Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 80

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  eksploatacja pomp
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
PL
W ostatnich latach skład naszych ścieków bardzo się zmienił, a pompowanie ścieków surowych staje się coraz większym wyzwaniem dla zakładów wodno-kanalizacyjnych. Jest to zjawisko powszechnie obserwowane nie tylko w Polsce, ale i całej Europie oraz na świecie. Przyczyn nowych trudności eksploatacyjnych jest kilka, jedne z nich wynikają z pozytywnych działań na rzecz oszczędzania wody, a inne z braku przestrzegania zasad korzystania z kanalizacji. Jednym z czynników wpływających na skład ścieków są nawet zmiany demograficzne.
PL
Można przyjąć, że w eksploatacji głębinowych agregatów pompowych trzeba wyróżnić trzy okresy ich pracy - rys. 1. Po l okresie wstępnego starzenia następuje II okres stabilnej eksploatacji, w którym mogą wystąpić awarie rozumiane jako zatrzymania w funkcjonowaniu na skutek nagłych uszkodzeń. III okres to już zużycia przyspieszone, które powinny generować planowe remonty pomp i silników głębinowych.
PL
Głównym celem zastosowania systemów i urządzeń cyfrowych w energooszczędnej eksploatacji pomp jest usprawnienie pracy systemu informacyjnego [2, 4], a w konsekwencji poprawienie jakości decyzji i zwiększenie efektywności eksploatacji. Założeniem jest, by po uporządkowaniu i przyspieszeniu obiegu informacji można było optymalnie prowadzić eksploatację pomp.
PL
Większość eksploatowanych w naszym kraju studni [6] wykonywana była w II połowie XX wieku. Studnie te, po już kilkudziesięcioletniej ich eksploatacji, ulegają naturalnemu starzeniu, zmieniając swoje zdolności w ujmowaniu wód. Powszechnie znane zjawisko kolmatacji filtrów studziennych i innych uszkodzeń bezpośrednio zależy od czasu eksploatacji oraz od wydajności, z jaką pobieramy wodę z ujęcia.
PL
Problem optymalizacji energetycznej w eksploatacji ujęć i pomp głębinowych [11] wymaga uwzględnienia wzajemnego przenikania się zagadnień z techniki pompowej, hydrogeologii, elektrotechniki oraz techniki systemów. Systemowe wspomaganie w przetwarzaniu informacji z eksploatacji niewątpliwie ułatwia energooszczędne zarządzanie w tym zakresie.
PL
Często użytkownicy eksploatujący pompy głębinowe pytają, jak można jednym wskaźnikiem sprawdzić wartość energochłonności pracy studni głębinowej. Temat jest wyjątkowo złożony, jednak w wielu materiałach pojawia się mylące rozwiązanie, tj. przeliczanie ilości kWh/m3 wypompowanej wody. Taki wskaźnik może być stosowany (z pewnym przybliżeniem) w układach pompowych pomp stacjonarnych, jednak wprowadza niewystarczające wnioski w przypadku układów studziennych. Powód jest prosty, tak jak wskazuje nazwa, w układach pompowych pomp głębinowych dochodzi jeszcze wartość głębokości? Inna będzie ilość kWh/m3 dla położenia zwierciadła 10 m, a inna dla 150 m. Dodatkowo będzie miało znaczenie, czy pompa głębinowa pracuje na tzw. „wolny wypływ” czy też będzie pracować „na sieć” lub „na zbiornik”.
PL
Współczesna eksploatacja układów pompowych pomp głębinowych ukierunkowana jest głównie na energooszczędne wydobycie wody na ujęciach oraz przekazanie jej do stacji uzdatniania (SUW). Zagadnienie oszczędności energii przekłada się na optymalizację budowy układów pompowych, ich właściwego opomiarowania oraz prowadzenia optymalnego zarządzania eksploatacją wraz z odpowiednim monitoringiem i sterowaniem.
PL
Użytkownicy eksploatujący pompy głębinowe w różny sposób budują zestawy opomiarowania w eksploatowanych układach pompowych studni ujęciowych. Często jest to tylko jeden pomiar ciśnienia, sonda pomiaru położenia zwierciadła wody, wodomierz i pomiar prądu pobieranego przez silnik głębinowy. W części 1 cyklu artykułów [2] pisaliśmy o współpracy charakterystyk - pompy i układu pompowego, gdzie wyszczególniono dokładnie budowę i opis parametrów układu pompowego wraz z interpretacją matematyczną eksploatacji. W tej części cyklu opiszemy dokładnie strukturę budowy niezbędnego opomiarowania studni, zapewniając późniejszą możliwość szerokiej interpretacji wyników pomiarów pod kątem zarówno analizy energochłonności [4] jak i diagnostyki [5] pracy agregatu oraz studni.
