Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 3

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  methane fuel
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
PL
Dokonano analizy cyklu WtW paliw metanowych. Taka analiza pozwala na ocenę wpływu paliwa na środowisko w całym cyklu jego życia, począwszy od pozyskania surowców, poprzez wytwarzanie, magazynowanie, transport i dystrybucję, aż do zużycia w silniku pojazdu. Daje to rzetelną podstawę do porównania paliw metanowych z paliwami konwencjonalnymi. Przedstawiono i porównano podstawowe aspekty metodyki WtW i LCA. Wykazano, że w przypadku oceny wpływu na środowisko paliw silnikowych korzystniejsze jest zastosowanie podejścia WtW, które z zasady odnosi się do nośników energii w transporcie, w odróżnieniu od analizy LCA mającej charakter uniwersalny. Dokonano też przeglądu dotychczasowych publikacji traktujących o analizie WtW paliw metanowych i przedstawiono wybrane wyniki badań. Na tej podstawie jednoznacznie stwierdzono, że w porównaniu z benzyną i olejem napędowym zastosowanie paliw metanowych w pojazdach umożliwia ograniczenie emisji gazów cieplarnianych (GHG) w perspektywie całego cyklu życia paliwa. Jest to wyraźnie widoczne zwłaszcza w przypadku biogazu wytwarzanego z surowców odpadowych pochodzenia organicznego. Jednocześnie można zaobserwować pewne różnice, niekiedy znaczne, w wartościach emisji GHG wyznaczonej dla tych samych paliw przez różnych autorów. Z jednej strony nie ma to wpływu na pozytywną ocenę skutków zastosowania paliw metanowych w pojazdach, jednak z drugiej strony wskazuje na silną wrażliwość wyników badań prowadzonych metodą WtW na przyjęte założenia.
EN
The biofuels of various origin were compared for hazards of greenhouse gas emission according to the well-to-wheel and life cycle assessment methods with conventional natural gas, gasoline and gas oil of mineral origin. The biogas from methane fermentation of waste biomass was found the most advantageous in this respect.
PL
Wyczerpywanie się surowców energetycznych, a przede wszystkim ropy naftowej determinują kierunki rozwoju motoryzacji. Gaz ziemny jest paliwem, które ma szanse zdobyć pewną część rynku motoryzacyjnego, ze względu na jego dostępność, zalety ekologiczne oraz ekonomiczne (uzależnione od polityki prawnej i fiskalnej państwa). Aktualnie coraz większy znaczenie w rynku samochodów osobowych mają pojazdy o napędach elektrycznych i hybrydowych, przewiduje się wzrost udziału pojazdów elektrycznych (w tym także napędów hybrydowych) w rynku do 11-15% w 2025 roku. Jednak napęd elektryczny traktowany jest raczej jako przejściowy, a według specjalistów przyszłość napędów w motoryzacji należy do wodoru. Obecnie na wybór napędu przez użytkowników wpływ maja przede wszystkim czynniki ekonomiczne i bezpieczeństwo, a na dalszym planie jest ekologia. Według raportu KPMG, w najbliższych latach czynnikiem kluczowym wpływającym na wybór samochodu, będzie efektywność paliwowa i trwałość pojazdu (dla 67%). Dla nabywców pojazdów istotne też są kwestie bezpieczeństwa (52%), ergonomii i komfortu użytkowania (49%). Aspekty ekologiczne wpływają na wybór pojazdów (41%), ale niekoniecznie są one powiązane z zastosowaną technologią napędu (18%) [10]. Niewątpliwie branże motoryzacyjną w najbliższych dziesięcioleciach czekają gruntowne zmiany, a czołowe koncerny samochodowe już wprowadzają na rynek propozycje innowacyjnych rozwiązań, które w przyszłości zastąpią tradycyjne napędy zasilane paliwami ropopochodnymi. Wspierając takie działania warto już teraz wymagać stosowania paliw emitujących jak najmniej zanieczyszczeń, szczególnie, gdzie ich poziom jest najbardziej dotkliwy.
EN
The depletion of fossil fuels and environmental pollution necessitate the search for alternative drives and alternative fuels. The article discusses the ecological and economical aspects of alternatives to conventional fuels such as electric drives, hybrid drives and hydrogen-fueled vehicles and methane fuels (NG, BG).
PL
Artykuł dotyczy potrzeby zastosowania modułów CHP (Cogeneration Heat and Power) w polskim przemyśle gazowym. Silniki gazowe (gas engines) mogą integralnie współpracować z instalacjami wzbogacania w metan gazu ziemnego (natural gas). Produktami takiego układu kogeneracyjnego będą: gaz-prąd elektryczny-ciepło. Podano główne cechy modułów CHP oraz korzyści ogólne z ich zastosowania. Przedstawiono także argumenty (czynniki) wpływające na koszty inwestycyjne i koszty eksploatacyjne tych agregatów. Wzbogacony gaz wysokometanowy może być kierowany do sieci gazowniczej, a wytworzone prąd elektryczny i ciepło wykorzystane do celów własnych i do otoczenia kopalń gazu ziemnego.
EN
The applicability of the CHP (Cogeneration Heat and Power) to the Polish gas industry is discussed in the paper. Gas enginesmay integrally co-operate with a system enriching natural gas with methane; natural gas, electric current and heat are end products of this process. The main properties of CHP modules are presented along with the benefits from their application. The factors influencing the capital cost and exploitation cost are also discussed. High methane natural gasmay be directed to a gas network, whereas the generated electric current and heat can be used for own purposes or in natural gas mines.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.