Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 78

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  korekcja
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
1
Content available remote Characteristics of rehabilitation of people with spinal cord injury
EN
The article shows the results of the study concerning the rehabilitation peculiarities of young people with cervical spinal cord injuries. The aim of the study is to develop the optimal rehabilitation program, motor development and motor compensation, physical characteristics, mental health, nerve and muscle function, and the formation of positive motivation during special training programs. It will help young people adapt to their new situation, and to integrate them into society. The results of the experiment have shown quite a low level of development of motor skills, manual motor skills, daily living skills, and little regulation of the visceral motor system. The aim of the present work is to present correctional rehabilitation during three phases (early, late, and residual). 150 students, including 90 boys and 60 girls aged 16 to 18 with incomplete cervical spinal cord injuries participated in the study. It has been proven that the main psychological and pedagogical conditions, which fully ensure the effectiveness of psychophysical and social rehabilitation of elder students with incomplete cervical spinal cord injuries are: staged approach to rehabilitation that takes into account the complexity of this disease and personal characteristics, creating comfortable conditions and situations that form optimistic expectations about students’ capabilities, and positive didactic rehabilitation motivation; a comprehensive approach to the correction using psychological and social factors, specific motor training, methods of control, motor skills formation, physical development, correction, and motor compensation; control of the level of fundamental motor skills; a comprehensive approach to social adaptation; and finally high physical activity level of each person with disabilities in official and independent types of physical therapy.
PL
W artykule przedstawiono wyniki badań dotyczących specyfiki rehabilitacji młodzieży po urazach rdzenia kręgowego w odcinku szyjnym. Celem pracy jest przygotowanie optymalnego programu rehabilitacji, związanego z rozwojem motorycznym i kompensacją ruchową, cechami fizycznymi, stanem psychicznym, funkcjonowaniem nerwów i mięśni, a także kształtowanie pozytywnej motywacji podczas specjalnych programów treningowych, co pomoże przystosować się do nowej sytuacji, przyciągnąć i zintegrować ze społeczeństwem. Wyniki eksperymentu ustalającego wykazały dość niski poziom rozwoju motoryki, regulacji trzewnego układu motorycznego, motoryki manualnej i umiejętności życia codziennego. Istotą pracy eksperymentalnej jest rehabilitacja korekcyjna w trzech fazach (wczesna, późna, rezydualna). W badaniu wzięło udział 150 uczniów, w tym 90 chłopców i 60 dziewcząt w wieku od 16 do 18 lat, z niepełnymi uszkodzeniami rdzenia kręgowego w odcinku szyjnym. Eksperymentalnie udowodniono, że głównymi warunkami psychologicznymi i pedagogicznymi, które w pełni zapewniają skuteczność rehabilitacji psychofizycznej i społecznej uczniów w podanym wieku, z niepełnym uszkodzeniem rdzenia kręgowego w odcinku szyjnym są: tworzenie komfortowych warunków i sytuacji, które kształtują optymistyczne oczekiwania co do swoich możliwości oraz pozytywną motywację do rehabilitacji dydaktycznej; kompleksowe podejście do korekcji z wykorzystaniem czynników psychologicznych i społecznych, specyficzny trening motoryczny, metody kontroli i kształtowania zdolności motorycznych, rozwój fizyczny, korekcja i kompensacja ruchowa; kontrola poziomu podstawowych umiejętności motorycznych; kompleksowe podejście do adaptacji społecznej; wysoki poziom aktywności fizycznej każdej osoby niepełnosprawnej w oficjalnych i niezależnych formach fizjoterapii.
PL
Odległe skutki wpływu edukacji zdalnej na narząd wzroku nie są do końca poznane, jednakże wraz z upływem czasu znaleźć można coraz więcej informacji na ten temat. Wiele badań dowodzi, że nauczanie on-line wpływa negatywnie zarówno na narządu wzroku, jak i ogólny stan zdrowia uczniów i studentów. Pandemia COVID-19 zmieniła także funkcjonowanie środowiska kontaktologicznego. Wielu specjalistów zrezygnowało z aplikacji soczewek nowym pacjentom, zaś wielu użytkowników soczewek kontaktowych w czasie pandemii zdecydowało się na ich zamianę na korekcję okularową.
