Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 33

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  opłata za wodę i ścieki
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
PL
Dyskusja na temat wysokości taryf za dostarczaną wodę i odprowadzane ścieki wydaje się nie mieć końca. Analizując wnioski o ustanowienie taryf trudno ustalić, w jakim stopniu taryfowe ceny zależą od efektywności działań stanowiącego je przedsiębiorstwa, w jakim od życzeń regulatora, na ile wpływają na nie ułomne metody ich stanowienia i czy i w jakim stopniu są one zależne od jakości świadczonych usług. Zawarte we wnioskach taryfowych uzasadnienia przyjętych stawek mogą budzić wątpliwości i rodzą szereg pytań.
PL
Znaczny przyrost kosztów amortyzacji, podatku od nieruchomości oraz odsetek od pożyczek, spowodowany realizacją dużych projektów budowy nowych i modernizacji eksploatowanych sieci wodociągowych i kanalizacyjnych, zakładów uzdatniania wody i oczyszczalni ścieków, jest obecnie zasadniczym powodem wzrostu kosztów usług wodociągowo-kanalizacyjnych, a co za tym idzie – także opłat za dostarczaną wodę i odprowadzane ścieki.
PL
W artykułach publikowanych na łamach "Przeglądu Komunalnego" wielokrotnie identyfikowano i opisywano trzy kardynalne wady ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków: przypisanie gminie funkcji regulatora, kosztowną formułę stanowienia taryf oraz za dużą możliwość ingerencji organów lokalnej władzy w sferę działalności przedsiębiorstwa, w ramach procedur związanych z uchwalaniem regulaminów świadczenia usług oraz wieloletnich planów inwestycyjnych przedsiębiorstwa.
PL
Aby podjąć decyzję, czy jeszcze eksploatować technicznie sprawne urządzenia, czy też zastąpić je innymi, nowszymi, rokującymi mniejsze koszty albo lepsze wskaźniki charakteryzujące jakość i poziom świadczonych przez przedsiębiorstwo usług, potrzebne są dobre dane o stanie posiadanych urządzeń i potencjalnych osiągach nowych. Prywatny właściciel taką decyzje podejmowałby po wykonaniu stosownych kalkulacji, w pełnej świadomości wszystkich trudnych do przewidzenia uwarunkowań. Nieco inaczej jest w firmie publicznej, szczególnie gdy jest to przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne.
PL
Odpowiednio do uregulowań zawartych w ustawie o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, rozliczenia za takie usługi są prowadzone przez przedsiębiorstwa wod-kan z odbiorcami usług na podstawie określonych w taryfach cen i stawek opłat oraz ilości dostarczonej wody i odprowadzanych ścieków.
PL
Funkcję regulatora, który ma chronić odbiorców usług przed monopolistycznymi praktykami przedsiębiorstw, ustawodawca przypisał władzom gminy. Te od ponad siedmiu lat nie bardzo wiedzą, jak ją realizować. Jedną z przyczyn niewiedzy są rozmyte w obowiązujących przepisach prawa zasady regulacji.
PL
W "Przeglądzie Komunalnym" 9/2010 ukazał się artykuł pt. "Podmioty zarządzające" dotyczący kierunków zmian organizacyjno-prawnych w branży wodociągowo-kanalizacyjnej. W tym samym czasie na łamach "Forum Eksploatatora" ukazał się obszerny wywiad z prof. Olgierdem Dziekońskim, obecnym podsekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta.
PL
Ma długość 131,7 km, a jej zlewnia wynosi blisko 3151 km². Mowa o rzece Parsęcie. To wokół niej skupiły się samorządy należące do Związku Miast i Gmin Dorzecza Parsęty (ZMiGDP). Na tym terenie bowiem występują ekosystemy wodne, torfowiska i lasy o unikalnych walorach przyrodniczych.
PL
Delegatura Najwyższej Izby Kontroli w Zielonej Górze skontrolowała tamtejsze przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne, ustalając m.in., że "negatywnie ocenia działalność usługową spółki z uwagi na nierzetelne ustalenie taryf za wodęi ścieki...".
PL
Zasady zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków uregulowane są w Ustawie z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Obowiązki te są zadaniami własnymi gminy, a ustawa precyzuje odpowiedzialność gmin w tym zakresie oraz określa zasady ustalania i zatwierdzania taryf za wodę i ścieki.