PL
System głównego odwadniania kopalni jest elementem niezbędnym w eksploatacji podziemnych zakładów górniczych. System ten składa się z wielu elementów takich jak kanały i chodniki wodne, zbiorniki podziemie pompy z napędem oraz rurociągi tłoczne. Działanie tego systemu jest uniezależnione od aktualnego wydobycia, stanowiąc dla kopalni stały koszt utrzymania. W zależności od głębokości kopalni oraz średniego napływu wody na koszt ten składają się koszt energii elektrycznej zasilającej pompy, koszt amortyzacji urządzeń, koszt obsługi oraz koszty ewentualnej utylizacji wody wraz z opłatami środowiskowymi. W artykule przedstawiono rozważania dotyczące ograniczenia kosztów funkcjonowania odwadniania głównego poprzez odpowiednią eksploatację urządzeń oraz odpowiednią politykę remontową. Przedstawione wyniki oparte zostały o rzeczywistą analizę funkcjonowania systemu odwadniania jednej z polskich kopalń.
EN
The main mine dewatering system is an essential element in the exploitation of underground mining plants. The system consists of many elements such as water channels and water walkways, underground tanks, powered pumps, and discharge pipelines. The operation of this system is independent of the current extraction, constituting a fixed cost of maintenance for the mine. Depending on the depth of the mine and the average inflow of water, this cost consists of the cost of electricity supplying the pump, the cost of depreciation of equipment, the cost of service and the costs of possible water disposal along with environmental charges. The article presents considerations regarding the reduction of main drainage operation costs through appropriate equipment operation and appropriate repair policy. The presented results are based on a real analysis of the functioning of the drainage system of one of the Polish mines.
PL
Czy poprawa własności hydraulicznych odśrodkowej pompy wirowej, bez zmiany sposobu konwersji energii, może być dokonana poprzez modyfikację łopatek w wylotowej części wirnika? W artykule przedstawiono wyniki badań rzeczywistych oraz symulacji numerycznych pozwalających ocenić wpływ podcinania strony czynnej i biernej łopatek wirnika pompy odśrodkowej na charakterystyki energetyczne.
PL
Bazowe podejście do monitorowania agregatów pompowych jest znane od dawna. Natomiast obserwowany jest także systematyczny postęp w zakresie nadzoru stanu technicznego poczynając od standardów, poprzez możliwość zastosowania coraz lepszych i bardziej zróżnicowanych czujników, które na rzecz monitorowania stanu technicznego są wykorzystywane, kończąc na systemach, coraz częściej nadbudowanych także o system diagnostyki. Wymienione zmiany każą dokonać okresowego podsumowania w zakresie dostępnych technik i metodologii.
PL
W części pierwszej cyklu artykułów - Forum Eksploatatora nr 2/2019 podkreślono wpływ metod regulacji parametrów pracy pomp głębinowych na zużycie energii w eksploatacji ujęć. Ta część cyklu poświęcona będzie działaniu modeli matematycznych wspomagających podejmowanie właściwych energetycznie decyzji eksploatacyjnych. Jak wiemy, charakterystyczne dla eksploatacji studni i pomp głębinowych [1, 3] wzajemne przenikanie się zależności z dziedzin: hydrogeologii, techniki pompowej, hydromechaniki, elektrotechniki techniki systemów i automatyki, musi być uwzględnione w pracy modeli matematycznych, a tym samym można przyjąć, że bez matematycznie wspomaganego przetwarzania danych eksploatacyjnych nie jesteśmy w stanie szybko i właściwe ocen energochłonności eksploatacji. Rozgraniczenie miejsca i wartości strat, w układzie pompowym lub w studni, nie jest zagadnieniem prostym i wymaga szeroki wiedzy, którą powinien posiadać użytkownik decydujący o działaniach służb eksploatacyjnych. Pomocnym może tu być wspomaganie komputerowe występując we współczesnych systemach zarządzających eksploatacją ujęć - np. SPMSYSTEM.
