Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 7

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  instalacja pompy ciepła
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Redakcja „Rynku Instalacyjnego” wzięła w 2023 r. udział w tworzeniu dwóch kwalifikacji rynkowych z „Inkubatora kwalifikacji dotyczących zielonej transformacji”. Kwalifikacje z tej grupy, pomyślane jako odpowiedź na potrzeby zmieniającego się rynku pracy, stanowią dobry punkt wyjścia do rozwoju zawodowego osób, które będą odpowiadać za praktyczną realizację „zielonej transformacji”.
PL
Ubiegły rok przyniósł rekordową sprzedaż zarówno powietrznych, jak i gruntowych pomp ciepła w Polsce. Łączna sprzedaż pomp ciepła na rynku wzrosła w stosunku do 2021 roku o 120% i wyniosła ok. 200 tys. sztuk. Tak duży popyt to nie tylko wyzwanie dla producentów, ale przede wszystkim nowe możliwości dla instalatorów wcześniej montujących kotły. Technologia ta wymaga jednak innego podejścia do instalacji wodnych niż w przypadku kotłów. Na podstawie doświadczeń serwisowych autorów w artykule wskazano najczęściej popełnianie w Polsce błędy przy montażu pomp ciepła.
PL
Pompy ciepła stały się popularnymi urządzeniami grzewczymi, stosowanymi coraz częściej w halach magazynowo-przemysłowych. Zwiększone zainteresowanie pompami ciepła skutkuje zapotrzebowaniem na wykwalifikowanych instalatorów urządzeń.
PL
Zeszłoroczny wzrost zapotrzebowania na pompy ciepła w Polsce oraz problemy z ich dostępnością zaowocowały wprowadzeniem do obrotu wielu produktów importowanych z Chin jako white label bądź pod markami chińskimi. Problemem, z którym mierzą się instalatorzy, jest weryfikacja legalności wprowadzenia do obrotu tych produktów. Kłopoty mogą się pojawić na przykład w momencie wnioskowania przez klienta o dofinansowanie. Niniejszy artykuł ma na celu omówienie problematyki legalnej dystrybucji pomp ciepła, a także umożliwienie instalatorom weryfikacji dokumentacji urządzeń.
PL
Fluorowane gazy cieplarniane (F-gazy), które znajdują zastosowanie jako czynnik roboczy w pompach ciepła, negatywnie i znacząco wpływają na klimat i efekt cieplarniany. W związku z tym na świecie powstały przepisy nakładające na właścicieli urządzeń (operatorów) obowiązki związane z zapobieganiem wyciekom tych gazów z urządzeń, dotyczące obowiązkowych i terminowych kontroli szczelności.
PL
Niniejszy tekst jest uzupełnieniem, a raczej uściśleniem tez zawartych w artykule P. dr inż. Mariusza Adamskiego (RI 11/03, s. 52). Podejmując kwestię montowania pomp na zasilaniu czy powrocie, autor zwraca uwagę, na ograniczoną precyzję posługiwania się sformułowaniem pompa na zasilaniu czy pompa na powrocie. O ile dla układu ciśnień w instalacji c.o. jest to jednoznaczne w przypadku układów otwartych, to w systemie zamkniętym już niekoniecznie, gdyż decyduje wówczas miejsce włączenia rury wzbiorczej względem pompy.
PL
W artykule opisano konstrukcję gruntowego wymiennika ciepła stanowiącego element instalacji pompy ciepła przeznaczonej do ogrzewania pomieszczeń i ciepłej wody użytkowej. Wymiennik ten - przy nie-wielkich kosztach - może wykonać każda firma instalacyjna. Źródła ciepła niskotemperaturowego i sposoby jego pozyskiwania opisane zostały w literaturze [1]. Grunt na głębokości kilku metrów stanowi źródło ciepła o parametrach stosunkowo stabilnych w ciągu całego roku. Dzięki temu może być wykorzystywany do pozyskiwania ciepła do ogrzewania pomieszczeń zimą, do podgrzewania ciepłej wody użytkowej przez cały rok oraz do odbioru ciepła podczas ochładzania pomieszczeń latem. Jedną z poważniejszych pozycji w kosztach budowy instalacji grzewczej z pompą ciepła stanowi koszt budowy gruntowego wymiennika ciepła. Na całkowitą wysokość kosztów decydujący wpływ mają koszty wykonania odwiertów dla wymienników pionowych lub koszty robót ziemnych dla wymienników poziomych. Wysoki koszt inwestycyjny instalacji pomp ciepła jest główną przeszkodą w ich powszechnym stosowaniu do celów grzewczych. W artykule opisano sposób wykonania wymiennika gruntowego przy nakładach finansowych stanowiących koszt materiału i kilku godzin pracy. Metoda może być stosowana w gruncie zwięzłym i niezakamienionym do głębokości kilku metrów. Cały wymiennik stanowi bateria pojedynczych pionowych wymienników typu koncentrycznego. Nośnikiem ciepła jest ciecz niezamarzająca, np. wodny roztwór glikolu etylenowego.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.