dyskusji na temat regulatora sfery usług wodociągowo-kanalizacyjnych, zorganizowanej w pierwszym dniu tegorocznych Targów WOD-KAN w Bydgoszczy, zgodnie stwierdzali, że potrzebny jest "regulator zewnętrzny". Prawdopodobnie mowa tu o regulatorze innym niż gminny, choć w Polsce zdarza się, że gmina reguluje przedsiębiorstwo "zewnętrzne", niebędące jej własnością.
PL
Odpowiednio do uregulowań zawartych w ustawie o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, rozliczenia za takie usługi są prowadzone przez przedsiębiorstwa wod-kan z odbiorcami usług na podstawie określonych w taryfach cen i stawek opłat oraz ilości dostarczonej wody i odprowadzanych ścieków.
PL
Prawo Unii Europejskiej i Polski formułuje dwie podstawowe zasady odnoszące się do usług wodociągowo-kanalizacyjnych, czyli zasadę zwrotu kosztów usług wodnych i powiązaną z nią zasadę eliminacji subsydiowania skrośnego. W Polsce usługa uzdatniania i dystrybucji wody świadczona jest w ten sam sposób dla wszystkich usługobiorców. Inaczej jest w odniesieniu do oczyszczania ścieków. Ścieki z gospodarstw domowych mają inny skład i stężenie zanieczyszczeń niż ścieki z zakładów przemysłowych, dlatego też koszty ich oczyszczania kształtują się na innym poziomie. Jednak przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne ustalają bardzo często jedną cenę dla wszystkich taryfowych grup odbiorców, stanowiącą średni koszt oczyszczania ścieków. W artykule zaprezentowano zatem rodzaje subsydiowania skrośnego w usługach wodnych oraz przykładowa procedurę eliminacji subsydiowania skrośnego w odniesieniu do grup odbiorców usługi odprowadzania i oczyszczania ścieków.
EN
In law of the European Union and Polish were formulated two basic principles relating to water supply and sewerage services, the principle of cost recovery of water services and the principle of cross-subsidization elimination. In Poland, the service of water treatment and distribution is provided in the same way for all customers. The situation is different with regard to the wastewater treatment. Wastewater from households have a different composition and concentration of pollutants than wastewater from industrial plants, and therefore the cost of their treatment are at a different level. However, water supply and sewage companies often set one price for all audiences tariff, representing the average cost of wastewater treatment. This paper presents the types of cross-subsidization of waster services and a procedure for the elimination of cross-subsidies for customers of sewage collection and treatment services.
PL
Aby skutecznie regulować przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne, a tym samym chronić odbiorcę usług przed skutkami wykorzystywania przez nie swojej monopolistycznej pozycji, regulator powinien mieć odpowiednie narzędzia i umiejętnie je stosować, a odbiorca usług - posiadać dane do obiektywnej oceny skuteczności działań regulatora.
PL
W licznych publikacjach analizowano i krytycznie oceniano rozwiązania organizacyjno-prawne stosowane w zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków, proponując przede wszystkim zmiany obowiązujących podstaw prawnych. Czas mija, a nic nie wskazuje to, że sytuacja się poprawi. Stąd warto zaprezentować koncepcję rozwiązań, które mogą przynieść polepszenie standardów charakteryzujących jakość usług, przy jednoczesnej optymalizacji ich kosztów.
PL
Artykuł 9 Ramowej Dyrektywy Wodnej (RDW) stanowi, iż państwa członkowskie uwzględniają zasadę zwrotu kosztów usług wodnych włącznie z kosztami poniesionymi na cele związane ze środowiskiem naturalnym i kosztami zaangażowanych zasobów, biorąc pod uwagę analizę ekonomiczną, wykonaną zgodnie z załącznikiem III oraz w szczególności zgodnie z zasadą "zanieczyszczający płaci".
PL
Zanim weszła w życie utawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków w wielu gminach radni nie mieli żadnych kompetencji w sprawach związanych z działalnością przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych. Od ubiegłego roku uchwały gmin będą potrzebne nie tylko w związku z ustalaniem poziomu opłat za wodę i ścieki, ale także przy okazji zatwierdzania lokalnych zasad realizacji usług wodociągowo-kanalizacyjnych oraz wieloletnich planów modernizacji i rozwoju.
PL
Niewiele jest w Polsce gmin, w których myśli się o systemowych rozwiązaniach problemów związanych z finansowaniem rozwoju oraz modernizacji wodociągów i kanalizacji. Dlatego warto bliżej przedstawić to co robi się w tym zakresie w Poznaniu. W ostatnim czasie poświęcono tam tym problemom trzy publiczne debaty radnych. Trwa pierwsza w Polsce procedura przetargowa, której wynikiem ma być udzielenie koncesji na prowadzenie usług wodociągowo-kanalizacyjnych firmie zagranicznej.
PL
W 1999 r. tylko 4% rynku usług wodociągowo-kanalizacyjnych w Europie Środkowej i Wschodniej należało do przedsiębiorstw prywatnych. W Zachodniej Europie odsetek ten sięgał 35%, w Ameryce Północnej 9%, a w Południowej 10%. Pod koniec 2000 r. firmy prywatne zajmowały 20% rynku niemieckiego. Według miarodajnych prognoz za piętnaście lat prywatni operatorzy będą obsługiwać 85% rynku zachodnioeuropejskiego, 75% północno- i 70% południowoamerykańskiego, ale tylko 17% środkowoeuropejskiego.
PL
Z przedsiębiorstw przez lata zapomnianych, zaniedbanych i niedoinwestowanych, stworzyliśmy w ostatnim dziesięcioleciu nowoczesne, spełniające oczekiwania samorządów i społeczeństwa, nowe oblicze sektora wodociągowo-kanalizacyjnego.
PL
Metodologie określania ceny za usługi wodociągowe i kanalizacyjne są dziś ważnym przedmiotem zainteresowania tak w Polsce, jak i na całym świecie.
PL
Od dłuższego czasu informujemy o przygotowywanych nowych rozwiązaniach organizacyjno-prawnych w zakresie usług wodociągowo-kanalizacyjnych. Nie pozostaną one bez wpływu na sposób rozwiązywania zagadnień projektowych związanych z programowaniem wodociągów i kanalizacji. Czy dzięki nim nowe programy będą lepsze?
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.