Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 28

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  grzejniki
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
PL
W budynkach istniejących, w których montowane są pompy ciepła, nie jest konieczne instalowanie ogrzewania podłogowego - można skorzystać z grzejników naściennych niskotemperaturowych oraz konwektorowych. W wielu przypadkach możliwe jest także wykorzystanie dotychczasowych grzejników, każdorazowo konieczne jest jednak przeprowadzenie analizy wpływu temperatur zasilania na wielkość grzejników i efektywność pracy pompy ciepła. Zależy od tego główny cel modernizacji, jakim są niższe koszty eksploatacyjne, a te osiągamy także dzięki magazynowaniu ciepła w buforach i optymalizacji pracy pompy ciepła. Premią niematerialną jest mniejsza emisja gazów cieplarnianych i nierzadko likwidacja smogu, można też jednak liczyć na premie materialne w ramach programu „Czyste Powietrze" i oczekiwanej Fali renowacji.
PL
Instalacja ogrzewcza, w tym jej elementy i urządzenia, przewidziane są na bezawaryjną pracę przez długi czas, czasem nawet przez kilkadziesiąt lat. Wykonując i odbierając instalację, mało kto myśli o jej zmianie czy modernizacji. Jednak, jak mówi znane przysłowie - życie to jest to, co nam się przytrafia, gdy planujemy coś innego. Podobnie jest z instalacjami i jej urządzeniami. Przyjrzyjmy się zatem, jaki wpływ na grzejniki instalacji ogrzewczej mogą mieć różne zabiegi renowacyjne i modernizacyjne, zarówno te odnoszące się do przegród budynku, jak i do samej instalacji.
PL
W artykule omówiono tematykę podłączania grzejników do instalacji, a konkretnie: armatury stosowanej w tym celu. I choć nie sposób w jednym, stosunkowo krótkim tekście wyczerpać tego tematu – z uwagi na mnogość możliwych rozwiązań – to pokusiliśmy się o pewną ich systematykę. Prezentujemy te rozwiązania, z którymi najczęściej można się spotkać w praktyce instalatorskiej, wyjaśniając, kiedy i dlaczego dane urządzenie czy zestaw urządzeń mogą być stosowane i wskazując optymalne sposoby podłączeń.
PL
Nowe, specjalistyczne rozwiązania zwykle są droższe od standardowych, jednak w pewnych sytuacjach stają się niezastąpione, ponieważ pozwalają docelowo uzyskać najlepszy możliwy efekt. Opracowano je niejako w odpowiedzi na rozmaite sytuacje problemowe w technice instalacyjnej. Dzięki temu np. minimalizują nakład pracy i zużycie materiałów, istotnie ograniczają ryzyko awarii, ewentualne uciążliwości użytkowe lub „stratę" powierzchni przeznaczanej na rozwiązania instalacyjne. W efekcie wyższy koszt ich zakupu jest rekompensowany przez dodatkowe korzyści. Trochę takich rozwiązań pojawiło się na rynku w ostatnim czasie - w artykule prezentujemy kilka przykładów.
PL
Badania systemów ogrzewania obejmują określenie ich wpływu na globalne i lokalne wskaźniki komfortu cieplnego osób przebywających w pomieszczeniu. Badania wykazują, że wskaźniki komfortu cieplnego znacząco różnią się w zależności od zastosowanego systemu. W artykule przedstawiono przykłady badań komfortu cieplnego w ogrzewanych pomieszczeniach wykonanych metodami pomiarowymi i z wykorzystaniem symulacji komputerowych w oparciu o przegląd wybranej literatury światowej. Analizie porównawczej poddano systemy ogrzewania konwekcyjnego i płaszczyznowego.
EN
The research of heating systems include determination of their impact on global and local indicators of the thermal comfort of people in buildings. Studies showed that thermal comfort parameters vary depending on the system that was used. The paper presents examples of studies on the thermal comfort in heated rooms that were conducted by measuring and computer simulations, based on a review of selected world literature. Comparative analysis were conducted on convection and surface systems.
PL
Zdarza się, że wysokość rachunków za ciepło do ogrzania mieszkań lub lokali usługowych wyposażonych w podzielniki kosztów jest kwestionowana przez lokatorów. I niekiedy mają oni rację, bo na wysokość rachunków może mieć wpływ także wybór urządzenia pomiarowego, sposób jego montażu oraz brak odpowiedniej regulacji czy uwzględnienia prawidłowych współczynników korekcyjnych.
PL
Wielu z nas może się zdarzyć, że na zlecenie zagranicznego klienta lub na zlecenie rodaków, którzy wyemigrowali z ojczyzny i zamieszkują na stałe w innym kraju, podejmą się realizacji inwestycji za granicą. Wiedza o specyficznych dla tego kraju rozwiązaniach, czasem wzbudzających nawet nasze zdziwienie, może być pomocna, by uniknąć nieporozumień i zrobić na kliencie dobre wrażenie.
PL
Mimo coraz powszechniejszego stosowania ogrzewania płaszczyznowego, tradycyjne grzejniki nadal stanowią podstawowy element Instalacji grzewczych oddający ciepło bezpośrednio do pomieszczenia, w szczególności w budownictwie modernizowanym. Przyjrzyjmy się, jak wygląda ich współpraca z wpiętym w modernizowaną instalację, nowym kotłem kondensacyjnym.
