Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 94

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  soczewki kontaktowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
PL
Odległe skutki wpływu edukacji zdalnej na narząd wzroku nie są do końca poznane, jednakże wraz z upływem czasu znaleźć można coraz więcej informacji na ten temat. Wiele badań dowodzi, że nauczanie on-line wpływa negatywnie zarówno na narządu wzroku, jak i ogólny stan zdrowia uczniów i studentów. Pandemia COVID-19 zmieniła także funkcjonowanie środowiska kontaktologicznego. Wielu specjalistów zrezygnowało z aplikacji soczewek nowym pacjentom, zaś wielu użytkowników soczewek kontaktowych w czasie pandemii zdecydowało się na ich zamianę na korekcję okularową.
PL
Grzybicze zapalenia rogówki występują stosunkowo rzadko w umiarkowanych strefach klimatycznych. Jednak w ostatnich latach obserwuje się stały wzrost liczby zachorowań. Jest to związane z częstym miejscowym stosowaniem antybiotyków i steroidów, zwiększeniem liczby użytkowników soczewek kontaktowych oraz chorych z obniżeniem odporności organizmu. Infekcje grzybicze rogówki stanowią wyzwanie dla okulistów zarówno z uwagi na trudności diagnostyczne, jak i ograniczone możliwości terapii. Rokowanie jest zawsze niepewne i zależy nie tylko od lokalizacji i nasilenia zmian zapalnych, ale także od szybkości rozpoznania i włączenia właściwego leczenia.
3
Content available remote Znaczenie nabłonka rogówki w powikłaniach po soczewkach kontaktowych
PL
W wyniku ciągłego wzrostu częstości występowania wad wzroku, szczególnie krótkowzroczności, a także w związku z rozwojem kontaktologii, zwiększa się liczba użytkowników soczewek kontaktowych (SK). Z tego powodu znajomość powikłań wynikających z ich użytkowania stanowi kluczową rolę w zapewnieniu pacjentowi profesjonalnej opieki i zaspokajaniu jego potrzeb wzrokowych. Powikłania mogą pojawić się u osób przestrzegających zasad, jednak ryzyko znacznie wzrasta przy nieprawidłowym sposobie użytkowania, np. na skutek noszenia SK przez dłuższy okres niż zalecenia producenta, jak również w wyniku nieodpowiedniego ich doboru i dopasowania. Najgroźniejsze powikłania występują w konsekwencji przerwania ciągłości najbardziej zewnętrznej warstwy rogówki – nabłonka przedniego.
4
Content available remote Wysoka krótkowzroczność a soczewki kontaktowe
PL
Od kilkudziesięciu lat na świecie obserwuje się dynamiczny przyrost liczby osób z krótkowzrocznością. Postępująca krótkowzroczność może doprowadzić do poważnych zmian na siatkówce, a w konsekwencji do trwałego pogorszenie lub upośledzenia wzroku. Świadomość tej sytuacji w skali globalnej wśród okulistów oraz optometrystów, przyczyniła się do rozwoju metod spowolnienia progresji oraz korekcji wysokiej krótkowzroczności. W czasach pandemii doszło do wielu zmian związanych z wprowadzeniem ograniczeń dla społeczeństwa, mających na celu zredukowanie liczby zachorowań na koronawirusa SARS-CoV-2.
PL
Soczewki kontaktowe (SK) w ostatnich latach zyskują coraz większą popularność, a liczba ich użytkowników stale rośnie. Według danych statystycznych z 2020 roku, w Polsce 4,4% populacji korzysta z soczewek kontaktowych jako głównego sposobu korekcji wady wzroku [6]. Faktyczna liczba użytkowników SK w Polsce jest jednak jeszcze większa, biorąc pod uwagę osoby stosujące soczewki zamiennie z okularami oraz takie, które sięgają po nie okazjonalnie. Rosnąca liczba pacjentów decydujących się na SK oraz niewystarczająca wiedza na temat ich pielęgnacji mogą prowadzić do częstszego pojawiania się powikłań [3]. W tym artykule przedstawiony zostanie przegląd najczęstszych powikłań mogących wystąpić w wyniku nieprawidłowego użytkowania soczewkach [sic] miękkich: hydrożelowych (ang. hydrogel, Hy) oraz silikonowo-hydrożelowych (ang. silicone hydrogel, SiHy).
