Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 166

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  instalacja grzewcza
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
PL
W artykule dokonano oceny efektywności energetycznej wybranych rozwiązań systemów HVAC w projektowanym budynku hotelowym. Analizie poddano wybrane warianty instalacji centralnego ogrzewania, klimatyzacji oraz wentylacji w aspekcie spełniania wymagań WT 2021, w tym pod względem wykorzystania odnawialnych źródeł energii i ich wpływu na wartość wskaźnika energii pierwotnej EP. Dla wariantów spełniających wymagania WT 2021 przeprowadzono analizę ekonomiczną obejmującą koszty inwestycyjne oraz eksploatacyjne.
EN
The article evaluates the energy efficiency of selected design solutions for HVAC systems in the designed hotel building. Selected variants of central heating, air conditioning and ventilation installations were analyzed in terms of meeting the requirements of Polish building codes WT 2021, including the use of renewable energy sources and their impact on the value of the primary energy index EP. For variants meeting the requirements of WT 2021, an economic analysis was carried out, including investment and operating costs.
PL
Wyposażenie techniczne budynków kubaturowych ma nie tylko zapewniać ciągłość i niezawodność ich pracy, ale też uwzględniać kwestie efektywności energetycznej i wpływu na środowisko. Dotyczy to szczególnie instalacji ogrzewczych zapewniających zarówno odpowiednią dla pracowników temperaturę, jak i właściwe warunki dla procesów realizowanych w danym budynku. Powinny się one cechować elastycznością, sprawnością działania i optymalizacją kosztów eksploatacyjnych.
PL
Zgodnie z informacją od popularnego ostatnio serwisu Chat GPT słowo „hybrydowy" odnosi się do połączenia dwóch różnych elementów lub technologii w celu stworzenia nowej, zintegrowanej formy. Może to oznaczać połączenie różnych koncepcji, metod, narzędzi lub materiałów w jednym rozwiązaniu. Przykładowo samochód hybrydowy to pojazd, który wykorzystuje zarówno silnik spalinowy, jak i silnik elektryczny, co pozwala na osiągnięcie większej efektywności i mniejszego zużycia paliwa. Hybrydowe rozwiązania są także stosowane w innych dziedzinach, takich jak informatyka, medycyna, architektura czy energetyka. OK - resztę artykułu napisze człowiek.
PL
Długoletnia i niezawodna praca urządzeń grzewczych, które stają się coraz bardziej wyrafinowane pod względem technicznym, w dużym stopniu zależy od warunków eksploatacji. Jednym z ważniejszych kryteriów jest tu odpowiednia jakość czynnika grzewczego, czyli wody, którą napełniony jest system. Kwestia ta nabiera szczególnego znaczenia, gdy uświadomimy sobie, jak wiele różnych metali wykorzystuje się obecnie w instalacjach - może to być żelazo, stal szlachetna, aluminium oraz miedź i jej stopy, oraz jak różne mają one właściwości i reakcje na substancje, które mogą być zawarte w wodzie. Brak dbałości o jakość wody często oznacza nie tylko znacząco wyższe rachunki za ogrzewanie, ale i konieczność wymiany uszkodzonych elementów systemu czy urządzenia grzewczego. Przyjrzyjmy się zatem głównym winowajcom odpowiedzialnym za potencjalne szkody oraz zaleceniom służącym ich eliminacji.
PL
W naszym cyklu artykułów „Chłodno, cieplej, komfortowo - komfort cieplny w pomieszczeniach" przedstawiamy zarówno kluczowe parametry komfortu cieplnego, jak i metodykę ich wyznaczania. Odnosimy się również do obowiązujących przepisów prawa w omawianym zakresie oraz wytycznych normowych. Za nami dwie pierwsze części cyklu, poświęcone sposobom oceny warunków komfortu cieplnego, a także parametrom środowiskowym i indywidualnym wpływającym na jego odczuwanie. W tej części omówimy komfort cieplny z punktu widzenia jego definicji i metodyki obliczania parametrów kryterialnych. Przyjrzymy się też, jak na tym tle wypadają krajowe wymagania odnośnie do temperatury w pomieszczeniach.
