Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 20

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  energy consumers
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
W dniu 29 czerwca 2019 r. weszła w życie kolejna nowelizacja ustawy z dnia 28 grudnia 2018 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, zwanej potocznie „ustawą prądową” lub „ustawą o cenach energii elektrycznej” (dalej „Ustawa prądowa”), która wprowadziła daleko idące zmiany w mechanizmie wsparcia odbiorców końcowych przed wzrostem cen energii elektrycznej w II półroczu 2019 r. Ustawa prądowa od dnia 1 lipca 2019 r. umożliwia w stosunku do części odbiorców końcowych powrót do rynkowych cen energii, gwarantując prawo „zamrożonych” cen energii na poziomie z dnia 30 czerwca 2018 r. jedynie dla części odbiorców końcowych. W niniejszym artykule wskazuję, jakich podmiotów dotknie w drugim półroczu 2019 r. wzrost cen energii, jakie prawa i obowiązki nałożono na odbiorców końcowych oraz na przedsiębiorstwa obrotu, a także jakie wsparcie przysługuje odbiorcom końcowym w związku ze wzrostem cen energii.
PL
W Polsce coraz częściej dyskutuje się na temat samowystarczalności energetycznej. Wiele miast, gmin, związków gmin, czy też innych wydzielonych obszarów rozumianych jako strefa wspólnego działania, chce korzystać na dużą skalę z własnych zasobów energetycznych, przede wszystkim tych odnawialnych. Żeby właściwie opracować strategię rozwoju dla takich obszarów należy poprawnie zdefiniować pojęcie "obszar samowystarczalny energetycznie".
PL
Towarowa Giełda Energii (TGE) od prawie 20 lat pozostaje jednym z kluczowych podmiotów na energetycznej mapie Polski i regionu. Przez dwie dekady zdążyła ugruntować swoją pozycję jako najważniejsza licencjonowana platforma do hurtowego obrotu energią elektryczną i gazem ziemnym w kraju – tu koncentruje się handel oraz kształtuje cena referencyjna. Giełda niezmiennie pozostaje wierna swoim założeniom, które opierają się na prowadzeniu transparentnych rynków, zachowaniu wysokich standardów obrotu oraz zapewnianiu jego bezpieczeństwa, przy uwzględnieniu potrzeb rynku. TGE konsekwentnie dąży do utrzymania pozycji miejsca pierwszego wyboru, podnosząc nieustanie poziom dostarczanych usług oraz wprowadzając innowacje w zakresie rozwiązań informatycznych. Dzięki stawianiu sobie wysoko poprzeczki, podążaniu za trendami, TGE uzyskała status jednej z najbardziej płynnych giełd w Europie Środkowo-Wschodniej.
PL
Artykuł informuje o zasobach geotermalnych dostępnych w rejonie Poddębic w odniesieniu do dolno-kredowego poziomu wodonośnego. Scharakteryzowano infrastrukturę i moc systemu ciepłowniczego wykorzystującego tamże ciepło jego wód. Scharakteryzowano także potencjalnych nowych odbiorców ciepła z tego systemu. Przedstawiono model źródła energii dla obecnych i przyszłych odbiorców ciepła oraz przeanalizowano różne warianty jego pracy, w tym szczytowe zastosowanie pomp ciepła. Dla kolejnych wariantów oceniono efekty: energetyczny, ekonomiczny i ekologiczny. W odniesieniu do pracy systemu z uwzględnieniem nowych odbiorców ciepła wskazano na zasadność skorzystania wówczas z pomp ciepła, lecz jako efektywniejsze rozwiązanie zarekomendowano politykę obniżania wymaganej temperatury zasilania instalacji grzewczej u odbiorców i obniżania temperatury powrotu wody.
EN
The article informs about the geothermal resources available in the Poddębice region in relation to the Lower Cretaceous aquifer. It characterizes the infrastructure and power of the heating system utilizing the heat of its water. This is also characterized by potential new heat recipients from this system. A model of the source of energy for current and future heat consumers was presented, and various variants of its operation were analyzed, including the peak use of heat pumps. For further variants, the following effects were evaluated: energetic, economic and ecological. With respect to the operation of the system with regard to new heat consumers it was pointed out that the use of heat pumps was a good idea, but as a more effective solution, the policy of reducing the required flow temperature of the heating system the part of the customer and lowering the return temperature was recommended.
