Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 11

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  system napowietrzania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
W miejscowości Białka, w powiecie parczewskim, powstała największa w Polsce hybrydowa hydrofitowa oczyszczalnia ścieków. Obiekt, wykorzystujący złoża gruntowe, ma imitować warunki hydrauliczne i siedliskowe naturalnych ekosystemów bagiennych.
PL
W instalacjach sanitarnych dla przyszłych misji kosmicznych funkcjonować będą systemy biologicznego oczyszczania ścieków. Stosowane będą zarówno procesy tlenowe, jak i beztlenowe. Żeby te pierwsze zachodziły efektywnie, konieczne jest dostarczenie do układu tlenu. Reaktory są wyposażane w system napowietrzania, zazwyczaj realizowany w konwencjonalny drobnopęcherzykowy sposób. Takie podejście w warunkach mikrograwitacji może się nie sprawdzić. W artykule przedstawiono wyniki wstępnych badań nad alternatywnym sposobem napowietrzania, odpornym na „brak” grawitacji. Przedstawiono także potencjalne zastosowanie tej technologii w warunkach ziemskich.
EN
In sanitary installations for future space missions, biological wastewater treatment systems will operate. Both aerobic and anaerobic processes will be used. It is necessary to provide oxygen to the system in first type. Thus, the reactors are equipped with an aeration system, usually carried out in a conventional, fine-bubble way. This approach may not work under microgravity conditions. This study presents results of experiment on an alternative method of aeration, resistant to zero-gravity. It also shows possible application in terrestrial condition.
PL
Dostarczanie tlenu potrzebnego do biologicznego rozkładu związków organicznych jest istotną częścią technologii oczyszczania w każdej oczyszczalni ścieków. Jednym z warunków prawidłowego przebiegu procesu rozkładu materii organicznej przez bakterie tlenowe jest dostarczanie tlenu w sposób i zapewniający w każdym czasie jego odpowiednie stężenie w komorach tlenowych. Jedną ze stosowanych technologicznych metod dostarczania tlenu jest napowietrzanie, realizowane poprzez instalację sprężonego powietrza, obejmującą dmuchawy, rurociągi wraz z armaturą odcinającą i regulacyjną oraz dyfuzorami membranowymi. Tak skonstruowana instalacja, oprócz funkcji natleniania, również pomaga w mieszaniu zawartości komory, aby zapewnić lepszy kontakt substancji pokarmowych pochodzących z zanieczyszczeń z kłaczkami osadu czynnego. Tym samym, prawidłowy przebieg aerobowych procesów oczyszczania w znacznej mierze zależy od umiejętnego zaprojektowania całej instalacji napowietrzającej, z uwzględnieniem optymalnego doboru każdego jej elementu. Prawidłowa regulacja przepływu powietrza w instalacji napowietrzania jest jednym z kluczowych ogniw w procesie tlenowego rozkładu materii organicznej.
PL
W artykule przedstawiono wdrożenie systemu sterowania napowietrzaniem od azotu amonowego z modułem optymalizującym ilość dostarczonego powietrza w oczyszczalni ścieków Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Sandomierzu Sp. z o.o. w 2017/2018 roku. Z uwagi, iż zadaniem oczyszczalni ścieków jest rozłożenie substancji biogennych w stopniu spełniającym pozwolenie wodnoprawne, nasunęła się koncepcja sterowania napowietrzaniem, które wylicza w sposób ciągły wartość referencyjną tlenu, dążąc do jej minimalizacji. Wartość ta została uzależniona od stężenia azotu amonowego mierzonego na końcu komory napowietrzania.
