Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 20

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  oczyszczalnia ścieków Czajka
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Historia oczyszczalni ścieków „Czajka” rozpoczęła się w roku 1991. Po wieloletniej budowie oczyszczalnia została oddana do użytku, jako pierwsza oczyszczalnia ścieków w Warszawie. Obiekt zlokalizowano w północnej części miasta, po prawej stronie Wisły, będącej odbiornikiem ścieków oczyszczonych. W swojej pierwotnej postaci oczyszczalnia zapewniała oczyszczenie ścieków wyłącznie z terenu prawobrzeżnej Warszawy i kilku sąsiadujących miejscowości (Legionowa, Marek, Ząbek). Zastosowana technologia umożliwiała kompleksowe mechaniczne oczyszczanie ścieków oraz proces biologiczny w komorach osadu czynnego pozwalający na efektywne usuwanie ze ścieków związków organicznych oraz części azotu. Proces obróbki powstających osadów ściekowych obejmował ich zagęszczanie, stabilizację beztlenową w zamkniętych komorach fermentacyjnych i odwadnianie. Odzysk energii ograniczał się wówczas do produkcji energii cieplnej z biogazu, wykorzystywanej do podgrzewania komór fermentacyjnych oraz na pozostałe własne potrzeby oczyszczalni. O produkcji energii elektrycznej w tamtych czasach oczywiście nie było mowy.
PL
Największa oczyszczalnia ścieków w Polsce, warszawska „Czajka”, w latach 2008–2012 przeszła gruntowną przebudowę. Ostatnim, a zarazem jednym z kluczowych elementów jej modernizacji była budowa przejścia kanalizacji pod Wisłą. Podwykonawcą w tym projekcie – realizującym obudowy części podziemnych obu komór układu przesyłowego w technologii ścian szczelinowych – był Bilfinger Infrastructure SA, funkcjonujący wówczas pod nazwą Bilfinger Berger Budownictwo SA.
EN
The largest wastewater treatment plant in Poland, the Warsaw's "Czajka", underwent a thorough reconstruction in the years 2008-2012. The last, and one of the key elements of the refurbishment was the construction of a sewer under the Vistula river bed. Bilfinger Infrastructure SA was a subcontractor in this project, and provided enclosures for underground parts of both chambers of the transmission system by using the technology of slurry walls.
PL
Wywiad z Hanną Krajewską prezes zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w m. st. Warszawie S.A.
EN
Mariusz Karpiński-Rzepa and Joanna Miciak talk to Hanna Krajewska, Chairman of the Board of Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m. st. Warszawie S.A.
4
Content available remote Wykonanie głębokiej komory cylindrycznej w technologii ścian szczelinowych
PL
Jednym z elementów modernizacji i przebudowy Oczyszczalni Ścieków „Czajka” w Warszawie była budowa układu przesyłowego ścieków z lewobrzeżnej części Warszawy do oczyszczalni. W ramach budowy kanalizacji pod Wisłą, firma Bilfinger Infrastructure S.A. zrealizowała obudowy części podziemnych obu komór w technologii ścian szczelinowych.
EN
The Czajka waste water treatment plant is the largest facility of this type in Poland. Its reconstruction and modernisation took place in 2008–2012. One of the main project elements was the construction of an effluent transfer system from the left-bank Warsaw to the plant. While constructing a sewage line under the Vistula river, the Bilfinger Infrastructure S.A. company delivered partially the housing of both underground chambers with the slurry wall technology.
PL
Obserwując zmiany jakie nastąpiły w latach 2008-2012 trudno uwierzyć, że prowadzone w ramach inwestycji prace miały jedynie na celu modernizację i rozbudowę oczyszczalni (fot. 1 i 2). Nowy zakład w niczym nie przypomina zakładu działającego na przełomie XX i XXI wieku. Podczas rozbudowy oczyszczalni większość eksploatowanych przez lata obiektów rozebrano i zastąpiono nowymi. Funkcjonujące wcześniej rozwiązania techniczne zastąpiono nowoczesnymi technologiami, pozwalającymi osiągnąć wysoką efektywność oczyszczania ścieków oraz zmniejszyć niekorzystny wpływ oczyszczalni na otoczenie.
6
Content available Nadchodzi rok "Czajki"
PL
Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m. st. Warszawie SA kończy największą inwestycję środowiskową w Europie. Rozbudowa i modernizacja Oczyszczalni Ścieków "Czajka", największej oczyszczalni ścieków w Polsce, jest główną inwestycją III i IV fazy projektu .Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie., współfinansowanego z Funduszu Spójności Unii Europejskiej.
