Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 82

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  termiczne przekształcanie odpadów
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
PL
Do 6 mld zł wzrosła pula środków na program wsparcia budowy instalacji termicznego przekształcania odpadów w Polsce. Zaangażowanie finansowe Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) w program zarządzany przez NFOŚiGW zwiększyło się sześciokrotnie. Pieniędzy powinno wystarczyć na zaspokojenie polskich potrzeb w zakresie termicznego przetwarzania odpadów.
PL
Rok 2022 można podsumować jednym słowem - niepewność. Czy zimą będzie czym palić w piecach, czy wystąpią przerwy w dostawie energii, jak przygotować się na blackout…? Co wspólnego z bezpieczeństwem energetycznym mają odpady?
PL
Niezależnie od wdrażania GOZ w systemie gospodarki odpadami komunalnymi zawsze będzie istniał strumień tzw. odpadów resztkowych, po selektywnej zbiórce, którego właściwości paliwowe trzeba będzie wykorzystać, by zmniejszyć ilość składowanych odpadów poniżej 10%. Oznacza to konieczność wybudowania jeszcze kilkunastu nowych instalacji termiczno przekształcania odpadów, aby domknąć system gospodarki odpadami komunalnymi w Polsce. Wbrew powszechnemu mniemaniu są to instalacje bezpieczne, niskoemisyjne, niestwarzające zagrożenia dla ludzi i środowiska, powszechnie budowane i eksploatowane na całym świecie.
EN
Regardless of the implementation of circular economy in the municipal waste management system, there will always be a stream of so-called residual waste, after selective collection, whose fuel properties will have to be used to reduce the amount of landfilled waste below 10%. This means that it is necessary to build a dozen or so new waste thermal treatment installations to complete the municipal waste management system in Poland. Contrary to popular belief, these are safe, low-emission installations that do not pose a threat to people and the environment, commonly built and operated all over the world.
PL
Niezależnie od typu instalacji, rodzaju spalanego paliwa, mocy czy przeznaczenia, zawsze pozostaje miejsce na ulepszenia. Rozwiązania poprawiające efektywność wprowadzono również w działającej od 4 lat Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii w Rzeszowie. Instalacja w skrócie nazywana ITPOE działa na terenie rzeszowskiej elektrociepłowni, należącej do PGE Energia Ciepła, z grupy PGE.
PL
Czy instalacje termicznego przekształcania paliw z odpadów komunalnych zostaną włączone w system handlu emisjami CO2 – EU ETS? Od tej decyzji zależy przyszłość obiektów termicznego przekształcania frakcji palnych wydzielanych z odpadów komunalnych.
PL
W Polsce działa zaledwie dziewięć instalacji termicznego przetwarzania odpadów komunalnych. Konieczna jest budowa jeszcze co najmniej kilkunastu – inaczej utoniemy w odpadach. W sąsiednich Niemczech takich instalacji jest prawie 100.
PL
Nie ulega wątpliwości, że ITPOK-i są instalacjami ciepłowniczymi i powinny być budowane w strukturach przedsiębiorstw ciepłowniczych, rozwiązując dwa problemy: konieczności wymiany zdekapitalizowanych i nieodpowiadających współczesnym wymaganiom emisyjnym starych instalacji ciepłowniczych oraz zagospodarowania i energetycznego wykorzystania pre-RDF-u powstającego w licznych instalacjach komunalnych.
PL
W polskim ciepłownictwie cały czas dominują nieekologiczne paliwa węglowe. Przestarzałe kotły trzeba będzie zmodernizować lub wymienić ze względu na przepisy unijne. Jednym ze sposobów na modernizację w kierunku mniej szkodliwego oddziaływania na środowisko może być spalanie odpadów w elektrociepłowniach. Pieniądze na ten cel w swoich programach oferuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
PL
Grudzień 2020 roku okazał się dla branży gospodarki odpadami miesiącem bardzo pracowitym. Kolejny raz znowelizowano ustawę o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, a następny projekt poprawek do niej już opublikowano. Mimo że samorządowcy i przedstawiciele branży gospodarki odpadami zgadzają się ze sporą częścią z nich, nadal oczekują realnych zmian systemu gospodarki, zwłaszcza sposobu jego współfinansowania.
PL
Polska ma znaczący deficyt istniejących mocy przerobowych instalacji termicznego przetwarzania odpadów komunalnych (ITPOK). Hamulcem dla nowych inwestycji mają być regulacje UE. Tymczasem unijna taksonomia równocześnie wskazuje na możliwość politycznego porozumienia w tej sprawie.
PL
Jednym z głównych problemów związanych z prowadzeniem instalacji do termicznego przekształcania odpadów czy instalacji spalających lub współspalających paliwa alternatywne (RDF) są powstające odpady stałe. Ich prawidłowe zagospodarowanie jest na tyle istotne, że stanowi jedno z kluczowych zagadnień już na etapie projektowania, a także jest często jednym z podstawowych kryteriów przetargowych.
