Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  transboundary waste movement
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Na stronie internetowej 14 lutego br. Najwyższa Izba Kontroli (NIK) opublikowała wyniki kontroli, dotyczącej przestrzegania wybranych przepisów rozporządzenia UE w sprawie przemieszczania odpadów oraz recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji.
PL
Z powodu nielegalnego przemieszczania odpadów na jedną z firm została nałożona kara pieniężna w wysokości 50 000 zł. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wstrzymał wykonanie decyzji Głównego Inspektora Środowiska.
PL
Strumień odpadów w postaci pojazdów wywołuje szczególne zainteresowanie ze strony zarówno polskich podmiotów prowadzących szeroko rozumianą działalność gospodarczą jak i osób fizycznych.
PL
W ramach programu Komisji Europejskiej "Central Europe" realizowany jest projekt w skrócie zwany TRANSWASTE. Siedmiu partnerów projektu z pięciu krajów (Polska, Niemcy, Austria, Słowacja i Węgry) od początku 2009 r. analizuje nieformalne zbieranie i transport odpadów: złomu, wielkogabarytowych i ZSEE.
PL
W praktyce zaczęły pojawiać się sytuacje, w których ta sama osoba fizyczna za nielegalne sprowadzanie odpadów najpierw jest skazywana wyrokiem karnym, a następnie inspektor ochrony środowiska wymierza jeszcze karę pieniężną. Oczywiście można wyobrazić sobie sytuacje, w których postępowania administracyjne i karne toczą się równolegle, a także takie, kiedy najpierw zostaje wymierzona kara pieniężna.
PL
Zagadnienie transgranicznego przemieszczania odpadów jest regulowane w Ustawie z 29 czerwca 2007 r. o międzynarodowym przemieszczaniu odpadów. Poza tym również w Rozporządzeniu (WE) 1013/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z 14 czerwca 2006 r. w sprawie przemieszczania odpadów.
PL
Ochrona przed nielegalnym transgranicznym przemieszczaniem odpadów jest obecnie realizowana za pośrednictwem różnego rodzaju instrumentów prawnych. W szczególności są to instrumenty odpowiedzialności prawnej - szeroko pojmowanej odpowiedzialności karnej.
PL
Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej wiąże się z szeregiem zmian w przepisach prawa obowiązujących w naszym kraju. Jedną z dziedzin związanych z gospodarką odpadami, gdzie akcesja przynosi istotne zmiany w przepisach, jest transgraniczne przemieszczanie odpadów. W państwach Unii Europejskiej zagadnienia związane z międzynarodowym obrotem odpadami regulują przepisy Rozporządzenia Rady Europy nr 259/93 z 1 lutego 1993 r. w sprawie nadzoru i kontroli przesyłania odpadów w obrębie Wspólnoty oraz poza jej obszar (DzU WE L 30 z 06.02.1993 str. 1 i n. z późn. zm.) Do polskiego porządku prawnego przepisy te zostały wprowadzone poprzez zapisy w ustawie o zmianie i uchyleniu niektórych ustaw w związku z uzyskaniem przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.