PL
Na prawidłowy przebieg procesu oczyszczania ścieków ma wpływ wiele czynników. Większość z nich ma podłoże technologiczne i związane są głównie z charakterem dopływających ścieków, często także z brakiem optymalizacji procesu, jak również z awaryjnością zastosowanych urządzeń. W oczyszczalniach biologicznych, których technologia oparta jest na osadzie czynnym, istotne jest utrzymanie właściwej gospodarki tlenowej w reaktorach. Powodzenie przebiegu nitryfikacji jest uwarunkowane wieloma czynnikami, z których najważniejsze jest utrzymanie właściwego wieku osadu w komorze, a także odpowiedniego stężenia tlenu rozpuszczonego. Na etapie budowy, czy też modernizacji oczyszczalni, eksploatator ma możliwość wyboru jednego z wielu rozwiązań napowietrzania reaktora biologicznego. Na rynku dostępna jest obecnie spora liczba urządzeń, których dobór uzależniony jest od objętości komory osadu czynnego, jakości dopływu oraz zapotrzebowania na tlen.
PL
Zadaniem instalacji napowietrzającej jest dostarczenie odpowiedniej ilości tlenu do komory osadu czynnego. Należy przy tym zadbać o efektywność ekonomiczną, uwzględniając przy projektowaniu instalacji zarówno koszty inwestycyjne, jak i koszty eksploatacyjne. Systemy napowietrzania drobnopęcherzykowego ścieków w komorach osadu czynnego w komunalnych i przemysłowych oczyszczalniach ścieków należą w tym zakresie do najbardziej efektywnych i ekonomicznych rozwiązań.
PL
Na prawidłowy przebieg procesu oczyszczania ścieków ma wpływ wiele czynników. Większość z nich ma podłoże technologiczne związane są głównie z charakterem dopływających ścieków, często także z brakiem optymalizacji procesu, jak również z awaryjnością zastosowanych urządzeń. W oczyszczalniach biologicznych, których technologia oparta jest na osadzie czynnym, istotne jest utrzymanie właściwej gospodarki tlenowej w reaktorach. Powodzenie przebiegu nitryfikacji jest uwarunkowane wieloma czynnikami, z których najważniejsze jest utrzymanie właściwego wieku osadu w komorze, a także odpowiedniego stężenia tlenu rozpuszczonego. Na etapie budowy, czy też modernizacji oczyszczalni, eksploatator ma możliwość wyboru jednego z wielu rozwiązań napowietrzania reaktora biologicznego. Na rynku dostępna jest obecnie spora liczba urządzeń, których dobór uzależniony jest od objętości komory osadu czynnego, jakości dopływu oraz zapotrzebowania na tlen.
PL
Systemy napowietrzania drobnopęcherzykowego z dyfuzorami dyskowymi są rozwijane i ulepszane od wielu lat, a na naszym rynku jest obecnych wielu producentów polskich i zagranicznych. Jednak wciąż jest miejsce na innowacje i istnieje potrzeba udoskonalania oferowanych rozwiązań - zapewnienie właściwej podaży tlenu i utrzymanie osadu w zawieszeniu są kluczowe dla jego kondycji, a więc też jakości ścieków oczyszczonych. Przy tym, napowietrzanie i mieszanie generuje od 60% do 80% całkowitego zużycia energii na oczyszczalniach ścieków. Warto więc szukać tu maksymalnej efektywności.
PL
Tradycja zobowiązuje. Sulzer, firma o ponad stuletniej tradycji, konsekwentnie wprowadza rozwiązania wyznaczające kierunki rozwoju pomp, układów napowietrzania, dmuchaw promieniowych oraz mieszadeł. Po rozszerzeniu w 2009 roku zakresu produkcji o urządzenia ABS, proponujemy najnowocześniejsze i najbardziej energooszczędne pompy z silnikami o klasie sprawności IE3 mieszadła wolnoobrotowe XSB, mieszadła o wale pionowym Scaba, drobnopęcherzykowe systemy napowietrzania oraz dmuchawy promieniowe HST. To właśnie dmuchawy doskonale ilustrują jak innowacje firmy Sulzer wpływają na rozwój branży. Gdy w 1996 firma HighSpeedTech Oy pokazała dmuchawy promieniowe regulowane jedynie prędkością obrotową, wszyscy pozostali producenci negowali to rozwiązanie. Po osiemnastu latach, gdy produkt uzyskał „pełnoletniość”, wszyscy sceptycy z Danii, Niemiec, US Korei, oferują dmuchawy pracujące w technologii, którą proponuje SULZER. Dziękujemy im za docenienie naszej pracy.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.