PL
Zakres działalności optometrystów jako specjalistów ochrony wzroku jest szeroki i wielowymiarowy. Praca w tym zawodzie pozwala na rozwój w wielu różnych kierunkach, od najbardziej powszechnych badań refrakcji, przez dobór soczewek kontaktowych, aż po specjalizowanie się w zakresie postępowania w zaburzeniach widzenia obuocznego czy też prowadzenia terapii widzenia. Należy także zwrócić uwagę na fakt, iż pomocy ze strony optometrysty potrzebuje pacjent w każdym przedziale wiekowym. Na dzień dzisiejszy nie funkcjonuje żaden podział specjalizacyjny, który umożliwiałby udzielanie pomocy w określonych grupach wiekowych, jak chociażby optometrysta pediatryczny czy optometrysta geriatryczny, a przecież pacjenci z obu tych grup wiekowych zwykle zmagają się z zupełnie odrębnymi od siebie problemami wzrokowymi i wymagają kompleksowego podejścia specjalisty, który będzie dysponował odpowiednią do tego wiedzą i umiejętnościami. Co więcej, aktualnie istnieje bardzo niewielka grupa specjalistów współpracujących z osobami słabowidzącymi. Jednym z głównych powodów dla powyżej wspomnianych kwestii jest fakt, że zawód optometrysty wciąż nie został prawnie uregulowany, co tworzy swoiste błędne koło, i często skutkuje „nierzetelnością zawodową”.
8
Content available remote Okulary dla kierowców
PL
Według danych Eurostatu liczba osób uprawnionych do kierowania samochodami osobowymi w Polsce wynosi już ponad 21,4 min. Z badania przeprowadzonego przez Vision Express wynika, że 44% kierowców ma stwierdzoną wadę wzroku, przy czym 84% deklaruje, że ma z tego powodu zaleconą korekcję. Niestety, niemal co czwarty z nich nie stosuje przy prowadzeniu pojazdów ani soczewek kontaktowych, ani okularów korekcyjnych. Często zgłaszanymi podczas prowadzenia pojazdu dolegliwościami oczu są: zmęczenie oczu (23%), łzawienie (14%) oraz niewyraźne widzenie (11%). Jednak najwięcej kierowców uskarża się na pogorszenie swojego widzenia po zmroku (27%), gdzie wśród osób z wadą wzroku odsetek ten wzrasta aż do 40% [1].
PL
Odpowiednia pielęgnacja pojemnika do przechowywania soczewek kontaktowych jest tak samo ważna jak pielęgnacja samych soczewek. Ma ona duże znaczenie z tego względu, że pojemnik może być istotnym źródłem zanieczyszczeń, zwłaszcza mikrobiologicznych. Lekceważenie zasad dotyczących higieny i wymiany pojemnika zwiększa ryzyko wystąpienia groźnych powikłań podczas użytkowania soczewek. Niniejszy artykuł stanowi kontynuację pracy, której wyniki przedstawiono w dwóch ostatnich numerach OPTYKI.
PL
Liczba pacjentów wykorzystujących do korekcji swojej wady wzroku soczewki kontaktowe nieustannie wzrasta. Obecnie - z uwagi na doskonalenie materiałów do produkcji soczewek oraz systemów do ich pielęgnacji - uważa się, że stosowanie soczewek jest bezpieczne. Warunkiem tego bezpieczeństwa jest przestrzeganie przez użytkowników soczewek zasad higieny i stosowanie się do zaleceń specjalistów. Ryzyko wystąpienia powikłań po soczewkach kontaktowych jest większe u osób nieprzestrzegających zaleceń ich użytkowania. Niniejszy artykuł stanowi kontynuację pracy, której wyniki przedstawiono w ostatnim numerze OPTYKI (2/2022).
PL
Szacuje się, że 50–70 % populacji posiada wadę refrakcji i wymaga jej korekcji. Na całym świecie rośnie liczba pacjentów wykorzystujących do korekcji wady wzroku soczewki kontaktowe. Obecnie stosowanie soczewek kontaktowych uważane jest przez wielu użytkowników oraz specjalistów za bezpieczne. Stwierdzenie to może być jedną z wielu przyczyn niestosowania się korzystających z soczewek kontaktowych do zaleceń. Ryzyko wystąpienia powikłań związanych z noszeniem soczewek kontaktowych jest większe u osób nieprzestrzegających zaleceń ich użytkowania. W literaturze możemy znaleźć wiele badań, z których wynika, że bardzo często użytkownicy soczewek miękkich sami je sobie dobierają, nie pojawiają się na wizytach kontrolnych u specjalisty, nie przestrzegają higieny rąk i pojemnika na soczewki oraz wydłużają czas noszenia soczewek [1].
