Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 38

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  product charge
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
PL
Jednym z ważnych kierunków działań, zmierzających do zmniejszenia ilości wytwarzanych odpadów, jest zwiększanie ich zbiórki oraz ponowne przetwarzanie w procesach odzysku lub recyklingu. Ponieważ działania te są kosztowne, muszą zostać wprowadzone środki ekonomiczno-prawne zachęcające przedsiębiorców do takiej aktywności. Mechanizmem takim jest m.in. opłata produktowa. Po raz pierwszy w Polsce została ona wprowadzona przepisami Ustawy z 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi rodzajami odpadów oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej (DzU z 2001 r. nr, 63, poz. 639). Opłata produktowa naliczana była za niewywiązanie się z obowiązku zapewnienia odzysku i recyklingu odpadów takiego samego rodzaju jak odpady powstałe z produktów wprowadzonych przez przedsiębiorcę na terytorium kraju. Początkowo ustawa dotyczyła opakowań, urządzeń zawierających środki mogące niszczyć warstwę ozonową, akumulatorów ołowiowo-kasowych, akumulatorów niklowo-kadmowych, ogniw i baterii galwanicznych, opon, olejów smarowych oraz lamp wyładowczych (bez świetlówek kompaktowych). Obecnie część tych obowiązków została przeniesiona do oddzielnych aktów prawnych.
PL
WSA w Szczecinie uznał, że opłata produktowa nie jest podatkiem ani nieopodatkowaną należnością budżetu państwa.
PL
Przedsiębiorcy uczestniczący w systemie gospodarowania zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym są zobowiązani do sporządzania określonych dla danego rodzaju działalności sprawozdań. Następnie powinny być one przesyłane do głównego inspektora ochrony środowiska w terminach wyznaczonych w ustawie.
PL
Regulacja dotycząca zabezpieczenia finansowego, zawarta w rozdziale 3 Ustawy z 29 lipca 2005 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, budziła wiele wątpliwości. Zarówno odnośnie przyjętych rozwiązań w zakresie konstrukcji, jak i interpretacji.
PL
Kryzys, który nastał we wrześniu 2008 r. na światowym rynku finansowym, miał swoje początki na amerykańskim rynku kredytów hipotecznych. Jego załamanie nastąpiło w drugiej połowie 2007 r. Kryzys ten, którego skutki odczuwalne są na całym świecie, jest impasem całego systemu finansowego, w tym sektora bankowego.
PL
W projekcie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi przewidywana jest konstrukcja prawna opłaty recyklingowej. Projekt ten opublikowano na stronach Ministerstwa Środowiska i opatrzono datą 19 listopada 2008 r.
PL
Ustawa z 21 października 2008 r. o zmianie ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym oraz o zmianie niektórych innych ustaw została opublikowana 18 grudnia 2008 r. Ten akt prawny przedstawia wiele niezbędnych modyfikacji w ustawie o ZSEE, wynikających przede wszystkim z dwuletniego okresu stosowania przepisów w praktyce.
PL
W Polsce składowanie stanowi główna metodę unieszkodliwiania odpadów. Na składowiskach zdeponowano już ok. 1746031,3 tys. ton odpadów (stan na końcu 2006) . Z ogólnej ilości wytworzonych odpadów komunalnych w 2007 roku tj. 9877 tys. Mg , na składowiskach trafiło aż 8987 tys. Mg. Odpady te oprócz degradacji środowiska, zajmowania obszarów oraz ogromnych środków finansowych przeznaczonych na budowę i utrzymywanie składowisk, stanowią potencjalne źródło wtórnych surowców i paliw. System gospodarki odpadami opakowaniowymi jest oparty na wprowadzenie obowiązku zapewnienia odzysku i recyklingu części odpadów opakowaniowych. Obowiązek ten został określony w formie wskaźnika procentowego odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych, w stosunku do łącznej masy opakowań wprowadzonych na rynek, jaki muszą osiągnąć kraje członkowskie. W tym artykule zostanie omawiany wpływ opłaty produktowej na rozwój recykling niektórych odpadów opakowaniowych takich jak: szkło, makulatury, tworzywo sztuczne oraz metali.
EN
Landfill is the main neutralization method in Poland. Altogether more than 1746031,3 thousand tons of wastes are landfilled in Poland and every year his mount increases. According to the Statistical data, 9877 thousand tons was generated in 2007. 8987 thousand tons which makes up 90,91% was landfilled. These waste except degradation of natural environment, field occupying and the huge financial means designed for building and keep up the landfills, they proclaim the potential source of secondary materials and fuels. This papers the impact of charge product on selected of municipal solid waste (MSW) as: glass, waste paper, metals and plastics.
PL
Ustawa o zmianie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej (Dz.U. Nr 33, poz. 291) została uchwalona przez Sejm 21 stycznia 2005 r., a weszła w życie 1 kwietnia 2005 r. (art. 2 ustawy nowelizującej).
PL
Baterie należą do odpadów, którym poświęcono szczególną uwagę w przepisach prawnych. Zapisy dotyczące baterii znajdują się zarówno w ustawie o odpadach i ustawie o obowiązkach przedsiębiorców, jak i w ustawie - Prawo ochrony środowiska, a także w szeregu aktów wykonawczych do tych ustaw.
PL
W ostatnich tygodniach na stronach internetowych Ministerstwa Środowiska pojawiło się sprawozdanie z realizacji Krajowego Planu Gospodarki odpadami. Przy tej okazji sprawozdania pojawiła się również nowa koncepcja systemu gospodarki odpadami w Polsce - czyli to, co nas wszystkich bardzo interesuje.
PL
Ustawa o pojazdach wycofanych z eksploatacji (dalej zwana WrakU) ma na celu implementację dyrektywy nr 2000/53/WE w sprawie pojazdów wycofanych z eksploatacji. Omówione poniżej przepisy dotyczące opłat pobieranych na mocy WrakU wejdą w życie 1 stycznia 2006 r.
PL
Jednym ze źródeł finansowania gospodarki odpadami, zgodnym z nowoczesnymi tendencjami rozszerzonej odpowiedzialności przemysłu za zanieczyszczanie środowiska i z zasadą "zanieczyszczający płaci", miała być sławetna ustawa o obowiązkach przedsiębiorców. Po jej wejściu w życie rozpoczął się boom gospodarczy, który charakteryzował się tworzeniem ogromnych ilości organizacji odzysku.
PL
Nowelizacja ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej, a także regulacje prawne w aspekcie obowiązków przedsiębiorców były głównym tematem spotkania szkoleniowego "Opakowania a środowisko", organizowanego przez Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Opakowań.
PL
Polski system gospodarki odpadami opakowaniowymi funkcjonuje na obecnych zasadach od 2002 r. Wtedy weszły w życie dwie ustawy z 11 maja 2001 r., transponujące do polskiego prawa dyrektywę UE z 1994 r. w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych, a mianowicie ustawa o obowiązkach przedsiębiorców oraz ustawa o opakowaniach i odpadach opakowaniowych.
PL
Ideą przewodnią budowanego systemu odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych jest oparcie go na mechaniźmie rynkowym i kształtowanie - poprzez bodźce o charakterze ekonomiczno-finansowym - pożądanych postaw podmiotów zobowiązanych. Mają one charakter motywacyjno-sankcyjny, a instrumenty prawne zostały ograniczone do podmiotu i przedmiotu obowiązków.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.