Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 33

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  pompy obiegowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
PL
Rynek wymiany pomp obiegowych i cyrkulacyjnych w UE szacowany jest na miliony sztuk. Tak samo jak promuje się w układach ogrzewania efektywne energetycznie pompy ciepła, gdyż mają one największy potencjał korzystania z energii odnawialnej, rosnący wraz z transformacją systemów energetycznych, również pompom obiegowym i hydraulice instalacji stawiane są i będą wymagania z uwagi na ich wciąż duży potencjał oszczędności energii.
PL
Pompy obiegowe oraz cyrkulacyjne to ważny element w aspekcie zużycia energii przez instalacje grzewcze i c.w.u. - same potrzebują energii elektrycznej do pracy, wpływają też na zużycie energii cieplnej przez całą instalację. W procesie doboru i eksploatacji tych urządzeń ważne jest uwzględnienie rozwiązań, które pozwolą pompom automatycznie dostosować się do warunków panujących w budynkach, a tym samym uzyskać znaczne oszczędności energii.
PL
Pompy obiegowe są dziś nieodzownych elementem każdej instalacji, w której zapewnione ma być krążenie czynnika. I chociaż zarówno w instalacji ogrzewczej, jak i w instalacji ciepłej wody użytkowej (mowa o przewodach cyrkulacyjnych) jest to możliwe bez użycia pompy, to jednak z punktu widzenia ogółu właściwości użytkowych, niezawodności i sterowalności zastosowanie pompy będzie zdecydowanie korzystniejsze. W artykule omówię wybrane aspekty doboru pomp obiegowych do instalacji ogrzewczych w ujęciu praktycznym, aczkolwiek nie obędzie się bez odrobiny teorii, bo, jak mówił Kurt Lewin – Nie ma nic bardziej praktycznego, niż dobra teoria.
PL
Nowoczesne rozdzielacze c.o. mają prostą budowę układów grzewczych, a uruchamianie oraz odcinanie poszczególnych grzejników i obwodów nie ma wpływu na pozostałe. Ułatwia to nie tylko eksploatację, ale też prace projektowe i montaż oraz minimalizuje ryzyko wystąpienia błędów instalacyjnych.
PL
Ostatnie miesiące obfitują w informacje nt. inicjatyw wspomagających walkę ze smogiem. Mamy programy gminne, rządowe i międzynarodowe, które mają poprawiać jakość powietrza i zmniejszać zużycie energii. Ogromną rolę odgrywają tu instalacje budowlane, w których do osiągnięcia efektu ekologicznego konieczna jest współpraca i synergia wszystkich, choćby najdrobniejszych elementów. W przypadku instalacji grzewczej istotna jest też rola pomp obiegowych i cyrkulacyjnych.
PL
Artykuł przedstawia nowoczesne rozwiązania dotyczące efektywności energetycznej EEI, energooszczędne rozwiązania stosowane w pompach ciepła (silnik, możliwości automatycznej regulacji, cyfrowe wspomaganie), ułatwienia dla instalatora i energooszczędnej eksploatacji.
PL
W publikacji zawarto istotne przesłania związane ze współczesnymi wymogami stawianymi pompom obiegowym i cyrkulacyjnym dotyczącymi technologii, instalacji oraz projektowania.
PL
Koszt energii elektrycznej zużywanej przez pompę przez cały jej okres użytkowania wielokrotnie przewyższa wydatki związane z jej bezpośrednim zakupem, bądź prawidłowo wykonaną modernizacją. Dlatego warto zadbać o to, aby podstawowe parametry pracy pomp nie uległy znacznemu pogorszeniu w czasie wieloletniej eksploatacji. Do jakich jeszcze wniosków doszli pracownicy MPEC w Białymstoku po modernizacji układów pompowych?
PL
W systemach ciepłowniczych przedsiębiorstw energetycznych, oprócz źródeł wytwarzania, ważną rolę pełnią pompownie oraz zespół/ urządzeń współtowarzyszących. Modernizacja układów pompowych oraz urządzeń wspomagających w MPEC Spółka z o.o. we Włocławku to najważniejsze w ostatnich latach działalności spółki wyzwania techniczne i finansowe, prowadzące do ograniczenia energochłonności procesu wytwarzania ciepła i jego dystrybucji.
