Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 21

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  rozdzielnica niskiego napięcia
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
PL
W artykule przedstawiono zagrożenia wynikające z niewystarczających wymagań w zakresie temperatury wewnątrz rozdzielnicy. Pominięcie tej wielkości fizycznej w praktyce może doprowadzić do uszkodzenia rozdzielnicy lub przyczynić się do jej niepoprawnej pracy, a w skrajnym przypadku – do jej całkowitego zniszczenia.
EN
The article presents the threats resulting from insufficient temperature requirements inside the switchgear. Omitting this physical quantity in practice may result in damage to the switchgear or contribute to its incorrect operation and, in extreme cases, to its complete destruction.
PL
Kontynuując cykl „Połączenia wewnętrzne w rozdzielnicach niskich napięć” zwracamy uwagę czytelników na dualizm pomiędzy zapisami w normie wieloarkuszowej PN-EN 61439 Rozdzielnice i sterownice niskonapięciowe (tzw. norma rozdzielnicowa) a założeniami i obliczeniami, które należy wykonać w projektach instalacji elektrycznej.
3
Content available remote Testing of LV switchgear for powering cellulose fiber breaking systems
EN
The article describes an innovative low voltage switchgear for use in the pulp and paper industry. The switchgear is an innovative structure designed to supply single-phase systems with significant currents above 1 kA. The switchgear uses a special transformer with windings connected in the V system. The scope of the tests of the secondary and primary circuits of the switchgear and their selected results are presented.
PL
W artykule opisano innowacyjną rozdzielnicę niskiego napięcia do zastosowania w przemyśle celulozowo-papierniczym. Rozdzielnica stanowi innowacyjną konstrukcje przeznaczoną do zasilania jednofazowych układów o prądach przekraczających 1 kA. W rozdzielnicy zastosowano transformator specjalny z uzwojeniami połączonymi w układzie V. Przedstawiono zakres zaproponowanych, w ramach projektu badawczego, badań obwodów wtórnych i pierwotnych rozdzielnicy oraz wybrane ich wyniki.
PL
Podczas projektowania rozdzielnic niskiego napięcia wielu producentów wykorzystuje wytyczne zawarte w normach, pozwalające na zaprojektowanie i wprowadzenie na rynek wyrobu, który spełnia wszelkie niezbędne wymagania i nie zagraża bezpieczeństwu.
PL
Dobór połączeń wewnętrznych w rozdzielnicy (połączenia pomiędzy poszczególnymi aparatami) został zdefiniowany w normie PN-EN 61439 [2], [3], [4], [5] i [6]. Zgodnie z wymaganiami normy PN-EN 61439-1 [2] wytwórca pierwotny [1] (producent komponentów) wraz z wytwórcą zestawu [2] (prefabrykatorem) odpowiadają za urządzenie, jakim jest rozdzielnica. Należy jednak pamiętać, że to projektant określa parametry i cechy rozdzielnicy, jakie powinny być zapewnione do jej poprawnej pracy.
PL
Artykuł zawiera wyniki badań z inspekcji dwóch rozdzielnic niskiego napięcia za pomocą kamery termowizyjnej na podczerwień. Dokonano rejestracji obrazów termalnych selektywnie wybranych przedziałów rozdzielnic podczas ich pracy w najwyższym stopniu obciążenia, w trakcie jednej zmiany w dwóch zakładach produkcyjnych.
EN
Given are results of inspections conducted in two LV switchgears with the use of an infrared thermal imaging camera. Made are recordings of thermal images of selectively chosen switchgear compartments during their work in peak-load conditions during one shift at two production plants.
PL
Stosowanie najlepszych strategii w dystrybucji energii to nie tylko kwestia maksymalizacji efektywności energetycznej. Jest to również poważna kwestia bezpieczeństwa.
PL
Sprawny przebieg montażu instalacji elektrycznych w budownictwie mieszkaniowym wielorodzinnym uzależniony jest od wielu istotnych elementów. Jednym z nich jest dobrze opracowana dokumentacja instalacji elektrycznych, z uwzględnieniem obowiązujących przepisów i norm. Wiele opracowanych dokumentacji dla instalacji elektrycznych w budynkach wielorodzinnych, realizowanych na budowach osiedli mieszkaniowych, nie spełnia wymogów dotyczących zasilania lokali mieszkalnych. W artykule przedstawione zostaną rozwiązania zasilania lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych za pośrednictwem rozdzielnic głównych licznikowych zlokalizowanych na klatkach schodowych. Takie rozwiązanie używane było jeszcze w pierwszej dekadzie XXI w., obecnie system rozdzielnic piętrowych w nowo budowanych obiektach jest stosowany sporadycznie. Często są stosowane różne rozwiązania nieodpowiadające wymaganiom obowiązujących norm i przepisów. Większość opisanych w niniejszym artykule projektów została opracowana na podstawie normy [1] oraz podręcznika [2], które nie zawierają wymagań obecnie obowiązujących przepisów i norm.