7
Content available Tarcza TBM w drodze do "Czajki"
PL
1 lutego 2011 r. w siedzibie firmy Herrenknecht AG w Schwanau w Niemczech zakończył się odbiór techniczny tarczy TBM, za pomocą której wykonany zostanie tunel pod dnem Wisły. W wydarzeniu brali udział przedstawiciele Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w m. st. Warszawie SA oraz konsorcjum wykonawcy realizującego kolektor ściekowy do oczyszczalni "Czajka".
PL
Hobas System Polska Sp. z o.o. został laureatem nagrody NO-DIG Award 2011, przyznawanej przez międzynarodowe stowarzyszenie ISTT (International Society for Trenchless Technology). Rok wczesniej firma otrzymała nagrodę EXPERT 2010 od Polskiej Fundacji Technik Bezwykopowych (PFTT). Obie organizacje nagrodziły Hobas, głównego dostawcę materiałów do budowy kolektora dosyłowego do oczyszczalni ścieków "Czajka", za rury przeciskowe Hobas CC-GRP.
9
Content available remote Od komory do komory
PL
W ramach prac przy budowie kolektora do oczyszczalni ścieków "Czajka" w Warszawie konieczne było przygotowanie komór technologicznych niezbędnych dla zrealizowania mikrotunelu. W artykule opisano etapy wykonywania tej pracy.
10
Content available Warbud buduje "Czajkę"
PL
Po latach protestów i przymiarek ruszyła wreszcie inwestycja rozbudowy i modernizacji Oczyszczalni Ścieków "Czajka". Ta największa inwestycja ekologiczna Warszawy, ma niebagatelne znaczenie nie tylko dla środowiska. Obok budowy Mostu Północnego i metra to inwestycja kluczowa dla funkcjonowania stolicy.
PL
22 lipca 2010 r. w siedzibie MPWiK w m.st. Warszawie SA została podpisana umowa na budowę syfonu stanowiącego ostatni element układu przesyłowego ścieków z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka".
12
Content available Rury HOBAS OD 3000 rozmieszczone pod Warszawą
PL
Trzy metry to niewiele więcej niż przeciętna wysokość mieszkania, ale trudno używać słowa "przeciętna" w odniesieniu do rury o średnicy 3 m, a to dla firmy HOBAS stało się standardem. Na prawym brzegu Wisły w Warszawie powstaje właśnie Oczyszczalnia Ścieków "Czajka". Kiedy jej budowa zostanie zakończona, obiekt ten utylizował będzie 80% ścieków stolicy Polski. Co ważniejsze, oczyszczalnia powstrzyma dalszą degradację flory i fauny Wisły, bowiem obecnie 30% wytwarzanych w Warszawie ścieków trafi a bezpośrednio do rzeki.
13
Content available Mikrotuneling na budowie "Czajki"
PL
"Czajka" jest największą europejską inwestycją z zakresu rozbudowy i modernizacji oczyszczalni ścieków. Nic więc dziwnego, że projektowi poświęcono wiele uwagi w programach telewizyjnych, publikacjach prasowych i dyskusjach. Budowa stała się niemal medialnym wydarzeniem. Pod koniec września br. odbyła się też specjalna konferencja na ten temat.
14
Content available Loża ekspertów : branża wodociągowa w 2009 r.
PL
Infrastruktura wodociągowa w kraju zmienia się nie do poznania głównie dzięki strumieniowi pieniędzy z funduszy unijnych. Oprócz inwestycji w drogi, koleje i lotniska, to właśnie na rozwój systemów wodno-kanalizacyjnych przeznacza się najwięcej środków z dotacji UE. Nie znaczy to jednak, że branża nie ma problemów z finansowaniem inwestycji. Ponadto działa pod wielką presją czasu, gdyż nieubłaganie zbliżają się terminy dostosowania tej infrastruktury do wymogów unijnych. Podsumowanie dokonań w branży wodno-kanalizacyjnej w 2009 r. to cel aktualnej edycji Loży ekspertów. Wypowiedzieli się dla nas specjaliści - prof. Zbigniew Kledyński z Politechniki Warszawskiej oraz dyr. Antoni Tokarczuk z Izby Gospodarczej "Wodociągi Polskie", którzy nakreślili obraz branży w 2009 r. w ujęciu całościowym. Natomiast poziom realizacji indywidualnych planów przedsiębiorstw przedstawili szefowie dużych firm wodociągowych, działających w różnych częściach Polski: Paweł Chudziński, Aquanet SA w Poznaniu; Henryk Milcarz, Wodociągi Kieleckie sp. z o.o.; Jacek Skarbek, Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna sp. z o.o.; Henryk Brzuchacz, MPWiK w m. st. Warszawie SA; Ryszard Langer, MPWiK SA w Krakowie. Ekspertów zapytaliśmy o to, które inwestycje wodociągowe zrealizowane w kraju w 2009 r. uznają za najważniejsze, natomiast prezesów spółek wodociągowych - jakie znaczące przedsięwzięcia inwestycyjne zrealizowały ich firmy w 2009 r. Poprosiliśmy również o ocenę kondycji branży wodociągowej w minionym roku - co miało na nią największy wpływ, co stanowiło hamulec, a co bodziec do rozwoju.
