Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 418

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 21 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  odpad komunalny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 21 next fast forward last
PL
Unia Europejska nie chce finansować budowy nowych spalarni odpadów. Polski Krajowy Plan Odbudowy też nie przewiduje wsparcia dla tego typu inwestycji. Oficjalnie chodzi o ekologię. Jednak wydaje się, że w tle jest walka o zachowanie monopolu na spalarnie przez kraje tzw. starej Unii.
PL
Poniższy tekst kontynuuje rozważania dotyczące problemów wynikających na tle przepisów art. 26 i 26a, zawartych w rozdziale 8 działu drugiego Ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach (DzU z 2020 r. poz. 797, z późn. zm., dalej: u.o.), prowadzone w kilku numerach „Przeglądu Komunalnego” z roku 2019. Praktyka formułuje jednak ciągle nowe pytania i wątpliwości, więc do niektórych problemów warto wrócić.
PL
Czy instalacje termicznego przekształcania paliw z odpadów komunalnych zostaną włączone w system handlu emisjami CO2 – EU ETS? Od tej decyzji zależy przyszłość obiektów termicznego przekształcania frakcji palnych wydzielanych z odpadów komunalnych.
PL
Polska nadal składuje ponad 40% swoich odpadów. Do 2035 r. ten wskaźnik musi zmaleć do zaledwie 10%. Inne kraje Unii Europejskiej teoretycznie radzą sobie lepiej z ograniczaniem składowania, ale – biorąc pod uwagę dane na temat eksportu odpadów z tworzyw sztucznych i termicznego przekształcania odpadów – osiągnięcia państw UE nie wyglądają już tak imponująco.
PL
Nie ulega wątpliwości, że ITPOK-i są instalacjami ciepłowniczymi i powinny być budowane w strukturach przedsiębiorstw ciepłowniczych, rozwiązując dwa problemy: konieczności wymiany zdekapitalizowanych i nieodpowiadających współczesnym wymaganiom emisyjnym starych instalacji ciepłowniczych oraz zagospodarowania i energetycznego wykorzystania pre-RDF-u powstającego w licznych instalacjach komunalnych.
PL
Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych jest instytucją prawną w systemie przepisów o odpadach komunalnych dość już zadomowioną. Jednak jego status, organizacja i funkcjonowanie wciąż wywołują wątpliwości i pytania, zwłaszcza w związku z ewoluującymi przepisami, w szczególności Ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
PL
Opłata za składowanie odpadów została w Polsce wprowadzona w 1998 r. na mocy Ustawy z 27 czerwca 1997 r. o odpadach. Do 2010 r. istniało ponad 20 różnych stawek opłat za różnego rodzaju odpady. Założono, że stawki opłat będą wzrastały rok do roku o wskaźnik inflacji. Teoretycznie wysokość opłaty za składowanie powinna być równa wartości efektów zewnętrznych powodowanych przez dany rodzaj odpadu. W praktyce jednak jest narzędziem wspierającym założenia polityki w zakresie gospodarki odpadami w danym kraju.
PL
Badania przeprowadzone w Zakładzie Zagospodarowania Odpadów w Marszowie dowiodły, że możliwy jest odzysk ze stabilizatu nie tylko szkła, ale również frakcji palnych. To szansa na ograniczenie masy składowanych odpadów.
PL
Coraz więcej samorządów interesuje się opłatą od zużycia wody jako instrumentem pomagającym osiągnąć i utrzymać samofinansowanie systemu gospodarki odpadami komunalnymi. Warszawa, Olsztyn, Łódź, Częstochowa czy podwarszawska gmina Halinów zdecydowały się na dosyć radykalny krok, by zapewnić zrównoważenie kosztów.
PL
Z raportu Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego (IOŚ-PIB) wynika, że przez następnych kilkanaście lat na inwestycje w gospodarkę odpadami powinniśmy wydać niemal 25 mld zł. Jest to konieczne, aby usprawnić selektywne zbieranie odpadów i ich przetwarzanie, a tym samym – osiągnąć wymagane przez Unię Europejską poziomy recyklingu.