PL
W części pierwszej cyklu artykułów (FE 2/2019) podkreślono wpływ metod regulacji parametrów pracy pomp głębinowych na zużycie energii w eksploatacji ujęć. Część druga poświęcona była pracy modeli matematycznych wspomagających podejmowanie właściwych decyzji eksploatacyjnych (FE 3/2019). Trzecia część cyklu artykułów poświęcona będzie znaczeniu diagnozowania stanu technicznego i parametrycznego głębinowych agregatów pompowych badanych na stacjach prób pomp głębinowych, a także organizacji obiegu informacji w remontach oraz w gospodarce pompowej.
PL
Optymalizacja pod kątem efektywności energetycznej pompy chłodzącej nr 6PCH obejmowała remont urządzenia, który miał na celu zwiększenie jego sprawności poprzez zabudowę nowego układu regulacji kąta łopat wirnika z siłownikiem hydraulicznym. Jaki był efekt?
PL
Tematyką eksploatacji pomp głębinowych zajmuję się od ponad 10 lat. W pewnym momencie uważałem, że w tym temacie zostało powiedziane już wszystko i że dalsze rozmowy i rozważania na ten temat, to po prostu powielanie dotychczasowych doświadczeń. Jednak po zapoznaniu się z nowym oprogramowaniem do serwisowania, magazynowania i zarządzania próbami pomp głębinowych - SPMSYSTEM - stwierdziłem, że tematyka pompowa może być przeniesiona na całkiem inny wymiar niż ten, z którym spotykaliśmy się do tej pory.
PL
Użytkownicy głębinowych agregatów pompowych - szczególnie z wieloletnim doświadczeniem - wiedzą, jak trudno jest przewidzieć wystąpienie awarii pompy lub silnika głębinowego podczas eksploatacji ujęcia. Awaria, a więc zatrzymanie w funkcjonowaniu na skutek nagłego uszkodzenia, pociąga za sobą wiele komplikacji w dostawie wody z ujęcia i praktycznie wiąże się z natychmiastowym uruchomieniem kosztownych prac związanych z wymianą agregatu pompowego w studni. Stałe posiadanie dostępu do rezerwowych, głębinowych agregatów pompowych sprawia wiele kłopotów i niewątpliwie generuje spore koszty stałe dla użytkownika ujęć wód. Ważnym jest, by uszkodzony agregat pompowy zastąpić innym, sprawnym i właściwie dobranym do aktualnych i prognozowanych warunków eksploatacji studni na ujęciu. Z doświadczenia wynika, że często awaryjnie dobrany agregat pompowy nie zawsze spełnia wymogi optymalnego doboru parametrów, lecz po uruchomieniu jego pracy w studni likwiduje się zasadniczy problem w dostawie wody z ujęcia. Praktycznie wiadomo, że im większe różnice w parametrycznym niedostosowaniu agregatu pompowego do parametrów układu, tym większa stała strata energii w eksploatacji i większa możliwość wcześniejszego wystąpienia następnej awarii - tzw. pętla niezawodności.
PL
Na ile dokładne jest określanie parametrów pompy ze zredukowaną średnicą wirnika, lub pracującej z prędkością inną niż nominalna na podstawie charakterystyki dotyczącej nominalnej średnicy wirnika oraz nominalnej prędkości obrotowej, która to charakterystyka jest często jedyną dostępną?
PL
Uderzenie hydrauliczne jest zjawiskiem wciąż groźnym z punktu widzenia eksploatacji pompowni wodociągowych. Jego wystąpienie może skutkować szeregiem uszkodzeń i co za tym idzie – wyłączeniem pompowni z eksploatacji. Jednym z rozwiązań powyższego problemu jest stosowanie różnego typu urządzeń ograniczających negatywne skutki uderzenia hydraulicznego, m.in. zaworu różnicowego.
PL
Stosowanie określonego sposobu uruchamiania pomp odśrodkowych o niestatecznych charakterystykach pozwala poszerzyć zakres zastosowań tych pomp. Niestabilność charakterystyki przepływu nie musi bowiem eliminować ich uruchomienia w konkretnych sytuacjach.
PL
Niniejsza publikacja jest kontynuacją artykułów na temat obliczeń układów, z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania EPANET, opublikowanych na łamach „Pomp Pompowni” 2/2011, 4/2011 i 2/2012.
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.