Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 116

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  selective waste collection
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
PL
Co zrobić z coraz większym strumieniem bioodpadów? Wielopolska posiada plan i dobre przykłady wykonanych realizacji. Bioodpady stanowią cenny zasób surowcowy. Zasób, którego jest coraz więcej, a dzięki selektywnej zbiórce również jego jakość ulega poprawie. Coraz więcej gmin i przedsiębiorstw zakłada zatem ich efektywne zagospodarowanie, chociażby poprzez plany powstawania kolejnych biogazowni.
PL
Polskie gminy już za cztery lata będą musiały osiągnąć wyznaczony przez Unię Europejską recykling odpadów na poziomie 55%. Wkrótce czeka je także zmiana metody obliczania unijnych celów, a to spowoduje, że mogą być one jeszcze trudniejsze do osiągnięcia.
EN
Purpose: This article aims to present the theoretical solution to the problem of waste management. Design/methodology/approach: This model is a proposal for the assessment of bids, which enables the unification of assessments against the criteria expressed in various measures, includes determining the importance of individual criteria, and thus the simulation of assessments when changing the criteria weight values. Findings: The article presents the theoretical optimization model of waste collection and management, which may be helpful in solving the problem of waste more effectively. Research limitations/implications: The article is limited to presenting only the basic model of waste management optimization. Due to the fact that in individual administrative units of the country solving the problem of waste is a local issue, it was impossible to present a solution that would be adequate for each region of the country. Practical implications: The article presents a theoretical model that can form the basis of a practical optimal solution to the problem of waste in individual administrative units of the country. Social implications: Optimal waste management is an extremely important social issue. In addition to efficient waste management, increasing public awareness of the impact of precipitation segregation and recycling on the environment is an extremely important issue. Originality/value The presented model is a flexible model that can be used by individual administrative units, taking into account the specificities of waste management possibilities and restrictions in a given region.
PL
W branży gospodarki odpadami zwykło się mawiać, że odpady nie są polityczne. Jednak biorąc pod uwagę ostatnie zmiany w prawie oraz głosy branżowców, samorządowców czy prawników o kłopotach z selektywną zbiórką, odzyskiem i recyklingiem odpadów, powiedzenie to ma obecnie niewiele wspólnego z rzeczywistością.
PL
Na przełomie roku branża gospodarki odpadami z dużym zaskoczeniem przyjęła wiadomość o zmianie Rozporządzenia Ministra Środowiska z 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów, które wprowadziło nowy, jednolity dla całego kraju system selektywnego zbierania odpadów komunalnych z podziałem na papier, szkło, metale, tworzywa sztuczne i odpady ulegające biodegradacji, ze szczególnym uwzględnieniem bioodpadów.
PL
Wg badań ponad 60% Polaków deklaruje segregowanie odpadów w domach. Jednak uzyskane z selektywnej zbiórki surowce wtórne wciąż są bardzo niskiej jakości. System piktogramów i edukacji stworzony przez Koalicję 5. Frakcji to świeże spojrzenie na sposób edukacji konsumentów w Polsce. Działająca oficjalnie od roku Koalicja 5 frakcji jest systemowym pomysłem na zwiększenie poziomu odzysku odpadów opakowaniowych poprzez spójną edukację konsumentów. Oddolna inicjatywa firm, organizacji i samorządów oferuje konkretne, proste i dostępne rozwiązanie, sprawdzone już m.in. w USA, Anglii czy we Włoszech. Czy będzie krokiem milowym w budowaniu powszechnej jakościowej zbiórki selektywnej w Polsce?
PL
O możliwościach naprawy systemu gospodarki odpadami w Polsce rozmawiali uczestnicy spotkania, które na początku lutego odbyło się w Poznaniu. Była to 20. Międzynarodowa Konferencja „Selektywna zbiórka, segregacja i recykling odpadów”, organizowana przez Abrys. Okazało się, że na wiele pytań postawionych w czasie pierwszych edycji tego wydarzenia ciagle nie znaleziono odpowiedzi. Pierwszy dzień Konferencji poświęcono dyrektywom unijnym oraz ich wpływowi na polski rynek odpadów i surowców. W drugim dniu rozmawiano głównie o oczekiwaniach związanych z wprowadzeniem rozszerzonej odpowiedzialności producenta i ideą gospodarki obiegu zamkniętego.
