Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 16

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  selektywna zbiórka odpadów komunalnych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Wytwarzane z odpadów paliwa to przyszłość, a przynajmniej istotna część przyszłości polskiego ciepłownictwa. W tym wypadku nie ma na co czekać, potrzeba szybkich działań.
PL
Polskie gminy już w 2025 roku będą musiały osiągnąć 55-procentowy poziom recyklingu odpadów wyznaczony przez Unię Europejską. Wkrótce czeka je jednak zmiana metody obliczania unijnych celów, która spowoduje, że mogą być one jeszcze trudniejsze do osiągnięcia. W walce o lepszą zbiórkę, segregację i recykling odpadów samorządom mogłyby pomóc środki z rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP), ale cały czas nie wiadomo, jak zostaną one rozdysponowane.
PL
Koszty gospodarki odpadami komunalnymi stale rosną. Zoptymalizowanie ich nie jest łatwe, ale możliwe. Wymaga jednak od gmin dogłębnej analizy źródła problemów oraz opracowania skutecznej strategii wdrożenia usprawnień.
PL
Mieszkanie, czyli gospodarstwo domowe, jest w zabudowie wysokiej płatnikiem systemu. Ale nie jest podmiotem dla ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach – bowiem podmiotem tym jest nieruchomość, do której ustawa wraz z innymi regulacjami kieruje nakazy i zakazy. Ta sprzeczność często prowadzi do niezrozumienia rozwiązań i obowiązków zawartych w nakazach i nakazach prawnych.
5
Content available Selektywna zbiórka odpadów komunalnych w Polsce
PL
W 2014 r. w Polsce zebrano ogółem 10,33 mln ton odpadów komunalnych, z czego 80% pochodziło z gospodarstw domowych. Około 20% z nich zostało zebranych selektywnie. Selektywne zbieranie odpadów komunalnych stanowi istotny element właściwego zarządzania odpadami. Daje szansę przetworzenia większej ilości odpadów i ponownego ich wykorzystania. Regulacje prawne zobowiązują gminy do tworzenia punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Równie istotna jest właściwa polityka informacyjna gmin do obywateli w zakresie prawidłowego gospodarowania odpadami.
EN
In 2014 in Poland a total of 10.33 million tons of municipal solid waste were collected, of which 80% came from households. About 20% of municipal waste was collected separately. Selective collection of municipal waste is an important element of proper waste management. It gives a chance of processing more waste and re-use it. Legal regulations require municipalities to create points of municipal waste selective collection. Equally important is the policy of information to citizens on the proper waste management.
PL
Aktualnie polskie gminy mają przed sobą nie lada wyzwanie – zorganizowanie punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK-u). Niestety, przepisy w tym zakresie są mało precyzyjne. W związku z tym samorządy mogą wykazać się dużą inwencją w stworzeniu PSZOK-u i wytyczeniu reguł tam panujących. W którą stronę pójść, by wizja lokalnych władz nie rozminęła się z lokalnymi uwarunkowaniami?
PL
Pod koniec marca br. Gorzów Wlkp. gościł 160 specjalistów z branży gospodarki odpadami, biorących udział w czwartej już edycji konferencji „Selektywna zbiórka, segregacja i recykling odpadów”. Tym razem, idąc z duchem czasu, zorganizowaną ją pod hasłem „Optymalizacja systemu selektywnej zbiórki odpadów w świetle nowych przepisów prawnych”.
PL
Ustawa z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (DzU z 2012 r. poz. 391 - u.c.p.g.) w art. 3 ust. 2 pkt. 6 i 9 wśród zadań gmin wymienia tworzenie punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Dotyczy to również wskazania miejsc, w których mogą być prowadzone zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE), pochodzącego z gospodarstw domowych, oraz udostępniania informacji o zbierających zużyty sprzęt, o których mowa w Ustawie z 29 lipca 2005 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (DzU z 2011 r. nr 171, poz. 1016).
PL
Nowy system gospodarowania odpadami komunalnymi kładzie duży nacisk na ich zbieranie w sposób selektywny. Ma się to przyczynić do znaczącego zmniejszenia ilości odpadów deponowanych na składowiskach. Wydawałoby się, że dla mieszkańców najdogodniejsze jest odbieranie posegregowanych odpadów z miejsca ich wytworzenia. Jednak to rozwiązanie ma też swoje wady.
PL
...a powiem ci, kim jesteś! Zaglądając bowiem do naszych kubłów, można z dużą dozą prawdopodobieństwa wskazać, czy jako naród jesteśmy ignorantami w kwestiach związanych z odpadami, czy raczej selektywna zbiórka stanowi dla nas wymóg cywilizacyjny. Czy jesteśmy zatem w stanie zapanować nad naszymi odpadami?
PL
Przepisy nakładają na gminy obowiązek ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania oraz zwiększenia poziomów recyklingu i przygotowania do ponownego użycia określonych frakcji odpadów komunalnych. Niewątpliwie sposobem na wypełnienie wskazanych zobowiązań jest zorganizowanie sprawnie funkcjonującego systemu zbierania odpadów komunalnych, który gwarantowałby zwiększenie ilości selektywnie gromadzonych odpadów komunalnych "u źródła". Jednak zbudowanie takiego systemu jest procesem długotrwałym.
PL
Obowiązek prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów komunalnych wynika z Ustawy z 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (DzU nr 62, poz. 628, z późn. zm.). Odzysk niektórych pozwala powtórnie wykorzystywać surowce, ale przede wszystkim poprzez ograniczenie deponowania odpadów chroni środowisko i wydłuża czas eksploatacji składowisk.
PL
Odpady zawsze były, są i będą. Choć wokół szaleje kryzys, to przedstawiciele branży komunalnej mogli optymistycznie zakładać, że akurat ta gałąź gospodarki tkwi w swoistym oku cyklonu, a więc w kwestiach odpadowych będą panowały cisza i spokój. I faktycznie panuje bezruch... niestety, na rynku skupu surowców wtórnych.
PL
Od wielu miesięcy staram się przekonać Szanownych Czytelników o wyższości selektywnej zbiórki odpadów komunalnych nad segregacją odpadów zmieszanych, pokazując zakłady utylizacji odpadów wykonane w technologii sprzed wielu, wielu lat. Efekt mojej dziennikarskiej działalności jest raczej niewielki, ponieważ w dalszym ciągu mnożą się inwestycje, które trudno uznać za nowoczesne. Przyczyn tego jest wiele i jest to praca bardziej dla socjologa, niż dla "odpadologa". Co dziwne, nawet osoby zorientowane w temacie, praktycy i miłośnicy radykalnych metod utylizacji odpadów, decydują się na przetwarzanie odpadów zbieranych do jednego pojemnika.
PL
Pomimo, że nie ma technologii, która powodowałaby całkowite unicestwienie odpadów, ich strumień kierowany na wysypiska można znacznie ograniczyć. Najprostszą metodą jest selektywna zbiórka odpadów i ich ponowne wykorzystanie. Postępując w ten sposób ilość odpadów trafiających na składowiska można zmniejszyć co najmniej o jedną czwartą, co przyczynia się do wydłużenia czasu ich eksploatacji.
PL
Zwiększający się poziom konsumpcji, wprowadzenie do obiegu substancji o wyjątkowo długim okresie biodegradacji oraz przyrost ludności powoduje, że z roku na rok ma miejsce systematyczne zwiększenie się wytworzonej masy odpadów. Ich racjonalne zagospodarowanie stanowi jeden z podstawowych problemów naszego kraju, jeśli chodzi o zagadnienia związane z ochroną środowiska.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.