15
Content available remote Termiczna utylizacja osadów w oczyszczalni "Czajka"
PL
W artykule omówiono 3 fazę modernizacji i rozbudowy Oczyszczalni Ścieków "Czajka" - "Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie".
16
Content available remote "Czajka" wychodzi na prostą
PL
W artykule poruszono temat rozbudowy i modernizacji Oczyszczalni Ścieków "Czajka" w Warszawie. Celem zadania jest umożliwienie obsługiwania części centralnej, północnej i lewobrzeżnej strony miasta.
PL
Oczyszczalnia Ścieków "Czajka", zaprojektowana w latach 1970-73, została przejęta do eksploatacji w styczniu 1991 r. Projekt przewidywał przepustowość zakładu na 400 tys. m³ ścieków na dobę. Obecnie do oczyszczalni dopływają ścieki z całej prawobrzeżnej części Warszawy oraz Legionowa w ilości ok. 190 tys. m³ na dobę. Ścieki kierowane są do oczyszczalni za pomocą systemu pompowni. Obiekty ciągu technologicznego zaprojektowano w układzie klasycznym, a od 1995 r. wprowadzono wspomaganie chemiczne. Część mechaniczna składa się z krat, piaskowników i osadników wstępnych, natomiast w skład części biologicznej wchodzą komory napowietrzania i osadniki wtórne.
PL
Stosowanie wstępnego chemicznego strącania ma tylu zwolenników co i przeciwników. Zwolennicy stosowania tej metody wstępnego oczyszczania ścieków tłumaczą, i słusznie, że wprowadzenie tego procesu wpłynie na zmniejszenie kubatury reaktorów biologicznych oraz obniżenie kosztów eksploatacji, szczególnie obniżenie kosztów zużycia energii elektrycznej. Przeciwnicy są zdania, że przy takich rozwiązaniach technologicznych zwiększy się ilość osadu wstępnego, zapominając jednak o tym, że jednocześnie zmniejszy się ilość nadmiernego osadu czynnego. Jest to o tyle korzystne, że zwiększona ilość osadu wstępnego sprzyja realizacji procesu stabilizacji beztlenowej osadów mieszanych. Innym argumentem jest też to, że stosując wstępne chemiczne strącanie następuje znaczne obniżenie stężenia związków węgla organicznego i fosforu, przy względnie małym obniżeniu stężenia związków azotu. Może to spowodować wystąpienie niekorzystnych relacji pomiędzy związkami węgla organicznego (BZT5) i związkami azotu (NTK), która powinna wynosić BZT5: NTK > 4. To też jest problem do pokonania, gdyż istnieje wówczas możliwość podania zewnętrznego źródła węgla w postaci lotnych kwasów tłuszczowych (LKT) wytwarzanych w oczyszczalni ścieków, bądź też etanolu, metanolu czy też kwasu octowego. Jak widać z powyższego wstępne chemiczne strącanie ma szereg wad i zalet i przez to ma zarówno przeciwników, jak i zwolenników. Rozstrzygnięcia powinny, w każdym przypadku, pojawić się po przeprowadzeniu kompleksowej analizy techniczno-ekonomicznej poprzedzonej badaniami technologicznymi. Te ostatnie należy prowadzić najpierw w skali laboratoryjnej, a dopiero później dążyć do wdrożenia w pełnej skali technicznej bezpośrednio w przedmiotowej oczyszczalni ścieków. Wprowadzenie wstępnego chemicznego strącania może być szczególnie uzasadnione w przypadku konieczności modernizacji i ewentualnie rozbudowy istniejących oczyszczalni ścieków. W wielu przypadkach może się okazać, że wprowadzenie „chemii" pozwoli na rezygnację z rozbudowy reaktorów biologicznych, pomimo tego że w reaktorach tych konieczna będzie realizacja procesów nitryfikacji i denitryfikacji. Przykładem takiego postępowania jest oczyszczalnia ścieków „Czajka" przeznaczona do unieszkodliwiania ścieków powstających na obszarze prawobrzeżnej Warszawy. Analiza jej działania po wprowadzeniu wstępnego chemicznego strącania oraz skutki ekonomiczne tego zabiegu są przedmiotem niniejszego artykułu.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.