Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 64

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  nowelizacja ustawy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
1
Content available remote Przyszłość optometrii wobec nowej Ustawy o niektórych zawodach medycznych
PL
Rok 2023 można uznać za historyczny, albowiem po ponad 25 latach walki zawód optometrysty stał się formalnie zawodem medycznym regulowanym. Rok 2024 natomiast będzie przełomowy dla naszej profesji w związku z wejściem w życie ustawy regulującej działania dwóch ważnych dla naszego środowiska zawodów: optometrysty i ortoptystki. Zapisy znajdujące się w samej Ustawie o niektórych zawodach medycznych z dnia 17 sierpnia 2023 roku nie zawierają szczegółowych informacji na temat czynności zawodowych optometrysty, a jedynie określają wykształcenie / kwalifikacje wymagane do wykonywania danego zawodu medycznego (typ dyplomu). Czynności zawodowe przypisane zarówno dla optometrysty, jak i ortoptystki opisane będą w rozporządzeniach, których zawartości do tej pory nikt nie zna. Pomimo tego, że treści ustawy są bardzo ogólne i dotyczą głównie zobowiązań co do rejestru, przestrzegania kodeksu etyki oraz obowiązku ciągłego kształcenia się, to jednak sam fakt umieszczenia tych dwóch profesji na liście zawodów medycznych niesie poważne zmiany w dalszym funkcjonowaniu wielu placówek zatrudniających optometrystów, jak i uczelni zajmujących się ich kształceniem.
PL
Prawdopodobieństwo znalezienia osoby zadowolonej z obecnego stanu prawnego regulującego planowanie przestrzenne w Polsce równe jest prawdopodobieństwu znalezienia igły w stogu siana. Potrzeba dokonania zmian jest zatem ewidentna. Prawdopodobne jest jednak i to, że dokonana zmiana, zamiast poprawić, dodatkowo pogorszy obowiązujący stan rzeczy. Tego właśnie obawia się Unia Metropolii Polskich.
3
Content available remote Nowe zasady pracy zdalnej
PL
We wrześniu 2022 r. Sejm RP przyjął ustawę o zmianie niektórych ustaw wspierających poprawę warunków mieszkaniowych. Ustawa została przekazana Senatowi RP do rozpatrzenia.
PL
Dziesięć lat temu wprowadzono w Polsce „rewolucję śmieciową”. Gminy stały się właścicielami odpadów komunalnych. Jej efekty nie wszystkich zadowalają, a kolejne nowelizacje ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach budzą mieszane uczucia.
PL
Przy okazji zapowiadanej od dawna kolejnej nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach Ministerstwo Klimatu i Środowiska planuje dalsze zmiany w ustawie o odpadach, m.in. zaostrzające kary administracyjne.
PL
W artykule wskazano i omówiono najważniejsze zmiany, jakie wprowadza ustawa o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw, w tym m.in. ustawy Prawo budowlane i ustawy Prawo ochrony środowiska. W sposób istotny zmieniono zasady działania programu „Stop Smog”, czyniąc go bardziej atrakcyjnym dla beneficjentów i gmin jako realizatorów przedsięwzięć niskoemisyjnych. Ponadto utworzono Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków oraz Ekologiczny Fundusz Poręczeń i Gwarancji. W ramach CEEB m.in. każdy właściciel lub zarządca budynków albo lokali będzie zobowiązany do inwentaryzacji znajdujących się w jego nieruchomościach źródeł ciepła i przekazania informacji o nich do wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast. Osoby z uprawnieniami budowlanymi lub kwalifikacjami w rzemiośle kominiarskim zostały uprawnione (zobowiązane) do wprowadzania danych i informacji do CEEB w zakresie przeprowadzanych kontroli przewodów kominowych.