PL
W praktyce instalatorskiej wielokrotnie przekonujemy się, że klientów wciąż trzeba edukować w zakresie znaczenia jakości wody w instalacjach c.o. dla ich funkcjonowania i trwałości. Problemy potęguje fakt, że skład chemiczny wody jest kwestią indywidualną i może być różny nie tylko w poszczególnych częściach kraju, ale i w obrębie jednego miasta czy nawet osiedla. Na co więc zwracać uwagę, aby obyło się bez awarii i szkód?
PL
Często już w krótkim czasie od rozpoczęcia użytkowania instalacji c.o. lokatorzy zgłaszają rozmaite uchybienia w jej funkcjonowaniu. Jednym ze szczególnie dokuczliwych problemów bywa hałas dobiegający z instalacji. Sprawdźmy, co może być jego powodem i jak tę usterkę naprawić.
PL
Do ogrzewania budynków coraz powszechniej stosuje się niskotemperaturowe źródła ciepła i jak można sądzić, ten trend będzie się wzmacniał. Czy bez problemu można wtedy stosować zwykłe grzejniki płytowe? – Moim zdaniem jest sporo argumentów, które wręcz do tego zachęcają.
RU
V stat’e vypolnen obzor mestnych teploakkumuliruuscich elektropecej (TAEP), takze izvestnych kak teplonakopiteli , po ich konstruktivnym charakteristikam, stepeni regulirovania teplootdaci i stepeni avtomatizacii raboty priborov. Rassmotren vopros o vnedrenii vysokotechnologicnoj avtomatiki v upravlenie TAEP, vydelauscej takie pribory v otdel’nyj tip TAEP. Predstavleny nekotorye metodiki po podboru TAEP. Sdelany vyvody o neobchodimosti vnedrenia v zakonodatel’stvo metodik, stimuliruuscich vnedrenie TAEP novogo pokolenia.
EN
In this article the comparison of different types of storage heaters is made on the basis of their design characteristics, their heat output control and their level of automation. The question of the introduction of high-tech automation in the control of storage heaters is described. This question highlights storage heaters with such control as the separate type of storage heaters. Some methodologies for selection of storage heaters are shown. The conclusion about the necessity of implementation of legislation establishing incentives for the introduction of a new generation of storage heaters is made.
PL
W artykule zaprezentowano kompleksowe, „od podstaw”, wyprowadzenia matematyczne wzorów opisujących charakterystyki cieplne grzejników instalacji grzewczych. Podstawą analizy jest szerokie omówienie zjawisk i procesów mających wpływ na końcowe zależności obliczeniowe. Posłużono się również przykładami obliczeniowymi i stosownymi wykresami w celu zobrazowania wyników analizy. Skonfrontowano powszechnie stosowane w Polsce wzory z przepisami znajdującymi się w europejskich aktach normatywnych, wskazując różnice i ewentualne ich skutki przy doborze grzejników.
EN
The article presents a comprehensive, "from basics", analysis of mathematical models that describe the characteristics of thermal heating radiators. The analysis is widely assisted with description of phenomenon and processes that effect the final figures of equations. Also are used computational examples, diagrams and drawings to illustrate the analysis. The paper confronted commonly used in Poland models with the provisions set out in the european normative acts, pointing out differences and their possible effects in the selection of radiators.
PL
W artykule zaprezentowano kompleksowe, „od podstaw”, wyprowadzenia matematyczne wzorów opisujących charakterystyki cieplne grzejników instalacji grzewczych. Analizę podbudowano szerokim omówieniem zjawisk i procesów mających wpływ na postacie końcowych zależności obliczeniowych. Posłużono się również przykładami obliczeniowymi i stosownymi wykresami w celu zobrazowania analizy. Skonfrontowano powszechnie stosowane w Polsce wzory z przepisami znajdującymi się w europejskich aktach normatywnych, wskazując różnice i ewentualne ich skutki przy doborze grzejników.
EN
The article presents a comprehensive, "from basics", analysis of mathematical models that describe the characteristics of thermal heating radiators. The analysis is widely assisted with description of phenomenon and processes that effect the final figures of equations. Also are used computational examples, diagrams and drawings to illustrate the analysis. The paper confronted commonly used in Poland models with the provisions set out in the european normative acts, pointing out differences and their possible effects in the selection of radiators.
PL
W publikacji zawarto użyteczne informacje związane z kontrolą funkcjonowania instalacji C.O.
PL
Publikacja opisuje energooszczędne systemy grzewcze wykorzystujące niskotemperaturowe źródła ciepła.
PL
Autor podpowiada jak poprawić sprawność energetyczną instalacji c.o. przy wymianie grzejników.
PL
W artykule przeanalizowano kształtowanie się oporów przepływu hydraulicznego czynnika grzewczego w grzejnikach i ich uzbrojeniu Do analizy przyjęto powszechnie stosowaną instalację dwururową wodną w układzie pompowym o parametrach wody 90/70°C.
PL
W publikacji wiedza o grzejnikach i ich mocy cieplnej przydatna sprzedawcom.
PL
Rozważania publikacji dotyczą rozwiązań instalacji grzewczych w bliższej lub dalszej przyszłości.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.