Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 15

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  transgraniczne przemieszczanie odpadów
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Celem artykułu jest analiza oraz przedstawienie ogólnych założeń związanych z systemem gospodarowania i transgranicznego przemieszczania odpadów, w tym odpadów niebezpiecznych oraz wskazanie kierunku dalszych badań. Tematyka ta wpisuje się w szeroko rozumianą logistykę z uwzględnieniem płaszczyzny ekologicznej jako jednego z jego elementów. Wyraża określone podejście badawcze względem kreowania przyszłych rozwiązań gospodarczych, organizacyjnych, technicznych i innych. Podejście to w znacznej mierze opiera się na badaniach diagnostycznych (ocenie stanu faktycznego), wiążąc je z elementami ukierunkowanymi na doskonalenie. Powszechnie występujące odpady są poważnym problemem w skali globalnej. System gospodarki odpadami staje się potężnym i wygodnym instrumentem oddziaływania na płaszczyźnie politycznej i biznesowej, źródłem legalnego i nielegalnego zysku. Generalnie, w gospodarowaniu odpadami zasadniczą rolę odgrywa: skuteczność ekologiczna oraz efektywność ekonomiczna. Zakres tematyczny, który został poruszony w niniejszym artykule jest wskazaniem kierunku do dalszych, pogłębionych badań w tym obszarze.
EN
The aim of the article is to analyze and present the general assumptions related to the farming system and transboundary movements of wastes, including hazardous waste and to indicate the direction of future research. This subject has its place, including trade and economic activity by typing in the wider ecological plane as one of its elements. Give certain research approach in relation to the creation of future economic solutions, organizational, technical and other. Waste management system, for some it becomes a powerful and convenient tool impact on the political and business by harnessing in the whole legal apparatus and me-thodology of analytical information for other legal or illegal source of profit.Generally, in waste management plays a crucial role: the effectiveness of environmental and economic efficiency. The thematic scope, which has been addressed in this chapter is an indication of the direction for further, in-depth research in this area.
PL
Transgraniczne przemieszczanie odpadów - zwłaszcza tych kwalifikowanych jako odpady niebezpieczne – celem ich zagospodarowania w rodzimych instalacjach od lat rodzi szereg mniej lub bardziej uzasadnionych obaw i wątpliwości. Notabene ich skalę niedawno pokazały nagłośnione w mediach protesty towarzyszące próbie sprowadzenia do Polski ponad 70 ton odpadów niebezpiecznych z Salwadoru.
PL
Na stronie internetowej 14 lutego br. Najwyższa Izba Kontroli (NIK) opublikowała wyniki kontroli, dotyczącej przestrzegania wybranych przepisów rozporządzenia UE w sprawie przemieszczania odpadów oraz recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji.
PL
W 2009 r. ruszył projekt o nazwie "Formalizacja nieformalnych praktyk w zakresie zbierania i transgranicznego przemieszczania odpadów wewnątrz i do państw Europy Środkowo-Wschodniej", w skrócie zwany TransWaste. Jest on prowadzony w ramach programu Europy Środkowej, współfinansowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego i ma trwać do czerwca 2012 r. Głównym przedmiotem zainteresowań są tu odpady złomu, wielkogabarytowe oraz zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (ZSEE), a jednym z celów - określenie rzeczywistego przepływu strumieni tych odpadów.
PL
Z powodu nielegalnego przemieszczania odpadów na jedną z firm została nałożona kara pieniężna w wysokości 50 000 zł. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wstrzymał wykonanie decyzji Głównego Inspektora Środowiska.
PL
Strumień odpadów w postaci pojazdów wywołuje szczególne zainteresowanie ze strony zarówno polskich podmiotów prowadzących szeroko rozumianą działalność gospodarczą jak i osób fizycznych.
PL
W ramach programu Komisji Europejskiej "Central Europe" realizowany jest projekt w skrócie zwany TRANSWASTE. Siedmiu partnerów projektu z pięciu krajów (Polska, Niemcy, Austria, Słowacja i Węgry) od początku 2009 r. analizuje nieformalne zbieranie i transport odpadów: złomu, wielkogabarytowych i ZSEE.
PL
W praktyce zaczęły pojawiać się sytuacje, w których ta sama osoba fizyczna za nielegalne sprowadzanie odpadów najpierw jest skazywana wyrokiem karnym, a następnie inspektor ochrony środowiska wymierza jeszcze karę pieniężną. Oczywiście można wyobrazić sobie sytuacje, w których postępowania administracyjne i karne toczą się równolegle, a także takie, kiedy najpierw zostaje wymierzona kara pieniężna.
PL
Zagadnienie transgranicznego przemieszczania odpadów jest regulowane w Ustawie z 29 czerwca 2007 r. o międzynarodowym przemieszczaniu odpadów. Poza tym również w Rozporządzeniu (WE) 1013/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z 14 czerwca 2006 r. w sprawie przemieszczania odpadów.
PL
Ochrona przed nielegalnym transgranicznym przemieszczaniem odpadów jest obecnie realizowana za pośrednictwem różnego rodzaju instrumentów prawnych. W szczególności są to instrumenty odpowiedzialności prawnej - szeroko pojmowanej odpowiedzialności karnej.
PL
W Parlamencie Europejskim trwają prace nad nową dyrektywą ramową w sprawie odpadów. Poniżej prezentujemy zapowiedziane w poprzednim wydaniu "Przeglądu Komunalnego" stanowisko pięciu europejskich organizacji "odpadowych" dotyczące tej dyrektywy, a odnoszące się przede wszystkim do efektywności energetycznej termicznego przekształcania odpadów.
PL
Na wstępie odnotować można zmiany w terminologii. Dotychczas w obowiązujących aktach prawnych w zasadzie używano równolegle dwu terminów - "międzynarodowy obrót odpadami" oraz "transgraniczne przemieszczanie odpadów". Obecnie będziemy stosować pojęcie międzynarodowe przemieszczanie odpadów.
PL
Choć zezwolenia na transgraniczne przemieszczanie odpadów pomiędzy Polską a Słowacją i Ukrainą udzielane były przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska (GIOŚ) prawidłowo, to jednak nadzór tego organu nad wykonywaniem zezwoleń był niedostateczny - wynika z raportu NIK-u.
PL
W UE zagadnienia związane z międzynarodowym obrotem odpadami regulują przepisy Rozporządzenia Rady Europy Nr 259/93 w sprawie nadzoru i kontroli przesyłania odpadów w obrębie, do Wspólnoty oraz poza jej obszar. W trakcie negocjacji akcesyjnych Polska zobowiązała się do przyjęcia acquis communautaire, co oznacza, że od 1 maja 2004 r. w kraju obowiązują przepisy analogiczne do pozostałych krajów UE.
PL
Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej wiąże się z szeregiem zmian w przepisach prawa obowiązujących w naszym kraju. Jedną z dziedzin związanych z gospodarką odpadami, gdzie akcesja przynosi istotne zmiany w przepisach, jest transgraniczne przemieszczanie odpadów. W państwach Unii Europejskiej zagadnienia związane z międzynarodowym obrotem odpadami regulują przepisy Rozporządzenia Rady Europy nr 259/93 z 1 lutego 1993 r. w sprawie nadzoru i kontroli przesyłania odpadów w obrębie Wspólnoty oraz poza jej obszar (DzU WE L 30 z 06.02.1993 str. 1 i n. z późn. zm.) Do polskiego porządku prawnego przepisy te zostały wprowadzone poprzez zapisy w ustawie o zmianie i uchyleniu niektórych ustaw w związku z uzyskaniem przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.