PL
Obowiązek odrębnej zbiórki bioodpadów wynika z pakietu o gospodarce o obiegu zamkniętym, co związane jest z celami w zakresie przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych. ednym z kluczowych elementów pakietu jest wzrost poziomu recyklingu odpadów komunalnych do 70% do 2030 r. Uzyskanie takiego poziomu recyklingu bez wdrożenia skutecznego systemu selektywnej zbiórki bioodpadów oraz ich recyklingu organicznego wydaje się być niemożliwe. Od 1 lipca 2017 r. należy selektywnie zbierać w całej Polsce: papier, szkło, metale, tworzywa sztuczne oraz odpady ulegające biodegradacji, ze szczególnym uwzględnieniem bioodpadów w osobnych pojemnikach o określonych kolorach. Do zbierania bioodpadów przeznaczone są brązowe pojemniki, do których należy wrzucać: resztki warzyw i owoców (w tym obierki itp.), gałęzie drzew i krzewów, skoszoną trawę, liście, kwiaty, trociny i korę drzew oraz resztki jedzenia. Oprócz uregulowań dotyczących tego, w jaki sposób zbierać odpady, należy także zwrócić uwagę na to, w czym należy je zbierać. Niewłaściwie gromadzone bioodpady wykazują tendencje do rozkładu w warunkach beztlenowych, co z kolei skutkuje emisją odorantów i wysoką uciążliwością. Z tego powodu ważne jest zbieranie bioodpadów w specjalnie do tego przystosowanych pojemnikach. Z kolei w przypadku zabudowy wielorodzinnej wsparciem dla gospodarstw domowych w rozwiązaniu problemu zbierania bioodpadów mogą być zestawy składające się z małych pojemników i kompostowalnych worków na bioodpady.
PL
W urzeczywistnianiu koncepcji gospodarki o obiegu zamkniętym należy oczekiwać dalszego wzrostu poziomów odzysku i recyklingu, a także zainteresowania innowacyjnymi technologiami, umożliwiającymi recykling coraz bardziej wymagających frakcji odpadów. Realizacja tych założeń wiązać się będzie z istotnym wzrostem kosztów funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami, a w konsekwencji ze zwiększeniem wydatków wytwórców odpadów.
PL
Przez wielu wyczekiwane standardy selektywnej zbiórki odpadów niebawem zaczną obowiązywać na terenie całego kraju. Ujednolicona kolorystyka pojemników i worków ukróci niekiedy radosną twórczość w tej kwestii w gminach. Czy to początek drogi ku gospodarce o obiegu zamkniętym? Rozporządzenie ustanawiające standardy selektywnej zbiórki odpadów jest różnie komentowane. Jedni obawiają się wzrostu kosztów, szczególnie tam, gdzie dotąd zbiórka była prowadzona w systemie z podziałem na „suche-mokre”, a inni oczekują zwiększenia ilości frakcji odpadów trafiających do RIPOK-ów, a docelowo do recyklerów, co pomoże osiągnąć wymagane poziomy recyklingu. Sami recyklerzy, choć z zadowoleniem przyjmują owe rozporządzenie, to jednak podkreślają brak standardów jakości zbieranego i oddawanego do recyklera surowca. A należy to uwzględniać w kontekście gospodarki o obiegu zamkniętym. – Rynek surowców wtórnych musi być pobudzony, gdyż surowce pierwotne są zbyt tanie. Ważne jest określenie jakości surowców z recyklingu, aby rozwiać obawy z tym związane. Komisja Europejska intensywnie nad tym pracuje – wyjaśnia Małgorzata Gołębiewska, specjalista ds. polityki, z Dyrekcji Generalnej ds. Środowiska w Komisji Europejskiej.
PL
Zmiana uwarunkowań prawnych gospodarowania odpadami nie jest zjawiskiem zaskakującym. Wygląda jednak na to, że rok 2017 będzie pod tym względem szczególnie intensywny. Wdrożenie przepisów rozporządzenia w sprawie selektywnej zbiórki, nowelizacja ustawy o gospodarce opakowaniami czy wreszcie finalizacja prac nad pakietem dyrektyw unijnych wprowadzających model gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ), to zaledwie zarys wyzwań, jakie czekają podmioty reprezentujące szeroko rozumianą branżę odpadową w nadchodzących kilkunastu miesiącach. Niewątpliwie najbardziej ożywiona dyskusja będzie toczyła się wokół tej ostatniej kwestii, czyli GOZ-u. Jak wynika ze wspólnej deklaracji Parlamentu Europejskiego, Rady i Komisji Europejskiej w sprawie priorytetów legislacyjnych UE, prace nad pakietem dyrektyw dotyczących GOZ-u powinny zakończyć się w 2017 r.