PL
Działania podejmowane przez gminy mogą przyczyniać się do skutecznego bilansowania i optymalizacji kosztów energii w gminie. O tego typu zagadnieniach mówiono podczas 2. Konferencji „Samodzielność Energetyczna Gmin”, którą 29 września br. zorganizowały redakcje miesięczników „Przegląd Komunalny” oraz „Energia i Recykling”.
PL
Wiele wskazuje na to, że nadchodzi lepszy czas dla branży termicznego przekształcania odpadów. Inwestycje mogą liczyć na wsparcie z pieniędzy publicznych. Polski rynek umożliwia co najmniej podwojenie mocy instalacji wykorzystujących odpady jako paliwo.
PL
W czerwcu konferencje Abrysu wracają do tradycyjnej formuły. Pierwszą okazją do spotkania się w rzeczywistym świecie będzie konferencja „Paliwa z odpadów”, która odbędzie się w dniach 23-24 czerwca. Tym razem zapraszamy na nią na Warmię. Ze względu na nietypowy czas Abrys oferuje uczestnikom pakiety „Bezpieczna konferencja” i „Gwarancja konferencji”, a zainteresowanym zapewnia dostęp on-line do wydarzenia.
15
Content available Waste Thermal Treatment Installations in Poland
EN
Waste thermal treatment by incineration, co-incineration, gasification or pyrolysis aims at recovering the waste, mainly in the form of energy. In addition, it also serves to disposal of waste, in particular hazardous one, including medical and veterinary waste. Thermal treatment of waste should be carried out in specially adapted installations that meet the BAT requirements. The article discusses installations operating in Poland designed for thermal treatment of municipal solid waste, sewage sludge as well as hazardous waste, including medical and veterinary waste.
PL
Termiczne przekształcenie odpadów poprzez spalanie, współspalanie, zgazowanie czy pirolizę ma na celu ich odzysk, głównie energii. Ponadto służy także unieszkodliwieniu odpadów, w szczególności odpadów niebezpiecznych, w tym odpadów medycznych i weterynaryjnych. Termiczne przekształcanie odpadów powinno być prowadzone w specjalnie do tego przystosowanych instalacjach, spełniających wymagania BAT. W artykule omówiono instalacje funkcjonujące w Polsce dedykowane do termicznego przekształcania odpadów komunalnych, osadów ściekowych, odpadów niebezpiecznych w tym medycznych i weterynaryjnych.
PL
Wykorzystanie odpadów jako surowca do zasilania kotłów energetycznych w zakładach termicznego przekształcania odpadów prowadzi do uzyskania szeregu korzyści. To m.in. obniżenie wielkości oraz liczby składowisk, oczywisty zysk energetyczny w postaci energii elektrycznej lub ciepła, a także wsparcie środowiska naturalnego. Zakłady energetyczne tego rodzaju są rozpowszechnione już na całym świecie, mamy je także w Polsce. Przedstawmy zatem kilka przykładów inwestycji, które wyspecjalizowane są w termicznym przekształcaniu odpadów, a które zaliczyć można do absolutnego topu tego typu obiektów na świecie.
PL
Udział szarej strefy w gospodarce odpadami sięga od 30% do nawet 50% ujawnianych w Polsce odpadów. W ciągu ostatnich lat obserwowano tendencję wzrostową. „Odpadowa szara strefa” ma się w Polsce bardzo dobrze. Patologii można jednak skutecznie przeciwdziałać.
PL
Termiczne przekształcanie odpadów to nie tylko alternatywa dla składowania. Miasta od lat wykorzystują energię z odpadów. Oddając odpady, można otrzymać ciepłą wodę.
PL
TERMALL Sp. z o.o. Rozruch Moc Ekologia z siedzibą w Bełchatowie powstała w 1991 roku. Posiada ugruntowaną pozycję na rynku usług dla energetyki i ochrony środowiska. Specjalnością Firmy stało się zarządzanie projektami inwestycyjnymi i modernizacyjnymi, przeprowadzanie kompleksowych rozruchów obiektów, wykonywanie pomiarów (w tym pomiarów gwarancyjnych) i optymalizacja, prowadzenie eksploatacji oraz szkolenie załóg. Doświadczenia TERMALL w zakresie realizacji instalacji termicznego przekształcania odpadów łączą się z takimi zakładami jak ZUSOK Warszawa, SITA Tees Valley (Wlk. Brytania), ZTUOK Konin, ZUOK Białystok, ZTUO Szczecin. Biorąc pod uwagę, iż działających, będących w realizacji i planowanych instalacji tego typu w Polsce jest kilkanaście, TERMALL posiada znaczący udział w zakresie ich uruchamiania.
PL
Popularne w krajach europejskich oraz coraz popularniejsze w Polsce jest wytwarzanie tzw. paliw alternatywnych na bazie sortowanych odpadów komunalnych. W poszczególnych krajach istnieją różne unormowania oraz nazewnictwo dotyczące paliw alternatywnych z odpadów. Najpopularniejszym pojęciem jest zaproponowane w 2003 r. przez Komisję Europejską pojęcie RDF – Refuse Derived Fuel.
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.