PL
Spór o opodatkowanie VAT odszkodowania otrzymanego przez zakład energetyczny za nielegalny pobór energii jest w historii polskiego prawa podatkowego wyjątkowo burzliwy. Przez wiele lat organy podatkowe stały na stanowisku, że nie ma znaczenia, czy do przeniesienia własności energii doszło w sposób legalny, czy też nielegalny, lecz ważne jest, że zakład energetyczny otrzymał za to wynagrodzenie. Jeżeli wynagrodzenie za nielegalny pobór energii zostało z góry określone w taryfie to stanowi podlegające opodatkowaniu VAT wynagrodzenie za dostawę towarów. Stanowisko to zaczęło stopniowo się zmieniać pod wpływem korzystnych dla podatników rozstrzygnięć Naczelnego Sądu Administracyjnego. I kiedy wydawało się, iż spór został już ostatecznie rozstrzygnięty fiskus pokazuje, że nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.
PL
Z dniem 1 stycznia 2016 r. weszła w życie nowelizacja przepisów akcyzowych, która wprowadziła m.in. dwa nowe mechanizmy zwolnienia od akcyzy dla energii elektrycznej: (i) tzw. zwolnienie procesowe, które umożliwia uzyskanie całkowitego zwolnienia od akcyzy dla energii elektrycznej wykorzystywanej do celów redukcji chemicznej, w procesach elektrolitycznych, w procesach metalurgicznych lub w procesach mineralogicznych oraz (ii) zwolnienie dla zakładów energochłonnych, które jest realizowane przez częściowy zwrot akcyzy zawartej w cenie nabywanej energii elektrycznej, dokonywany na wniosek zainteresowanego podmiotu.
PL
24 lipca 2015 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw nowelizującą dotychczasową ustawę z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. nr 2014 poz. 752).
PL
W niniejszym opracowaniu dokonano analizy sytuacji w podsektorze przesyłu i dystrybucji energii elektrycznej w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem liczby odbiorców końcowych, zmian związanych z wyborem sprzedawcy energii elektrycznej, struktury sieci przesyłowej i dystrybucyjnej oraz międzynarodowego obrotu energią elektryczną. W dalszej części opracowania omówiono podstawowe ryzyka związane z dystrybucją energii elektrycznej oraz perspektywy zmian w systemie przesyłu i dystrybucji energii elektrycznej w Polsce.
EN
This work analyses situation in the sub-sector of transmission and distribution of electric energy in Poland, focusing in particular on the number of the final customers, changes connected with a selection of electricity supplier, structure of the transmission and distribution network as well as international trade in electric energy. The further part of this paper deals with the issue of basic risks involved in the distribution of electric energy and prospects of changes in the system of transmission and distribution of electric energy in Poland.
PL
Obowiązujące od 1 marca 2009 r. przepisy Ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 3, poz. 11; „Ustawa o podatku akcyzowym”) wprowadzają zasadnicze zmiany w systemie opodatkowania energii elektrycznej. Zmiany te odnoszą się przede wszystkim do określenia katalogu podatników podatku akcyzowego i ciążących na nich obowiązkach ewidencyjnych. Zmienia się też sposób rozliczania tego podatku.
PL
Polska elektroenergetyka, podobnie jak firmy energetyczne w innych krajach Unii Europejskiej, przechodzi w ostatnich latach szereg zmian. Zmiany te są związane zarówno z nowymi wymaganiami prawnymi, politycznymi, jak również z działaniami czysto biznesowymi. Unia Europejska dąży do stworzenia jednolitego, zliberalizowanego rynku wspólnotowego. Zagadnienie to dotyczy również rynku energii elektrycznej, na którym funkcjonują przedsiębiorstwa wytwórcze, operatorzy systemowi oraz sprzedawcy energii.
11
Content available Strefa odbiorcy
PL
Pod hasłem „strefa odbiorcy”, realizowany jest przez Urząd Regulacji Energetyki projekt, którego celem jest równoważenie interesów odbiorców energii i przedsiębiorstw energetycznych, określenie korzyści dla odbiorców energii i znalezienie rozwiązań dla powszechnych problemów związanych z dostarczaniem paliw i energii oraz podjęcie działań na rzecz propagowania wśród odbiorców wiedzy o otwartym rynku energii.
12
Content available Stan polskich sieci elektroenergetycznych
PL
W dywagacjach o zabarwieniu polityczno-gospodarczym, jakie przeprowadzam ze swoimi rodakami, niepokojąco często spotykam się ze stwierdzeniami typu katastroficznego. Jak mantra powtarzane są slogany – „to nieosiągalne”, bądź – to obecnie krasomówczy „hit na czasie” – „dlaczego akurat my, a nie oni?”. Smutne jest też to, iż wtórują nam przedstawiciele naczelnych regulatorów pierwotnych i wtórnych – Parlamentu RP i brać samorządowa, którzy wpisują się w obecny nastrój społeczny, w większości będąc biernymi w kwestii implementacji innowacyjnych rozwiązań systemowych. Słowo „system” jest tutaj kluczowe.
