Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 39

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  product fee
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
PL
11 maja bieżącego roku minie dokładnie 20 lat od daty wydania Ustawy z 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej. Właśnie ten akt prawny powołał do życia organizacje odzysku oraz rozpoczął żmudny proces wdrażania w Polsce europejskich wymagań w zakresie rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP). Czy po blisko dwudziestu latach funkcjonowania tych przepisów mamy powody do świętowania?
PL
Artykuł przedstawia system finansowania ochrony środowiska za pomocą środków pochodzących z podatków i opłat ekologicznych, uiszczanych przez przedsiębiorstwa produkcyjne. Analizuje obowiązujące przepisy oraz rodzaje opłat ekologicznych. Ukazując jednocześnie wysokość stawek za korzystanie ze środowiska przyrodniczego. Ponadto analizuje, także szczegółowy podział wpływów i wydatków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w związku z finansowaniem zadań z zakresu ochrony środowiska.
EN
This article presents a system of financing environmental protection using funds from taxes and environmental fees, paid by manufacturing companies. Analyzes existing provisions and the types of environmental charges. Appearing at the same time the amount of rates for the use of the natural environment. In addition, analyzes, including a detailed breakdown of revenue and expenditure of the National Fund for Environmental Protection and Water Management in connection with the financing of the tasks of environmental protection.
PL
WSA w Szczecinie uznał, że opłata produktowa nie jest podatkiem ani nieopodatkowaną należnością budżetu państwa.
PL
W nawiązaniu do artykułu z „Recyklingu” (10/2011) pt. Na pewno „uderzenie w szarą strefę?” należy rozwinąć niektóre wątki oraz wyciągnąć pewne wnioski. Warto odnieść się do jednego z cytowanych przypisów, opublikowanych w miesięczniku „Prokuratura i Prawo” (7-8/2010) w artykule Jerzego Dużego, prokuratora Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy, pt. „Ściganie przestępczości zorganizowanej w zakresie obrotu złomem i paliwami”. Jak podaje autor, charakterystyczne dla „prania” pieniędzy wskutek oszustw związanych z wyłudzeniem podatku VAT przy obrocie złomem są tzw. mechanizmy przedsiębiorstwa symulującego.
EN
The article presents binding legal regulations governing entrepreneurs’ obligations as regards recovery and recycling of packaging and post-use waste. It shows fee rates, recovery and recycling levels for packaging in the years 2007–2009. It gives examples of calculating the product fee that according to the Act must be paid by entrepreneurs for 2007, 2008 and 2009. The author of the article elaborates on regulations that must be complied with by the entrepreneurs who pack products and place them on the market. Furthermore, the article shows how the obligations imposed by the Act on obligations of the entrepreneurs as regards management of certain waste and on product fee are met in Podkarpackie Province.
PL
Artykuł przedstawia obowiązujące akty prawne, określające obowiązki przedsiębiorców w zakresie odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych i poużytkowych. Podane zostały stawki opłat oraz poziomy odzysku i recyklingu opakowań w latach 2007–2009. Pokazano przykłady wyliczeń opłaty produktowej za lata 2007, 2008 i 2009, którą ustawa nakłada na przedsiębiorców. W artykule omówiono przepisy, jakie powinni stosować przedsiębiorcy, którzy pakują produkty i wprowadzają je na rynek. Przedstawiono realizację powinności wynikających z ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej na terenie województwa podkarpackiego.
PL
Przedsiębiorcy uczestniczący w systemie gospodarowania zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym są zobowiązani do sporządzania określonych dla danego rodzaju działalności sprawozdań. Następnie powinny być one przesyłane do głównego inspektora ochrony środowiska w terminach wyznaczonych w ustawie.
PL
Regulacja dotycząca zabezpieczenia finansowego, zawarta w rozdziale 3 Ustawy z 29 lipca 2005 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, budziła wiele wątpliwości. Zarówno odnośnie przyjętych rozwiązań w zakresie konstrukcji, jak i interpretacji.
PL
Kryzys, który nastał we wrześniu 2008 r. na światowym rynku finansowym, miał swoje początki na amerykańskim rynku kredytów hipotecznych. Jego załamanie nastąpiło w drugiej połowie 2007 r. Kryzys ten, którego skutki odczuwalne są na całym świecie, jest impasem całego systemu finansowego, w tym sektora bankowego.
PL
W projekcie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi przewidywana jest konstrukcja prawna opłaty recyklingowej. Projekt ten opublikowano na stronach Ministerstwa Środowiska i opatrzono datą 19 listopada 2008 r.
PL
Ustawa z 21 października 2008 r. o zmianie ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym oraz o zmianie niektórych innych ustaw została opublikowana 18 grudnia 2008 r. Ten akt prawny przedstawia wiele niezbędnych modyfikacji w ustawie o ZSEE, wynikających przede wszystkim z dwuletniego okresu stosowania przepisów w praktyce.
PL
Na łamach prasy pojawiają się wątpliwości, czy jest możliwe w odniesieniu do opłat produktowych występowanie z wnioskami do odpowiednich organów o wydanie oficjalnej interpretacji prawa daninowego? Według stanowiska Ministerstwa Środowiska obecnie nie ma takiej prawnej możliwości.
PL
Na stronach internetowych Ministerstwa Środowiska opublikowano projekty trzech ustaw: o gospodarowaniu odpadami poużytkowymi, o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, o bateriach i akumulatorach oraz zużytych bateriach i akumulatorach. Akty te będą posługiwały się instrumentem prawnym ochrony środowiska w postaci opłaty produktowej.
PL
Ustawa o zmianie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej (Dz.U. Nr 33, poz. 291) została uchwalona przez Sejm 21 stycznia 2005 r., a weszła w życie 1 kwietnia 2005 r. (art. 2 ustawy nowelizującej).
PL
Baterie należą do odpadów, którym poświęcono szczególną uwagę w przepisach prawnych. Zapisy dotyczące baterii znajdują się zarówno w ustawie o odpadach i ustawie o obowiązkach przedsiębiorców, jak i w ustawie - Prawo ochrony środowiska, a także w szeregu aktów wykonawczych do tych ustaw.
PL
W ostatnich tygodniach na stronach internetowych Ministerstwa Środowiska pojawiło się sprawozdanie z realizacji Krajowego Planu Gospodarki odpadami. Przy tej okazji sprawozdania pojawiła się również nowa koncepcja systemu gospodarki odpadami w Polsce - czyli to, co nas wszystkich bardzo interesuje.
PL
Ustawa o pojazdach wycofanych z eksploatacji (dalej zwana WrakU) ma na celu implementację dyrektywy nr 2000/53/WE w sprawie pojazdów wycofanych z eksploatacji. Omówione poniżej przepisy dotyczące opłat pobieranych na mocy WrakU wejdą w życie 1 stycznia 2006 r.
PL
Jednym ze źródeł finansowania gospodarki odpadami, zgodnym z nowoczesnymi tendencjami rozszerzonej odpowiedzialności przemysłu za zanieczyszczanie środowiska i z zasadą "zanieczyszczający płaci", miała być sławetna ustawa o obowiązkach przedsiębiorców. Po jej wejściu w życie rozpoczął się boom gospodarczy, który charakteryzował się tworzeniem ogromnych ilości organizacji odzysku.
PL
Nowelizacja ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej, a także regulacje prawne w aspekcie obowiązków przedsiębiorców były głównym tematem spotkania szkoleniowego "Opakowania a środowisko", organizowanego przez Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Opakowań.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.