PL
W jaki sposób narzucone przez ustawodawcę przepisy Prawa budowlanego oraz jego aktów wykonawczych wpływają na proces planowania i projektowania miejskich punktów zbiórki odpadów? Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nakłada na władze lokalne obowiązek selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Ze względu na swoje gabaryty kontenery stają się istotnym elementem małej architektury, mającym coraz większy wpływ na estetykę danego miejsca. Określenie, jakie minimalne frakcje odpadów powinny być odbierane w gminach, powoduje, że w naszym otoczeniu zaczynają pojawiać się coraz większe zespoły kontenerów na odpady, wiaty śmietnikowe lub zespoły stałych podziemnych śmietników, powtarzalnych w skali miasta. Jednocześnie ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach narzuca obowiązek tworzenia
PL
Rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów wywołuje szereg wątpliwości, dotyczących przede wszystkim sposobu postępowania z odpadami zielonymi. Minister środowiska, wydając owe rozporządzenie, nie uwzględnił zgłaszanych przez samorządowców postulatów, dotyczących m.in. braku spójności przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach w zakresie zbierania i zagospodarowania niektórych frakcji odpadów komunalnych.
PL
Punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych postrzegane są przez gminy jako ustawowa konieczność. Jaką funkcję w systemie gospodarowania odpadami spełniają? W jakim stopniu ich utrzymanie obciąża budżety m.in. gmin? System gromadzenia odpadów tworzony na gruncie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (DzU z 2017 r. poz. 1289) jest systemem dwupoziomowym. Odpady gromadzone są bezpośrednio w punktach selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK) oraz przez system rozproszony w miejscu wytworzenia.
PL
Zamiast pojedynczych kontenerów na odpady pojawiły się całe ich zespoły, przeznaczone do selektywnego zbierania poszczególnych frakcji odpadów. W efekcie potrzebna jest o wiele większa przestrzeń na wdrożenie w praktyce tego rozwiązania. Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nakłada na władze gminne obowiązek selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Jednocześnie obywateli zobligowano do selekcji odpadów, które produkują. Zdecydowanie ułatwia to fakt, że obecnie zamiast pojedynczych kontenerów na odpady pojawiły się całe ich zespoły, służące do zbiórki m.in. takich frakcji jak papier, metal, tworzywa sztuczne, szkło i opakowania wielomateriałowe oraz odpady ulegające biodegradacji. Niemniej takie zespoły wymagają odpowiednio dużej przestrzeni. W codziennym użytkowaniu dochodzi do tego problem miejsc na składowanie odpadów wielkogabarytowych, sprzętu elektronicznego itp. W związku z tym od jakiegoś czasu, zwłaszcza w centrach miast, zaczęto borykać się z kwestią wygospodarowania terenów, na których odpady te mogłyby być zbierane. Estetyka plastikowych lub stalowych kontenerów, najczęściej jaskrawo kolorowych w celu ułatwienia zadania wyrzucającym śmieci, nie sprzyja poprawie jakości przestrzeni, w której żyjemy. Oczywiście, na listach priorytetów troska o środowisko znajduje się wyżej niż estetyka. Ale czy jednak faktycznie grupy kontenerów muszą stać w kącie najbliższego parkingu albo zajmować centralny punkt podwórka?
PL
W ciągu pięciu lat na terenie każdej gminy ma powstać system selektywnej zbiórki odpadów ulegających biodegradacji. W związku z tym, że odpady te traktowane są często jako źródło zagrożeń, takich jak odory, choroby czy siedlisko owadów i gryzoni, przekonanie mieszkańców do segregacji nie będzie łatwe.
PL
W dzisiejszych czasach wszystko musi być „na plus”. Mamy już program „Rodzina 500 Plus” i „Mieszkanie Plus”, pora zatem na „plusową” reformę gospodarki odpadami komunalnymi, wciąż nieefektywnej, pomimo przeprowadzonej w 2013 r. tzw. rewolucji śmieciowej. 
PL
Niepotrzebna walizka, dawno nieużywany taboret, nielubiana zastawa, nigdy nieprzeczytana książka… Czasem to, co jednych już nie cieszy – innym może sprawić olbrzymią radość. Właśnie w tym duchu w wielu polskich miastach powstają kąciki rzeczy używanych.
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.