PL
Z pojęciem handel dostępem do zdolności przemysłowych spotykamy się dzisiaj jedynie w przypadku dostępu do transgranicznych zdolności przemysłowych. W Polsce dysponentem tych zdolności przemysłowych jest PSE Operator S.A., posiadający tytuł własności do tych elementów sieci elektroenergetycznych. W artykule starano się udzielić odpowiedzi na pytania – czy handel dostępem do zdolności przemysłowych może (powinien) mieć miejsce na poziomie lokalnym, tj. na poziomie sieci dystrybucyjnej, czy dysponentem zdolności przesyłowych może (powinien) być również podmiot nieposiadający tytuł własności do sieci elektroenergetycznej? Przedstawione w artykule uzasadnienie odpowiedzi na tak postawione pytania wyznacza nowy wymiar inteligentnemu systemowi energetycznemu, nadający jeszcze większy sens gospodarczy inteligentnemu opomiarowaniu, bez którego tak naprawdę przedstawiana idea nie mogłaby zafunkcjonować. Opisywana w artykule koncepcja handlu prawami dostępu do sieci elektroenergetycznej, szczególnie rekomendowana do sieci promieniowej, może być znakomitym uzupełnieniem dla koncepcji taryfy węzłowej, dedykowanej do sieci zamkniętej, stanowiąc tym samym brakujące ogniwo spójnej wzajemnie taryfy lokalizacyjnej.
15
Content available Najlepsza energia to ta, której nie ma!
PL
Cele, które stawiają sobie polskie miasta w zakresie podnoszenia efektywności energetycznej, ograniczania emisji gazów cieplarnianych i wzrostu zastosowania OZE w zasadzie nie istnieją, pomimo formalnych wymogów stawianych przez nowe ustawodawstwo polskie, mające doprowadzić nasz kraj do realizacji założeń pakietu klimatyczno-energetycznego UE. Sytuacja w Polsce jest w tej materii odwrotna od sytuacji w krajach Europy Zachodniej. U nas wymaga się od samorządów tworzenia dokumentów mających spowodować wzrost efektywności energetycznej gmin, podniesienie poziomu wykorzystania odnawialnych źródeł energii, czy określenia celu i formy programów edukacyjnych. W państwach będących liderami w dziedzinie zmniejszanie emisji CO2 w Europie Zachodniej, filozofia jest zdecydowanie odmienna. Od tamtejszych samorządów nie wymaga się produkowania nowej dokumentacji, ale za to realizacji konkretnych działań.
16
Content available Kontrola zużycia energii w Grupie GLINIK
17
Content available Fundusze na projekty nieinwestycyjne w energetyce
PL
Jednym z najważniejszych celów polityki energetycznej Unii Europejskiej jest redukcja zużycia energii w stosunku do planowanego o 20% do 2020 r. Nowym mottem, które przyświeca działaniom prowadzonym w Europie, jest hasło: „Korzystaj rozważnie, by zużywać mniej”. Najbardziej energochłonnymi sektorami są wciąż transport, przemysł i budownictwo. To właśnie budownictwo zostało wymienione w „Planie działania na rzecz efektywności energetycznej”, przygotowanym przez Komisję Europejską, jako sektor priorytetowy jeżeli chodzi o działania prooszczędnościowe, gdyż to właśnie w tym sektorze zużywa się około 40% energii.
18
PL
Konkurencja na rynku dostawców energii sprawia, że firmy z tego sektora coraz aktywniej walczą o klienta. A jego potrzeby i przyzwyczajenia wymagają stosowania wyrafinowanych narzędzi. „Rozpieszczeni” przez rynek konsumenci nie chcą być zmuszani do osobistego odwiedzania punktów obsługi. Domagają się szybkiej i kompleksowej informacji, możliwości załatwiania spraw telefonicznie lub za pomocą internetu. Przedsiębiorcy, którzy tych wymagań nie spełnią, szybko zaczną odnotowywać straty finansowe.
PL
Od 1 marca 2009 r. obowiązują nowe przepisy w zakresie podatku akcyzowego, które zupełnie zmieniły zasady opodatkowania tym podatkiem energię elektryczną. Dlaczego system opodatkowania musiał się zmienić, skoro ten obowiązujący po 1 maja 2004 r. był łatwy i przejrzysty zarówno dla podatników, jak i organów podatkowych?
20
PL
17 maja 2006 r. weszła w życie opracowana przez Komisję Europejską Dyrektywa 2006/32/WE „W sprawie efektywności końcowego wykorzystania energii i usług energetycznych”, która nałożyła na Państwa Członkowskie obowiązek podjęcia działań ograniczających zużycie energii przez odbiorców końcowych o 1% rocznie przez kolejnych dziewięć lat, rozpoczynając z dniem 1 stycznia 2008 r.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.