EN
The article discusses the most important changes introduced by the act amending the act on supporting thermo-modernization and renovation and some other acts. The principles of the Stop Smog Plan have been significantly changed, making it more attractive for its beneficiaries and municipalities as providers of low-emission projects. Moreover, the Central Register of the Emissivity of Buildings (CEEB) and the Ecological Guarantee Fund were established. As part of CEEB, each owner or manager of buildings or premises will be required to make an inventory of the heat sources located in them and provide information about them to commune heads, town mayors or presidents. Persons with building qualifications or qualifications in the chimney sweep have been entitled (obliged) to enter data and information into the CEEB in the scope of the inspections of chimneys.
PL
Pod obrady Sejmu trafi wkrótce projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (u.c.p.g.)1. Zawiera on m.in. niektóre zmiany zapowiedziane przez wiceministra Jacka Ozdobę w pakiecie „Czystość Plus”. Część projektowanych zmian oceniana jest pozytywnie. Eksperci są jednak zgodni, że ustawa staje się coraz bardziej skomplikowana i być może potrzebny jest nowy, kompleksowy akt prawny dotyczący gospodarki odpadami.
PL
Konieczność oszczędności energii spowodowała zaostrzenie wymagań dotyczących izolacyjności termicznej przegród budowlanych. Spełnienie tych wymagań w przypadku zewnętrznych ścian trójwarstwowych w budynkach wielkopłytowych wiąże się z koniecznością wzmacniania połączeń warstw fakturowych z warstwami elewacyjnymi. W artykule przedstawiono nowe regulacje wprowadzone w znowelizowanej ustawie o wspieraniu termomodernizacji i remontów, dotyczących zwłaszcza budynków wielkopłytowych.
EN
The need to save energy has increased the requirements for thermal insulation of building partitions. Meeting these requirements in the case of external three-layer walls in large-panel buildings is associated with the need to strengthen the connections of the construction and facade layers. The article presents new regulations introduced in the amended Act on supporting thermo-modernization and renovation, especially regarding large-panel buildings.
PL
W dyskusjach nad nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach sporo uwagi poświęcano zniesieniu regionalizacji, włączaniu do gminnych systemów nieruchomości niezamieszkałych oraz zwielokrotnionej opłacie za odpady niesegregowane. Jak te rozwiązania oceniają samorządowcy?
PL
Rynek zamówień publicznych boryka się z problemami ciągłego wzrostu cen i niskiego zainteresowania potencjalnych wykonawców. W lipcu br. rząd przyjął projekt nowej ustawy Prawo zamówień publicznych. Czy liczący ponad 1,5 tys. stron akt prawny stanie się remedium na dotychczasowe bolączki zamawiających i wykonawców?
PL
Rząd wciąż pracuje nad obniżeniem kosztów gospodarki odpadami, tracąc z oczu efektywność środowiskową. Proponuje usunięcie regionalizacji oraz monopolu prawnego chroniącego działalność RIPOK-ów, które mają zostać zastąpione instalacjami komunalnymi. Prowadzący RIPOK-i zastanawiają się, jak nowe przepisy wpłyną na ich sytuację prawną i pozycję na rynku.
PL
W lipcu ub.r. przyjętych zostało przez Sejm kilka ustaw nowelizujących akty dotyczące postępowania z odpadami, w szczególności ustawę o odpadach (z 14 grudnia 2012 r. – DzU z 2018 r. poz. 992, ze zm.) oraz, w nieco mniejszym zakresie, ustawę o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (z 13 września 1996 r. – DzU z 2018 r. poz. 1454). W czerwcu br. do Sejmu skierowany został kolejny projekt ustawy nowelizującej oba te akty, mający charakter projektu rządowego.
PL
Na początku stycznia br. Ministerstwo Środowiska przedstawiło kolejną wersję zmian w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz w kilku innych ustawach, w tym ustawie o odpadach.
PL
Nowelizacje ustaw o odpadach i Inspekcji Ochrony Środowiska to odpowiedź rządu na tegoroczną falę pożarów odpadów. Jakie zmiany pojawią się w związku z przyjęciem tego pierwszego aktu prawnego?
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.