Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 454

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 23 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  drogownictwo
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 23 next fast forward last
PL
W artykule przedstawiono zagadnienia potencjalnego wpływu na środowisko materiałów wykorzystywanych w budownictwie drogowym, w tym również pochodzących z recyklingu, w kontekście wytycznych polityki klimatycznej i zasobooszczędnej. Zwrócono uwagę na konieczność wypracowania skutecznych działań w kierunku sprostania wyzwaniom gospodarki zrównoważonej i niskoemisyjnej. Wskazano też ocenę cyklu życia produktu (LCA), jako ważny instrument pozyskania informacji o wpływie badanych obiektów na środowisko.
EN
The article presents the issues of the potential environmental impact of materials used in road construction, including those from recycling, in the context of climate and resource-saving policy guidelines. Attention was drawn to the need to develop effective actions to meet the challenges of a sustainable and low-emission economy. The product life cycle assessment (LCA) was also indicated as an important instrument for obtaining information on the impact of the tested objects on the environment.
PL
Ponad dwieście lat temu szkocki inżynier, John Loudon McAdam, zrewolucjonizował metodę budowy dróg. Głównym budulcem stał się tłuczony kamień polny.
PL
Początki brukowanych dróg i ulic w Polsce przypadły na wiek XVIII. Pierwsze odcinki budowano w miastach. Jednak były to rozwiązania dalece niedoskonałe.
PL
Jak już wspomniano w pierwszej części artykułu, która ukazała się na łamach „Nowoczesnego Budownictwa Inżynieryjnego” w numerze 3 z 2021 r. [1], tematyka dotycząca przepustów wielootworowych jest złożona i wieloaspektowa. Niniejszy artykuł zawiera kolejną część podstawowych informacji związanych z hydrologią i hydrauliką przepustów wielootworowych. Zagadnienia te są specyficzne dla tego typu obiektów, a szczególnie istotne w przypadku omawianych przepustów wielootworowych.
PL
W artykule przedstawiono zagadnienia dotyczące bezpiecznej eksploatacji i utrzymania lekkich koparek łyżkowych oraz czynniki wpływające na ich prawidłową eksploatację.
EN
The article presents the issues related to the safe operation and maintenance of light bucket excavators, and factors influencing their proper operation.
PL
Artykuł porusza kwestie nazewnictwa i klasyfikacji geosyntetyków. Podaje podstawowe definicje, podziały i symbole. Przedstawia funkcje, jakie mogą pełnić wyroby z tworzyw sztucznych w geotechnice i budownictwie. Zwraca uwagę na problemy z właściwym doborem geosyntetyków.
EN
The digitalisation of the construction process is a phenomenon that has been significantly accelerated in recent years. BIM (Building Information Modeling) technology is becoming increasingly popular with designers, contractors and investors and is being used, mainly in relation to buildings. In communication objects, the application of BIM is much more difficult, as confirmed by the shifting schedules during implementation trials in road design. And yet, BIM is not only about the design or execution of construction works, it is worth taking advantage of the new possibilities especially at the stage of using the facility. BIM in transportation infrastructure is already used in other countries, mainly in Scandinavia, where work on its implementation began at the beginning of this century. The preparation of appropriate procedures and standards, adjusted to national realities, requires gathering experience on pilot investments. The paper presents an analysis of the necessary initial data which will make it possible to apply BIM in the Polish road construction industry. Moreover, the main risks occurring at various stages of the construction process are presented. The aim of the article is to indicate the necessary actions that will allow the advantages of BIM technology to be used more fully in road investments. The implementation of BIM in Polish road construction is not a distant future but rather "tomorrow", so it is worth knowing the limitations and preparing for the upcoming changes.
PL
Cyfryzacja procesu budowlanego to zjawisko, które w ostatnich latach zostało znacząco przyśpieszone. Technologia BIM (Building Information Modeling) cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony projektantów, wykonawców oraz inwestorów i jest stosowana, głównie w odniesieniu do obiektów kubaturowych. W obiektach komunikacyjnych zastosowanie BIM jest znacznie trudniejsze, co potwierdzają przesunięcia harmonogramów podczas prób wdrożeniowych w projektowaniu dróg. A przecież BIM to nie tylko etap projektowania czy realizacji robót budowlanych, warto korzystać z nowych możliwości szczególnie na etapie użytkowania obiektu. BIM w infrastrukturze komunikacyjnej jest już stosowany w innych krajach, głównie skandynawskich, gdzie rozpoczęły się prace nad jego wdrożeniem na początku obecnego stulecia. Ministerstwo Infrastruktury przygotowało zalecenia dotyczace BIM w polskim budownictwie drogowym. W marcu 2021 r. rekomendowano do stosowania wzorce i standardy dotyczące modelowania informacji o drogowych obiektów inżynierskich (BIM-M). Analogiczne opracowanie dotyczace dróg (BIM-D) zostanie prawdopodobnie opublikowane w najbliższym czasie. Przygotowanie odpowiednich procedur oraz standardów, dostosowanych do krajowych realiów, wymaga zebrania doświadczeń na inwestycjach pilotażowych. Celem artykułu jest wskazanie koniecznych działań, które pozwolą na pełniejsze wykorzystanie zalet technologii BIM w inwestycjach drogowych.