12
Content available remote Nowe wymagania prawne dla wyrobów medycznych i optyków
PL
W ostatnim czasie jesteśmy świadkami dużych zmian w prawie wyrobów medycznych. Wynikają one z nowego unijnego Rozporządzenia dotyczącego wyrobów medycznych [1] (dalej: MDR) oraz ogłoszonej właśnie Ustawy o wyrobach medycznych [2] (dalej: Ustawa). Dynamiczne zmiany prawne jak zawsze powodują wśród przedsiębiorców wiele wątpliwości i nasuwają liczne pytania. Zmiany dotkną również optyków, ponieważ wyroby, którymi prowadzą oni obrót, takie jak okulary czy soczewki, są wyrobami medycznymi. W niniejszym artykule postaram się poruszyć najważniejsze kwestie z punktu widzenia optyków, związane z wprowadzeniem nowych regulacji.
PL
Redakcja naukowa trzeciego wydania „Kontaktologii” Nathana Efrona skłoniła mnie do refleksji na temat rozumienia i definiowania słowa ‘terapia’. Przyczynkiem do tego był rozdział omawiający zastosowania terapeutyczne soczewek kontaktowych – rozdział jakże mi bliski, a tym samym jakże dający odczuć upływ czasu. Rozdział ma już 20 lat od pierwszej publikacji i powstał na podstawie książki z 1988 roku, którą z dumą kupiłam na swoim pierwszym BCLA 22 lata temu i którą wówczas osobiście podpisał mi autor.
14
Content available remote Wzrok w ciąży
PL
Ciąża to czas szczególny , podczas którego kobieta wyjątkowo zwraca uwagę na swoje zdrowie, dietę i tryb życia. Od tej pory jest odpowiedzialna nie tylko za swoje życie, ale również nienarodzonego maluszka.
15
Content available remote Wieloogniskowe soczewki kontaktowe do kontroli progresji krótkowzroczności
PL
Szacuje się, że obecnie blisko 34% populacji świata ma krótkowzroczność, a do 2030 roku ta liczba może wzrosnąć do 40%, co daje ogromną liczbę 3,361 mld ludzi [1]. Wśród tych pacjentów niestety będą także osoby z wysoką krótkowzrocznością, obarczone wyższym ryzykiem chorób takich jak odwarstwienie siatkówki, krótkowzroczna degeneracja plamki żółtej czy jaskra. W związku z tym należy wdrażać różnorodne działania mające na celu walkę z krótkowzrocznością. Pomocne mogą okazać się w tym m.in. soczewki wieloogniskowe, czyli produkty często łatwo dostępne i niedrogie, w porównaniu choćby do soczewek ortokorekcyjnych. Podobnie dla specjalistów, do ich aplikacji nie potrzeba drogiego sprzętu, a ryzyko komplikacji nie jest większe w porównaniu do klasycznych soczewek miękkich. Im prostszy sposób walki z krótkowzrocznością, tym większa szansa, że będzie szerzej stosowany, dzięki czemu większa liczba pacjentów otrzyma pomoc. Z drugiej strony metoda z użyciem soczewek wieloogniskowych jest ciągle w Polsce mało popularna, często uważana za zupełnie nieskuteczną. W artykule przybliżony zostanie sposób działania soczewek multifokalnych w krótkowzroczności. Oprócz tego przyjrzymy się ich skuteczności. Omówione zostaną także konkretne produkty, dostępne na polskim rynku, które można w tym celu stosować.
16
Content available remote Soczewki silikonowo-hydrożelowe i lipidy – przyjaciele czy wrogowie?
PL
Specjaliści ochrony wzroku aplikujący soczewki kontaktowe chcą zapewnić swoim pacjentom dobre widzenie, komfort użytkowania oraz zdrowie oczu. W czasie procesu doboru ocenianych jest wiele parametrów dotyczących zarówno zdrowia oczu pacjenta, jak i samych soczewek. W standardzie doboru miękkich soczewek kontaktowych zalecanym przez Polskie Stowarzyszenie Soczewek Kontaktowych, w części 10 dotyczącej wizyty kontrolnej, widnieje zalecenie oceny soczewek [1]. Jednym z aspektów takiej oceny jest sprawdzenie, czy na soczewce widoczne są osady. W tym artykule skupimy się na oddziaływaniu osadów lipidowych z soczewkami silikonowo-hydrożelowymi (Si-Hy) i postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy obecność lipidów na lub w takich soczewkach to zawsze coś złego.