PL
Przedstawiono wymagania dotyczące budowy rozdzielnic niskiego napięcia, zakresu badań na etapie wykonania oraz podczas eksploatacji. Przedstawiono nieprawidłowości występujące w eksploatowanych rozdzielnicach niskiego napięcia.
EN
The paper presents requirements concerning construction of low voltage switchgears, scope of tests during construction and operation. Irregularities occurring in in-service low voltage switchgears are presented.
PL
Zespół zgrupowanych urządzeń elektrycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej, nazywany jest rozdzielnicą. Służy ona do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz zabezpieczania linii lub obwodów. W zależności od przeznaczenia, parametrów znamionowych oraz właściwości technicznych wynikających z rozwiązania konstrukcyjnego, rozdzielnice są urządzeniami bardzo zróżnicowanymi. Rozdzielnice niskonapięciowe są elementami złożonymi z jednego lub kilku łączników niskiego napięcia, które współpracują z urządzeniami sterowniczymi, sygnalizacyjnymi oraz pomiarowymi [1, 2]. Dodatkowo służą one do łączenia oraz zabezpieczania linii lub obwodów elektrycznych.
PL
W artykule opisano urządzenia, zasady organizacji i podstawowe algorytmy dotyczące automatyki sterowniczo-sygnalizacyjnej w rozdzielnicach niskiego napięcia.
EN
The article presents devices, principle of organizing and fundamental algorithms concerning to control-signalling automatics in law voltage switchgears.
PL
W artykule przedstawiono i omówiono wpływ wnętrzowych stacji transformatorowych, będących źródłem pola magnetycznego, na ludzi przebywających w ich pobliżu. Zawarto przykładowe wartości natężeń pola magnetycznego zidentyfikowane pomiarowo w różnych pomieszczeniach zlokalizowanych nad lub obok rozdzielni SN/nn. Głównym celem artykułu jest zaprezentowanie metod ograniczania natężenia pola magnetycznego poprzez stosowanie ekranów magnetycznych lub odpowiedniej konfiguracji szyn w rozdzielniach niskiego napięcia.
PL
Rozdzielnica to urządzenie rozdzielcze główne i pomocnicze, zainstalowane w jednym pomieszczeniu, budynku lub wydzielonej przestrzeni zewnętrznej. Rozdzielnica jest częścią systemu elektroenergetycznego, którego zadaniem jest dostarczanie do odbiorników energii elektrycznej o parametrach zapewniających poprawną pracę tych odbiorników.
PL
Projekt prostej rozdzielnicy mieszkaniowej, podobnie jak i skomplikowanej szafy rozdzielczej niskiego napięcia, można wykonać wykorzystując przy tym oprogramowanie komputerowe typu CAD/CAE. Jest ono niejednokrotnie dostarczane projektantom przez producentów rozdzielnic i pozwala na: szybkie opracowanie schematu elektrycznego rozdzielnicy, dobór typu i parametrów znamionowych aparatów, szyn, kabli i przewodów, wybór szafy o odpowiedniej wielkości i parametrach, rozmieszczenie aparatów przewidzianych do zainstalowania w rozdzielnicy, wygenerowanie widoków elewacji i rozmieszczenia urządzeń w szafie, sporządzenie zestawienia aparatów i elementów szafy, sporządzenie kosztorysu.
PL
Nieodzownym elementem wyposażenia każdego budybku sa instalacje elektryczne. Służą bowiem do doprowadzenia energii elektrycznej do poszczególnych odbiorników zainstalowanych w danym obiekcie.
PL
O ile przy budowie małych rozdzielnic domowych lub wnętrzowych, gdzie zakładane prądy będą miały wartość od kilku do kilkudziesięciu amperów, stosuje się powszechnie aparaturę modułową, o tyle przy odpływach prądowych o wartości kilkaset amperów zastosowanie znajdują najczęściej rozłączniki bezpiecznikowe. Jest kilka argumentów przemawiających za tym rozwiązaniem: kompaktowa budowa rozdzielnic dzięki zastosowaniu aparatów zasilanych układem szyn zbiorczych, zwykle niższe koszty rozłączników bezpiecznikowych niż odpowiednich wyłączników automatycznych oraz pewność zabezpieczenia na wypadek zwarcia.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.