PL
Koszt energii elektrycznej zużywanej przez pompę przez cały jej okres użytkowania wielokrotnie przewyższa wydatki związane z jej bezpośrednim zakupem, bądź prawidłowo wykonaną modernizacją. Dlatego warto zadbać o to, aby podstawowe parametry pracy pompy nie ulegały znacznemu pogorszeniu w czasie wieloletniej eksploatacji. Do jakich jeszcze wniosków doszli pracownicy MPEC w Białymstoku po modernizacji układów pompowych?
PL
Artykuł przedstawia metodykę obliczeń doboru optymalnych parametrów pompy wirtualnej, dla której zużycie energii elektrycznej przez układ napędowy jest najniższe, a następnie wybór optymalnego zespołu pompowego pod kątem efektywności energetycznej.
PL
Na temat kawitacji w pompach ukazało się już wiele publikacji, także w języku polskim. Istnieją jednak zagadnienia, które wciąż budzą wątpliwości użytkowników pomp, m.in. definicje poszczególnych nadwyżek antykawitacyjnych i relacji między nimi oraz kawitacyjnego wyróżnika szybkobieżności. Normy i inne publikacje międzynarodowe nie rozwiewają niestety tych wątpliwości. Autor porządkuje pojęcia i najważniejsze definicje oraz podaje poprawne, stosowane obecnie oznaczenia poszczególnych wielkości, mając nadzieję, że zlikwiduje to pewien chaos pojęciowy u użytkowników pomp.
PL
Artykuł odnosi się do uregulowań technicznych obowiązujących na rynku pomp obiegowych i cyrkulacyjnych na obszarze krajów UE.
PL
Autor przedstawia analizę techniczną dotyczącą problematyki prawidłowego doboru parametrów i wyboru konkretnych pomp do pracy w różnych instalacjach ciepłowniczych.
PL
Na przykładzie ciepłowni KORTOWO w Olsztynie przedstawiono i opisano rolę pomp podmieszania gorącego w ciepłowni o klasycznym schemacie technologicznym.
PL
W artykule przeanalizowano parametry pracy pomp podmieszania gorącego oraz skutki techniczne i ekonomiczne w miejskiej ciepłowni wodnej o klasycznym schemacie technologicznym.
PL
W artykule podsumowano informacje dotyczące pracy pomp obiegowych w ciepłowniach w układzie klasycznym. Przedstawiono najważniejsze wnioski wynikające ze szczegółowych analiz wpływu poszczególnych elementów systemu ciepłowniczego na zakres zmian parametrów hydraulicznych pomp obiegowych.
PL
W artykule określono parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach zależące od warunków dostawy ciepła do poszczególnych odbiorców. Skupiono się na ciepłowniach z kotłami wodnorurkowymi, które są najczęściej stosowane w Polsce (typu WR i WLM). Szczegółowo przeanalizowano warunki hydrauliczne, które muszą być zapewnione w sieci ciepłowniczej również w zależności od ukształtowania terenu. Określono też zakres zmian przepływu wody sieciowej w sieci ciepłowniczej w zależności od przyjętego wykresu regulacyjnego. Omówiono wpływ przepływów wody sieciowej na niezbędne ciśnienie dyspozycyjne w źródle ciepła i zużycie energii elektrycznej do napędu pomp obiegowych.
PL
W artykule przeanalizowano pracę trzech systemów ciepłowniczych o zbliżonej charakterystyce. Rozważania przeprowadzono dla doby, w której zakres zmian przepływu wody sieciowej był największy. Biorąc pod uwagę stałe czasowe występujące w systemach ciepłowniczych, można przyjąć, że analiza dotyczy stanów quasi-dynamicznych. Wykazano, że jakość pracy urządzeń automatycznej regulacji w węzłach ciepłowniczych w rozpatrywanych systemach ciepłowniczych jest bardzo różna i ma duży wpływ na parametry pracy pomp obiegowych.
PL
Artykuł przedstawia analizę dostawy ciepła i najważniejsze charakterystyki pracy trzech ciepłowni zasilających systemy ciepłownicze o podobnej wielkości. Szczególną uwagę zwrócono na zmiany oporności sieci ciepłowniczej w sezonie ogrzewczym, która najlepiej obrazuje pracę automatycznej regulacji w węzłach ciepłowniczych, a ponadto na wyznaczenie pola pracy pomp obiegowych w sezonie ogrzewczym, co świadczy o jakości eksploatacji poszczególnych systemów, a także na określenia jednostkowych wskaźników zużycia energii elektrycznej do napędu pomp obiegowych w przykładowych, rzeczywistych ciepłowniach.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.