PL
Drugą, po okularach, najczęściej wybieraną metodą korekcji wad wzroku, są soczewki kontaktowe. Odpowiednie parametry, konstrukcja, materiał, sposoby pielęgnacji są istotnymi czynnikami w ich doborze, rzutującymi na bezpieczeństwo i komfort. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie najważniejszych zagadnień związanych z dopasowaniem fizycznym sztywnych soczewek gazoprzepuszczalnych. Pierwotnie bardzo ważne jest dobranie dla każdego z pacjentów odpowiednich parametrów soczewek. Następnie, po określonym upływie czasu, powinno się zweryfikować fizyczne dopasowanie oraz określić, jaki wpływ ma dobrana soczewka na powierzchnię oka oraz powieki. Najważniejszym sposobem oceny dopasowania sztywnych soczewek gazoprzepuszczalnych jest ocena w lampie szczelinowej, w tym z zastosowaniem fluoresceiny z użyciem światła kobaltowo-niebieskiego lub filtra kobaltowo-niebieskiego. Z tą metodą, uznawaną za złoty standard, zostały porównane wyniki opublikowanych prac na temat wykorzystania nowocześniejszej techniki – spektralnej optycznej koherentnej tomografii (ang. Spectral Optical Coherence Tomography, SOCT). Metoda z wykorzystaniem fluoresceiny umożliwia dokładniejszą i bardziej wszechstronną analizę niż metoda SOCT. Ma jednak inne wady, związane z jej ręczną, subiektywną oceną, zależącą od doświadczenia specjalisty oraz jakościowym charakterem obserwacji.
PL
Wraz z wydłużeniem czasu życia i okresu aktywności zawodowej wzrastają wymagania pacjentów co do jakości życia. Dotyczy to również oczekiwań odnoszących się do widzenia. Chorzy poddani operacji zaćmy spodziewają się nie tylko poprawy ostrości wzroku, ale także komfortu widzenia. W odpowiedzi na oczekiwania pacjentów doskonalone są metody operacyjne, chirurdzy starają się poprawić bezpieczeństwo zabiegów, ograniczyć liczbę powikłań i skrócić czas rehabilitacji. Należy jednak pamiętać, iż istotną częścią operacji zaćmy jest wszczepienie soczewki wewnątrzgałkowej, ponieważ ten etap zabiegu w znaczący sposób wpływa na jego ostateczny wynik. Dzięki wszczepom wewnątrzgałkowym współczesna chirurgia zaćmy stała się precyzyjną procedurą refrakcyjną, korygującą krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm.
19
Content available remote Soczewki kontaktowe u dzieci – jak ułatwić aplikację pacjentom i sobie?
PL
Dzieci są świetnymi kandydatami do noszenia soczewek kontaktowych. Częstotliwość występowania powikłań u dzieci jest podobna [1] jak u dorosłych, a według niektórych badań jest nawet niższa [2]. Jak mawia Sarah Morgan, najmłodsi nie mają na różne tematy z góry ustalonego zdania i stąd chętniej stosują się do zaleceń. Aplikując soczewki u dzieci mamy szanse na zdobycie sumiennych, wiernych i zdyscyplinowanych pacjentów. Jak to zrobić – oto moje tips and tricks.
20
Content available remote Praktyka kontaktologiczna w okresie pandemii COVID-19
PL
Wraz z nadejściem pandemii COVID-19 zmieniły się całkowicie reguły funkcjonowania otaczającego nas świata. Nie ominęło to również naszych praktyk optometrycznych. Mam tu na myśli zarówno praktyki samodzielne, z gabinetem terapii widzenia, jak i te działające w salonach optycznych. Zmiany te głównie uwidaczniają się w trzech mocno ze sobą powiązanych obszarach: 1. Zachowanie odpowiedniego reżimu sanitarnego w gabinecie. 2. Zarządzanie przepływem pacjentów przez gabinet. 3. Zminimalizowanie możliwości zarażenia się wirusem zarówno przez personel, jak i pacjentów.
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.