3
Content available remote Soczewki lentikularne
PL
Formalnie soczewki lentikularne nazywają się soczewkami o zredukowanej aperturze [1]. Charakteryzują się częścią optyczną (lentikularną) oraz marginesem, inaczej częścią nośną (ryc. 1). Część optyczna soczewki posiada moc określoną w zamówieniu, otacza ją część nośna pozwalająca na montaż soczewki w oprawie okularowej.
4
Content available remote Miopia 2022 − dioptrie i milimetry?
5
PL
Krótkowzroczność u dzieci z roku na rok przybiera na sile. Jest to widoczne nie tylko w opracowaniach naukowych, ale również w coraz częściej diagnozowanych przypadkach krótkowzroczności w gabinetach okulistycznych i optometrycznych. Większa częstotliwość występowania tej wady wzroku nakłada na specjalistów konieczność zmiany postępowania w krótkowzroczności u dzieci. Nie wystarczy jedynie korygować wadę, należy rozważyć także sposoby spowalniania jej progresji, innymi słowy - kontrolę krótkowzroczności.
6
Content available remote Psychosomatyczne aspekty korekcji prezbiopii
PL
Magiczne słowo "prezbiopia" to określenie, którym staramy się swoiście zmiękczyć tak pejoratywnie odbierane słowo "starczowzroczność".
7
Content available remote Korekcja pryzmatyczna w praktyce optyka, cz. 3
PL
Indukowanie działania pryzmatycznego nie zawsze jest możliwe. Istnieje wiele ograniczeń, jak średnica lub moc soczewki, ale także konstrukcja.
8
Content available remote Korekcja pryzmatyczna w praktyce optyka, cz. 2
PL
W pierwszej części artykułu [6] opisana została metoda decentracji pryzmatycznej przy użyciu podziałki kątowej [9]. Ta technika jest bardzo dobra do zrozumienia działania decentracji. W codziennej praktyce może okazać się zbyt czasochłonna i mało dokładna. Lepiej skorzystać z gotowych rozwiązań, jakie oferuje nawet najprostszy dioptromierz lunetowy bez kompensatora pryzmatycznego.
9
Content available remote Ciekawe przypadki w gabinecie optometrycznym
PL
Tym razem: siła skiaskopu. Czy autorefraktometr wysłał skiaskop do lamusa? Większość odpowie, że tak. Część autorefraktometrów działa nawet na podobnej zasadzie. Poza metodą różnica między tymi badaniami polega na tym, kto podejmuje decyzje: Ty czy urządzenia? Autorefraktometr jest pięknym przyrządem przyspieszającym pracę, jednak ograniczając się do niego rezygnujesz z podjęcia decyzji, nie obserwujesz, jak działają oczy w stanie aktywnym. Czy ma to tak duże znaczenie? Czasem średnie, ale bywa, że jest decydujące w akceptacji korekcji. Tym razem omówię przypadek niedowidzącego oka. Jeśli widzenie jest słabe, to odpada metoda subiektywna – pacjent widzi na tyle niewyraźnie, że nie potrafi Ci pomóc w określeniu wady. Bardzo często w takich przypadkach usiłujesz zrzucić decyzję na autorefraktometr. Nie jest to takie dziwne – jedyny pomiar, który Ci zostaje, to pomiar obiektywny. Jednak autorefraktometr stosuje pomiar jednooczny i ignoruje działanie peryferii. Może to jednak wystarczy przy słabej ostrość jednego oka. W końcu w takim przypadku jego wpływ na dwuoczne widzenie powinien być mały. Ale "mały" to kwestia względna.
10
Content available remote Prezbiopia – metody korekcji
PL
Prezbiopia zwana również starczowzrocznością nie jest ani chorobą, ani wadą refrakcji, a jedynie naturalnym procesem fizjologicznym związanym ze starzeniem się gałki ocznej i spadkiem zdolności akomodacji oka. Jak mówi literatura fachowa, o prezbiopii mówimy wówczas, „(..) gdy punkt bliski akomodacji cofa się do miejsca, w którym akomodacja niezbędna do czytania lub innej pracy z bliska staje się trudna lub wręcz niemożliwa. W przypadku większości ludzi praca z bliska staje się uciążliwa, kiedy amplituda akomodacji spada poniżej 5,00D (...)” [1]. Przy czym pamiętajmy, że jeżeli pacjent nie wykorzystuje więcej niż połowy amplitudy akomodacji podczas wykonywania czynności z bliska (zakładając odległość 40 cm, na którą potrzebujemy 2,50D, osoba z akomodacją 5,00D nie zauważy znacznego problemu), jego praca wciąż będzie komfortowa.