PL
W lipcu br. rząd rozpatrywał wnioski kilku polskich miast o poszerzenie granic kosztem sąsiadujących z nimi gmin. Gminy były zdecydowanie przeciwne. Zwracały uwagę na konsekwencje, także te związane z odszkodowaniami za przejętą infrastrukturę i czerpane z niej korzyści. Gmina Ełk zapowiedziała, że wystąpi o utracone miliony do sądu.
PL
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, taryfę za wodę i ścieki stanowi przedsiębiorstwo, weryfikuje prezydent, burmistrz lub wójt, a zatwierdza rada gminy. Podejmując uchwałę o zatwierdzeniu taryfy, rada gminy faktycznie wyraża aprobatę dla propozycji podmiotu gospodarczego. Pośrednio stanowi także budżet firmy, praktycznie nie biorąc za to żadnej odpowiedzialności.
PL
Zasady i procedury stanowienia taryf mają ewidentne wady. Podobne stosowano jeszcze w czasach schyłkowego socjalizmu. Owocują one zupełnym rozwodnieniem reguł ekonomicznych, które powinny powodować racjonalne zachowania zarządów przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych.
PL
Zagadnienie zagospodarowania wód opadowych stanowi jeden z elementów ogólniejszego problemu, jakim są melioracje miejskie. Od ich sprawności - rozumianej w aspekcie gotowości do przejęcia oczekiwanych obciążeń - uzależnione są warunki funkcjonowania osadnictwa, a w konsekwencji jakość życia.
PL
Wszystkie znaki na niebie i wodzie wskazują, iż należałoby dokonać poważnych podsumowań w dziedzinie dokonań ekologicznych w Polsce za ostatni rok. W wodzie i ściekach w szczególności. Wprawdzie bezprawnie nadałem sobie prawo do podsumowania, lecz wynika to z nieuzasadnionej nadziei przekonania kilku następnych osób do realnych działań w ochronie środowiska a nie manipulowania statystyką.
PL
Niewiele jest w Polsce gmin, w których myśli się o systemowych rozwiązaniach problemów związanych z finansowaniem rozwoju oraz modernizacji wodociągów i kanalizacji. Dlatego warto bliżej przedstawić to co robi się w tym zakresie w Poznaniu. W ostatnim czasie poświęcono tam tym problemom trzy publiczne debaty radnych. Trwa pierwsza w Polsce procedura przetargowa, której wynikiem ma być udzielenie koncesji na prowadzenie usług wodociągowo-kanalizacyjnych firmie zagranicznej.
PL
"Kwiecień plecień bo przeplata, trochę zimy, trochę lata". To ludowe porzekadło trafnie opisuje tegoroczną aurę pierwszej dekady tego miesiąca. Zmienność pogody w tym okresie kojarzy mi się nieodparcie z wahaniami nastrojów, jakie przeżywają baczni obserwatorzy poczynań naszych przedstawicieli w negocjacjach w sprawie wejścia Polski do Unii Europejskiej. Szczególnych doznań, ludziom związanym z gospodarką wodną, dostarcza bez wątpienia przebieg rozmów w obszarze związanym z ochroną środowiska.
PL
Pomimo negatywnych opinii znawców problemu, jak i protestów społecznych, ustepująca Rada Ministrów przyjęła 9 października 2001 r. Rozporządzenie w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska (DzU Nr 130, poz. 1453). Zdecydowanie podnosi ono stawki opłat za pobór wód powierzchniowych i podziemnych, a także za odprowadzane ścieki. Rozporządzenie wprowadza nową opłatę za wody opadowe lub roztopowe pochodzące z powierzchni zanieczyszczonych o trwałej nawierzchni, ujęte w systemy kanalizacyjne.
PL
Zmiana w ustawie o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, z końca 1999 roku, dokonana została w momencie konstruowania w przedsiębiorstwach wodociągowo-kanalizacyjnych propozycji zmian opłat za wodę i ścieki, przedstawianych do zaakceptowania radom gmin. Umożliwiło to porównanie kalkulacji dokonywanych pod rządami starej i nowej ustawy, a przede wszystkim możliwe stało się określenie, czy wprowadzenie 7 procentowego podatku VAT na niektóre usługi komunalne (w tym dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków), wpłynie wprost na podwyżkę opłat za te usługi.
PL
Czwarta wersja dyskutowanej od dwóch lat w środowisku polskich wodociągowców ustawy o zaopatrzeniu w wodę, obok znanych i w zasadzie już zaakceptowanych regulacji prawnych, zawiera także nowe, dyskusyjne propozycje.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.