PL
„Jak jest zima, to musi być zimno, takie jest odwieczne prawo natury". - Słowa te znają zapewne koneserzy kina, pochodzą wszak z kultowego polskiego filmu. Ale, czy jak jest zima, to grzejnik też może być zimny? Pytanie nieco podchwytliwe, bo logiczną odpowiedzią jest, że nie, gdyż grzejnik jest po to, aby w zimie grzał, czyli był ciepły. A jednak - tak, może być zimny! I to nie tylko w przypadku nieprawidłowego działania. W tym artykule opiszę zatem niektóre sytuacje, w których grzejnik może nie grzać całą swoją powierzchnią, czy wręcz cały być zimny i wytłumaczę, dlaczego tak się dzieje i dlaczego niekoniecznie musi to oznaczać awarię.
PL
Tematem artykułu są prace związane z wykonaniem ogrzewania podłogowego w jednorodzinnym budynku. Autor na zlecenie inwestora wykonał opinię, której zadaniem była holistyczna ocena wykonanych robót budowlanych. Celem opinii było potwierdzenie (lub nie) rzekomych nieprawidłowości jakie zgłosił inwestor w odniesieniu do wykonanych prac instalacyjnych. W artykule przedstawiono esencję opinii, przy czym analizie poddano holistyczne podejście do opiniowania oraz opisano negatywny kontekst liberalizacji ustawy Prawo budowlane.
EN
The subject of the article is the work related to the implementation of underfloor heating in a single-family house. At the request of the inestor, the author made an opinion, the task of which was a holistic assessment of the completed construction works. The purpose of the opinion was to confirm (or not) the alleged irregularities reported by the investor with regard to the installation work carried out. The article presents the essence of the opinion, analysing a holistic approach to opinion and describing the negative context of the liberalization of the Construction Law
PL
Za poprawny dobór średnic przewodów instalacji grzewczych odpowiada projektant, ale w przypadku instalacji w małych i średnich obiektach etap projektowy jest często pomijany. Brak projektu skutkuje przeważnie „oszczędnym" wykonaniem, czyli małymi średnicami albo ich przewymiarowaniem. Pierwsze podejście powoduje szybkie pojawianie się problemów, dlatego dominuje przewymiarowywanie, które pozwala zapobiec skargom klientów na niewydolną instalację. W obu przypadkach inwestor ponosi jednak niepotrzebne koszty. Żeby uniknąć takich problemów, w przypadku niedużych obiektów można skorzystać z uproszczonych, zgodnych ze sztuką inżynierską metod doboru średnic instalacji. Warto je stosować także w budynkach modernizowanych, np. w przypadku gdy przewody stalowe wymieniane są na wielowarstwowe lub miedziane.
PL
W każdej eksploatowanej instalacji grzewczej przychodzi czas na wymianę źródła ciepła na nowe. Nie inaczej jest z kotłami gazowymi, które - jak wszystkie urządzenia - nie są wieczne. Różne mogą być przy tym przyczyny wymiany kotła: nieekonomiczna praca czy też zużycie (częste awarie). Jak to się jednak dzieje, że jedne urządzenia dłużej pracują bezawaryjnie (lub niemal bezawaryjnie), a inne relatywnie krótko? Od czego zależy trwałość kotła i jak ją wydłużyć? Na co szczególnie zwrócić uwagę, gdy już zapadnie decyzja o jego wymianie na nowy? - Wszystkim tym aspektom przyjrzymy się bliżej w poniższym artykule.
PL
W artykule przybliżam zagadnienia związane z rozwiązaniami systemowymi do wykonywania grzejników podłogowych - począwszy od klasyfikacji takich grzejników, poprzez elementy składowe systemów, aż po wybór materiałów wykończeniowych. Przedstawiam przy tym przykładowe rozwiązania w zakresie stosowanych produktów oraz główne wytyczne i zalecenia, których warto jest się trzymać przy projektowaniu i realizacji „podłogówki".
PL
Popularność pomp ciepła jest coraz bardziej zauważalna nie tylko w odniesieniu do nowo projektowanych instalacji, ale też tych, które mają być poddane modernizacji. Zazwyczaj powodem zainteresowania inwestorów tymi urządzeniami jest chęć obniżenia kosztów ogrzewania budynku czy też wymiana dotychczasowego źródła ciepła na takie, które pracuje automatyczne. Często wymiana starego kotła na pompę ciepła dotyczy budynków z lat 70-tych czy 80-tych, które kwalifikują się już do gruntownych remontów. Liczne programy wsparcia wymiany ogrzewania na ekologiczne zachęcają bowiem do zapoznania się z możliwościami pomp ciepła, przynosząc szereg pozytywnych skutków, ale - jak to zazwyczaj bywa -„diabeł tkwi w szczegółach". Dlatego w artykule skupię się na technicznych i praktycznych aspektach doboru pompy ciepła do modernizowanej instalacji.