11
Content available remote Korekcja pryzmatyczna w praktyce optyka, cz. 1
PL
Specjaliści ochrony wzroku w Polsce pomagają coraz większej liczbie pacjentów z poważnymi problemami wzrokowymi. Często wiąże się to z koniecznością zalecenia korekcji pryzmatycznej. W jaki sposób pracować z korekcją pryzmatyczną?
PL
Okulary stanowią najchętniej stosowaną metodę korekcji wad wzroku. Zainteresowani dokonują ich zakupu w salonach optycznych – u lokalnych przedsiębiorców i w placówkach sieciowych oraz w punktach poza optycznych, takich jak supermarkety, targowiska, sklepy sportowe czy Internet. Druga kategoria wiąże się z pojęciem tzw. okularów gotowych. Jest to produkt wytwarzany na skalę masową, o jednakowych wartościach korekcji dla oka prawego i lewego oraz stałym rozstawie środków optycznych. Z uwagi na jego charakterystykę, powinien być użytkowany jedynie w szczególnych przypadkach. Niestety, rzeczywistość weryfikuje powyższe zalecenia i niejednokrotnie okazuje się, że ta metoda korekcji często wykorzystywana jest niezgodnie z przeznaczeniem. Takie postępowanie może powodować wystąpienie negatywnych objawów, takich jak bóle głowy, uczucie napięcia oczu, problemy z koncentracją, a nawet podwójne widzenie.
EN
The article presents the models of technological systems and the parameters of the control object allowing one to seek rational control algorithms, choose the structure of the control system and synthesize the correction devices. The generalized and detailed structural schemes of controlling the elastic-deformable state during working on low-rigidity shafts while applying the tensile force as well as with additional feedback and transfer functions of technological systems, considering the assumptions made and the results of theoretical and experimental testing. The structure of the control object and the dependencies describing the system and considering the specificity of forming the section of the machined surface of the elastic-deformable low-rigidity shafts at longitudinal feeds. As a result of the research a method of increasing the accuracy of controlling the parameters of dynamic systems at the change of the longitudinal feed and regulating the parameters of the elastic-deformable state of low-rigidity elements by introducing correction devices in form of negative feedback in accordance with the cutting force. Moreover, the possibility of creating adaptive units which are not very sensitive to the change of parameters in turning and grinding.
14
Content available remote Wyzwania diagnostyki i korekcji nadwzroczności
PL
Nadwzroczność (hiperopia) to stan, w którym przy rozluźnionej akomodacji równoległe promienie światła wpadające do oka skupiają się za siatkówką (patrz ryc. 1). Miarą nadwzroczności jest moc (wyrażona w dioptriach – D) sferycznej soczewki skupiającej, koniecznej do zogniskowania promieni świetlnych na siatkówce. Soczewka skupiająca musi mieć zatem taką moc, aby jej ognisko obrazowe pokrywało się z punktem dalekim oka. W literaturze wyróżnić można trzy podstawowe stopnie nadwzroczności: niską – do wartości 3D, średnią – między 3 a 6D oraz wysoką – powyżej 6D.
15
Content available remote Skiaskopia drogą do łatwej akceptacji korekcji przez pacjenta
PL
Specjaliści dobierający korekcję niejednokrotnie stają przed dylematem, czy korygować wadę wzroku pacjenta w pełni, kierując się wynikiem po porażeniu akomodacji, czy komfortem pacjenta i szybką adaptacją do szkieł. Oba podejścia obarczone są ryzykiem: a. Pełna korekcja po zakropleniu może skutkować brakiem adaptacji. Według literatury osoba nadwzroczna komfortowo funkcjonuje przy zachowaniu napięcia akomodacji tonicznej (około 0,75D od pełnej cykloplegii). b. Pozostawienie niedokorygowania może skutkować zaburzeniami widzenia obuocznego i występowaniem astenopii.