PL
Pandemia COVID-19 spowodowała, że wiele osób zdecydowało się zmienić sposób podróżowania i zamieniło komunikację miejską na samochód. Jednak badania wyraźnie pokazują, że maseczki skutecznie chronią przed zakażeniem COVID-19, a ryzyko zarażenia się koronawirusem w środkach transportu zbiorowego nie jest większe niż w innych miejscach.
PL
Mogłoby się wydawać, że w dawnych czasach, gdy o motoryzacji nikt nawet jeszcze nie marzył, a miasta miały mniej mieszkańców, na ulicach panował błogi spokój. Tak zapewne było w małych miasteczkach, ale nie można było jednak tego powiedzieć np. o Warszawie.
PL
Wydatki na drogi stanowią znaczną część wydatków samorządów, szczególnie majątkowych. Pokazanie danych dla pojedynczego roku (np. 2020) nie byłoby wystarczająco miarodajne z uwagi na dużą dynamikę zmian w systemie finansów samorządowych – z tego względu w poniższym materiale zostanie zaprezentowana skala i struktura wydatków na drogownictwo, ponoszonych przez samorządy wszystkich poziomów w ciągu ostatnich sześciu lat.
PL
Raport ONZ nie pozostawia wątpliwości. Rezygnacja z indywidualnego transportu samochodowego i przejście na transport zbiorowy lub rowerowy znacznie zmniejszy ślad węglowy aut spalinowych. Konieczna jest też rewolucja technologiczna przy produkcji dzisiejszych samochodów.
PL
Wiek senioralny przestaje być wiekiem emerytury, a staje się czasem aktywności. Rower dla seniorów to także ważny środek transportu.
PL
Coraz więcej państw Europy planuje zakaz sprzedaży samochodów z silnikami spalinowymi. W porównaniu z silnikami elektrycznymi są one bowiem drogie w eksploatacji, bardziej zanieczyszczają środowisko oraz generują miliardowe straty.
PL
Po polskich drogach jeździ 22 mln pojazdów silnikowych, w tym 18 mln samochodów osobowych, co oznacza, że liczba samochodów osobowych na tysiąc mieszkańców wynosi ok. 580. Jeszcze w 1990 r. było ich 5 mln, czyli w ciągu 30 lat liczba samochodów wzrosła blisko czterokrotnie.
PL
Rower to obecnie bodaj najpopularniejszy środek transportu. Szacuje się, że na świecie jest ponad miliard rowerów. Pierwsze modele powstały ponad dwieście lat temu i znacznie się różniły od dzisiejszych bicyklów.
PL
Po polskich ulicach jeździ ponad 16 tys. hulajnóg elektrycznych. Dynamiczny rozwój tego środka transportu spowodował konieczność zmian przepisów. Na użytkowników nałożone zostały nowe obowiązki.
PL
Polityka transportowa prowadzona w Polsce w latach 1998-2003 była dla kolei bardzo niekorzystna. Wtedy to uwierzono, że kolej jest przeżytkiem i nie warto w nią inwestować, bo przyszłość zapewnią nam samochody i budowa autostrad.
PL
Jednym z najważniejszych czynników powodujących nieracjonalny przyrost samochodów jest uboga oferta publicznego transportu zbiorowego. Wykluczenie komunikacyjne wynika z postępującej w ostatnich dekadach degradacji transportu publicznego. Likwidacja połączeń kolejowych i autobusowych oraz ograniczenie częstotliwości kursowania komunikacji publicznej doprowadziły do uzależnienia Polaków od samochodu.
PL
Pierwsze latarnie uliczne pojawiły się w drugiej połowie XVI w. w Paryżu, choć już półtora wieku wcześniej w Londynie bogatsi mieszkańcy oświetlali ulice latarniami przed domami. W Polsce oświetlenie uliczne pojawiło się dopiero w XVIII-wiecznej Warszawie. A rozwój oświetlenia ulicznego w stolicy przyspieszyło panowanie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
PL
Rowery miejskie w polskich miastach można wypożyczać od dwunastu lat. Miejskie jednoślady dostępne są w ponad stu miastach. Nie tak dawno ten środek transportu bił rekordy popularności wśród mieszkańców zarówno metropolii, jak i mniejszych miast. Czy ten trend, mimo pandemii, się utrzymał?
first rewind previous Strona / 23 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.