PL
W poprzedniej części cyklu („PI" 4-5/2022), przedstawiłem najważniejsze kwestie z punktu widzenia ekonomiki pracy pompy ciepła w układach modernizowanych. Bezsprzecznie, opłacalność układu z pompą ciepła jest kluczowa dla takiej inwestycji i bez tego jej montaż w budynku mija się z celem. Nie możemy jednak zapomnieć o zapewnieniu odpowiednich warunków pracy pompy ciepła, aby ta mogła funkcjonować bezawaryjnie.
PL
Termin „Plug and Play", w skrócie „PnP", kojarzony jest głównie z technologią komputerową pozwalającą na podłączenie nowego urządzenia do komputera bez zajmowania się przez użytkownika kłopotliwą instalacją potrzebnych sterowników i konfiguracją sprzętu. Taka jest geneza rozwiązań typu „PnP", które dziś, po odpowiedniej adaptacji tej filozofii, spotykamy także w technice grzewczej jako coraz popularniejszy kierunek projektowania nowych urządzeń. Co więcej: wydaje się, że w najbliższych latach rozwiązania „Plug and Play" staną się jednym z wiodących trendów rozwoju w branży instalacji.
PL
W artykule omówiłem zagadnienia związane z doborem grzejników łazienkowych i sposobami ich podłączania do instalacji, wskazując na podobieństwa i różnice w porównaniu do zwykłych grzejników ściennych - płytowych bądź członowych. Zasadniczo, przy doborze grzejnika łazienkowego, pomimo że nie sytuuje się go we wnękach czy pod parapetem jak tradycyjne grzejniki, nadal istotne są współczynniki korekcyjne, tym razem związane ze sposobem użytkowania. Więcej uwagi trzeba też poświęcić dobraniu modelu o optymalnej mocy. Z kolei przy podłączeniach warto przejrzeć ofertę dedykowanych zespołów przyłączeniowych, dających możliwość różnych konfiguracji podłączeń.
PL
W pierwszej części cyklu przybliżającego temat funkcjonowania zaworów regulacyjnych w sieci przewodów instalacji ogrzewczej, opublikowanej w „PI 1-2/2022", omówiłem jeden z podstawowych parametrów definiowanych dla zaworów, w tym zaworów regulacyjnych - współczynnik przepływu. Teraz przyjrzyjmy się charakterystykom regulacyjnym, czyli zmienności współczynnika przepływu w funkcji stopnia otwarcia zaworu.
PL
Omawiając tematykę zaworów n-drogowych, przyjrzyjmy się ich budowie, typom, zastosowaniu i faktycznemu znaczeniu używanych w praktyce określeń tego typu zaworów. Artykuł jest jednocześnie świetnym przykładem na zobrazowanie tego, jak potoczne nazewnictwo zagadnień technicznych może czasem nie tylko nie pomagać, ale nawet utrudniać rozumienie problematyki.
PL
W artykule omówiono tematykę podłączania grzejników do instalacji, a konkretnie: armatury stosowanej w tym celu. I choć nie sposób w jednym, stosunkowo krótkim tekście wyczerpać tego tematu – z uwagi na mnogość możliwych rozwiązań – to pokusiliśmy się o pewną ich systematykę. Prezentujemy te rozwiązania, z którymi najczęściej można się spotkać w praktyce instalatorskiej, wyjaśniając, kiedy i dlaczego dane urządzenie czy zestaw urządzeń mogą być stosowane i wskazując optymalne sposoby podłączeń.
PL
Kurki kulowe, chociaż ich historia jest dość długa i sięga XIX wieku, stosowane są powszechnie od znacznie krótszego czasu. Wybór tych urządzeń na rynku jest naprawdę bardzo duży. Szeroki obszar zastosowań determinuje ich podział na wiele typów i wariantów, ponadto różnią się one pod względem materiału konstrukcyjnego i zasadniczych parametrów. Przyjrzyjmy się zatem ich cechom, zaczynając jednak od sprecyzowania nomenklatury.
PL
Czym charakteryzują się energooszczędne pompy obiegowe do instalacji ogrzewczych, jakie wymagania prawne są im stawiane z punktu widzenia energooszczędności oraz w jaki sposób liczy się kluczowe wskaźniki energetyczne? - Odpowiedź na te pytania znajdą Państwo w poniższym artykule. Zastanowimy się również, jak wygląda stosowanie energooszczędnych pomp obiegowych w praktyce i o czym warto jednak informować klientów zanim podejmą decyzję o wyborze konkretnego modelu.
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.