17
Content available remote Kontrola progresji krótkowzroczności a widzenie obuoczne
PL
Problem krótkowzroczności dotyka coraz większą rzeszę pacjentów. Na domiar złego coraz częściej dotyczy on także małych dzieci. Najbardziej martwi nas ciągły przyrost korekcji minusowej, który może doprowadzić do wysokiej krótkowzroczności (opisywanej w literaturze jako -6,00D i więcej). Wiele mówi się o konsekwencjach związanych z zaawansowaną myopią – pacjenci są bardziej narażeni chociażby na jaskrę czy choroby siatkówki. Chcąc uchronić pacjentów od tych chorób, podejmujemy działania mające na celu spowolnienie progresji krótkowzroczności. W zanadrzu mamy kilka różnych metod, jak metody farmakologiczne czy korekcję okularową i soczewkową. Znanych jest co najmniej kilka czynników warunkujących powstawanie krótkowzroczności, a kolejne prace naukowe wskazują na istotny wpływ widzenia obuocznego na rozwój tej wady wzroku. W poniższym artykule omówiona zostanie rola wybranych parametrów układu wzrokowego w aspekcie powstawania i progresji krótkowzroczności oraz to, jakie zaburzenia widzenia obuocznego mogą na to wpłynąć. Ponadto pojawia się pytanie, czy przeciwdziałanie progresji krótkowzroczności może oddziaływać na konwergencję, akomodację lub ustawienie oczu?
18
Content available remote Astygmatyzm mniej znany
PL
Astygmatyzm oka wydaje się nie mieć większych tajemnic dla doświadczonego optometrysty. Występuje u niemal każdego człowieka w jakimś okresie życia, można go korygować z sukcesem na wiele sposobów. Można powiedzieć, że jest to wada już dobrze znana. Głównym celem tego artykułu jest pokazanie, że nawet w tak pozornie banalnym temacie udaje się znaleźć ciekawe sprawy, jeśli tylko zdecydujemy się sięgnąć głębiej. Przy tym, mimo że niektóre z ciekawostek będą mieć pozornie znaczenie tylko akademickie, to pośrednio przekładają się na praktykę kliniczną.
19
Content available remote Aplikacja soczewek torycznych w zależności od wielkości astygmatyzmu
PL
Jeszcze kilkanaście lat temu korekcja astygmatyzmu w okularach nie była tak powszechnie stosowana. Szczególnie w mniejszych miejscowościach zdarzało się, że tylko nieliczni specjaliści dobierali korekcje cylindryczne. Dziś jest na szczęście inaczej, zdecydowana większość specjalistów potrafi właściwie skorygować astygmatyzm. Na recepcie nikogo nie dziwi nawet najdrobniejsza korekcja, rzędu 0,25D cylindra, a i świadomość pacjentów w tym zakresie ciągle rośnie. Czy podobnie jest w przypadku korekcji soczewkami kontaktowymi i czy każdy pacjent z astygmatyzmem otrzymuje właściwe dla swojej wady wzroku rozwiązanie?
20
Content available remote Niecodzienne sposoby na presbiopię
PL
Czym jest presbiopia, pisana czasem przez 'z', zwana także nieco niesympatycznie starczowzrocznością? Najczęściej można spotkać definicje opisujące ją jako fizjologiczne pogorszenie widzenia na bliskie odległości, wynikające ze zmniejszenia lub utraty z wiekiem zdolności oka do akomodacji. Jednak z punktu widzenia samej optyki wiek ani inne przyczyny nie mają znaczenia i równie dobrze utrata akomodacji może być spowodowana np. chorobą w młodym wieku lub wypadkiem, wymagającym wymiany soczewki. Można zatem na potrzeby niniejszego artykułu poszerzyć definicję presbiopii i przyjąć, że jest to po prostu zmniejszenie lub utrata zdolności do akomodacji. Jak, z kolei, zdefiniować korekcję presbiopii? Nie jest to przecież zwykle przywrócenie zdolności do akomodacji. Wydaje się, że tu również można przyjąć szerszą definicję i powiedzieć, że korygujemy presbiopię, jeśli umożliwiamy odczytanie informacji obrazowej (najczęściej w bliży), niedostępnej bez korekcji. Na rycinie 1 przedstawiony jest schemat zawierający - mam nadzieję - wszystkie miejsca, które nadają się do tego, by zamontować tam korekcję presbiopii. W kolejnych sekcjach omówię najciekawsze, niecodzienne pomysły. Niektóre z nich sięgają bardzo daleko w przyszłość, ale cóż, dzisiejsze marzenia nierzadko jutro stają się rzeczywistością.
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.