PL
Kwestia magazynowania odpadów budzi ostatnio szereg kontrowersji. Ich reperkusją są liczne zmiany przepisów, wprowadzone w ostatnich trzech latach. Zmiany te wprowadzają regulacje coraz bardziej kazuistyczne, czego konsekwencją jest konieczność dokonywania kolejnych zmian wyjaśniających, a te powodują następne wątpliwości.
PL
Od 2017 roku odnotowywano wzrost opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Instytut Ochrony Środowiska-Państwowy Instytut Badawczy przeprowadził analizę w tym zakresie. W raporcie „Gospodarka odpadami komunalnymi w Polsce. Analiza kosztów gospodarki odpadami komunalnymi w Polsce” wskazano główne przyczyny obserwowanego trendu.
PL
Ustanowione w 2019 r., w Ustawie z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, reguły tonażowego rozliczania usług odbioru lub zagospodarowania odpadów komunalnych realizowanych w oparciu o umowy w sprawie zamówień publicznych wzmogły konieczność kontroli pochodzenia strumienia odpadów. Niektóre z ustanowionych rozwiązań kontrolnych stały się przedmiotem orzeczeń Krajowej Izby Odwoławczej.
PL
W połowie stycznia br. udostępniona została interpretacja Departamentu Gospodarki Odpadami Ministerstwa Klimatu i Środowiska – dokument nr 1452859.4626260.3656901 z 14 stycznia 20201 r. – z założenia wyjaśniająca wątpliwości pojawiające się na gruncie rozumienia przepisów określających zasady stosowania karty przekazania odpadów komunalnych.
PL
Polska ma znaczący deficyt istniejących mocy przerobowych instalacji termicznego przetwarzania odpadów komunalnych (ITPOK). Hamulcem dla nowych inwestycji mają być regulacje UE. Tymczasem unijna taksonomia równocześnie wskazuje na możliwość politycznego porozumienia w tej sprawie.
PL
Do 2035 roku gminy w Polsce będą musiały osiągnąć 65-procentowy poziom recyklingu nie tylko czterech podstawowych frakcji odpadów komunalnych: papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła. Konieczne będzie również zapewnienie recyklingu na ww. poziomie z całego strumienia odpadów komunalnych, z wyłączeniem odpadów budowlanych i rozbiórkowych pochodzenia komunalnego.
PL
W sierpniu br. weszły w życie zmiany w zasadach funkcjonowania Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami, czyli BDO. Dotychczasowe, sztywne regulacje ewidencji odpadów komunalnych zostały uelastycznione w niespodziewany dla wszystkich sposób.
PL
Przemysł cementowy w Polsce, który niemal dwie dekady temu w odpowiedzi na własne zapotrzebowanie stworzył całą branżę zajmującą się przetwarzaniem odpadów komunalnych na paliwa alternatywne, w najbliższych latach może się zmierzyć z ograniczeniem dostępności paliw alternatywnych.
19
Content available remote Wykorzystanie odpadów w cementowni a polityka klimatyczna
EN
Currently, municipal waste biogas plant digestate is treated both as an alternative fertilizer and as a potential source of water. In practice, before advanced purification technologies, the liquid fraction of the digestate is subjected to pretreatment, aiming also at recovering the dissolved nutrients and making them into a concentrated fertilizer, e.g., by struvite precipitation. In this study, the possibility of struvite (MgNH4PO4 center dot 6H2O) precipitation from the liquid fraction of municipal digestate was determined. In the experiments, MgCl2 and NaH2PO4 were added to the treated solution as a complementary source of magnesium and phosphorus. Their doses were chosen to achieve the most favorable conditions for controlling struvite precipitation. The results obtained confirmed the possibility of struvite precipitation from the liquid fraction of municipal digestate. The process realized for pH 9.0, temperature 20-23 degrees C, molar ratio N:Mg:P = 5.13:1:1 and 1:1.1:1.1, reaction time 5 min with a stirring rate of 160 rpm, provides a high efficiency of struvite precipitation from the liquid fraction of digestate. From the viewpoint of process economics (less amount of reactants added with similar process efficiency), a molar ratio of N:Mg:P = 1:1.1:1.1 was found to be optimal for the reaction of precipitation.
first rewind previous Strona / 21 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.