Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 7

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  sewer connections
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Teza zawarta w uchwale Sądu Najwyższego z 22 czerwca 2017 r. (Sygn. Akt III SZP 2/16) wydaje się dość jednoznaczna: przyłączem kanalizacyjnym w rozumieniu art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków jest przewód łączący wewnętrzną instalację kanalizacyjną zakończoną studzienką w nieruchomości odbiorcy usług z siecią kanalizacyjną, na odcinku od studzienki do sieci kanalizacyjnej; przyłączem wodociągowym w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków jest przewód łączący sieć wodociągową z wewnętrzną instalacją wodociągowa w nieruchomości odbiorcy usług na całej swojej długości.
PL
Od kilku wyroków Sądu Apelacyjnego w Warszawie stwierdzających, że interpretacja definicji przyłączy wodociągowych i kanalizacyjnych Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest zgodna z obowiązującymi przepisami, złożone zostały skargi kasacyjne, które Sąd Najwyższy przyjął do rozpoznania. Niestety, Sąd Najwyższy w składzie zwykłym uznał problem za na tyle skomplikowany, że konieczne jest rozpoznanie sprawy przez skład powiększony.
PL
W dniu 22 czerwca 2017 r. rozstrzygnięta została jedna z ważniejszych kwestii dotyczących rynku usług wodociągowo-kanalizacyjnych, tj. kwestia długości przyłączy, a co za tym idzie kosztów ich budowy i utrzymania. Wprawdzie nie jest jeszcze dostępne pisemne uzasadnienie Uchwały siedmiu sędziów Sądu Najwyższego, ale wiemy, że została podjęta jednogłośnie. Znane jest też ustne jej uzasadnienie.
PL
30 września 2016 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowana została pierwsza wersja projektu Kodeksu urbanistyczno-budowlanego [ Kodeks]. Zaproponowane w jego treści przepisy niosą za sobą wiele wręcz rewolucyjnych zmian, zarówno w procesie planowania przestrzennego, jak i w przebiegu procesu inwestycyjnego. Zmiany te będą miały niewątpliwie wpływ także na przedsiębiorców działających w branży wod-kan.
PL
Najczęściej stosowaną metodą odnowy przewodów kanalizacyjnych zarówno w Polsce jak i w innych krajach jest renowacja z zastosowaniem rękawów CIPP. W pracy zestawiono metody stosowane obecnie przy renowacji przewodów kanalizacyjnych oraz omówiono nieznaną w Polsce metodę renowacji przyłączy z użyciem rękawów CIPP w oparciu o system utwardzania między warstwowego IHC (ang. Intralaminar Heat Cure). System ten został opracowany w USA i jest przeznaczony zasadniczo do renowacji przyłączy kanalizacyjnych oraz do napraw odcinkowych. Można go także stosować do odnowy przewodów kanalizacyjnych w ograniczonym zakresie średnic o ile rozstaw studzienek rewizyjnych nie jest zbyt duży. Utwardzony rękaw może samodzielnie przenosić obciążenia zewnętrzne.
EN
The renovation with CIPP liners is the most commonly used method of sewer rehabilitation in Poland and many other countries. In the study the methods applied to sewer renovation nowadays are described and the novel not much know in Poland rehabilitation method of sewer connections based on the Intralaminar Heat Cure system is introduced and discussed. The system was elaborated in USA and is dedicated in principle to rehabilitation of sewer connections and sectional repairs. It can be also applied to sewer renewal in the limited diameter range as far as the distance between inspection chambers is not too large. The cured liner can independently carry the external load.
PL
W artykule opisano proces projektowania przyłączy wodociągowych i kanalizacyjnych oraz uzyskiwania uzgodnień, wskazując na jego złożoność i wieloetapowość, nie bez znaczenia dla odpowiedniej wyceny zlecenia.
EN
In this article all the process of designing the connections and getting so-called “agreements” is presented and is led by example of water connections and the sewer system, showing its complexity and multistage mechanisms what is very important for the adequate price assessment.
PL
Od roku 2007 kiedy to weszła w życie ustawa z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (t.j. Dz. U. z 2006 r., Nr 123, poz. 858 ze zm.) istnieją duże problemy z interpretacją jaki odcinek przewodu stanowi przyłącze wodociągowe, a jaki kanalizacyjne. Jednoznaczne zdefiniowanie tych pojęć ma duże znaczenie dla osób planujących podłączenie nieruchomości do sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej. Rzecznik Praw Obywatelskich zwróciła się z prośbą do Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej o rozważenie zasadności podjęcia odpowiedniej inicjatywy legislacyjnej, zmierzającej do doprecyzowania przepisów ww. ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, zawierających definicje przyłącza kanalizacyjnego i wodociągowego, z uwzględnieniem wykładni przyjętej przez Sąd Najwyższy.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.