Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  creeper
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
W zwartej zabudowie, gdzie tkanka miejska gęsto wypełnia przestrzeń, każda zieleń jest na wagę złota. Zielone dachy i zielone ściany są z pewnością dobrą odpowiedzią na wyzwania takich przestrzeni w naszych czasach. Istnieją także rozwiązania starsze, ale równie efektywne. Są nimi rośliny pnące, które mogą pokrywać nie tylko wolne ściany szczytowe czy podwórkowe, ale nawet fasady. Dobór właściwych roślin do miejsca to klucz do sukcesu.
PL
Pnącza wymagają mało miejsca, rosną szybko i wytwarzają masę liści, co zatrzymuje pyłowe i gazowe zanieczyszczenia powietrza, tłumią hałas, dają cień, izolują ściany domów (przed nagrzaniem i wychłodzeniem), osłaniają od wiatru, a jednocześnie działają relaksująco na ludzi (przechodniów). Warto je powszechnie sadzić zwłaszcza w miastach i innych terenach zurbanizowanych, gdzie jest coraz więcej betonu, asfaltu czy stali, a coraz trudniej znaleźć miejsce dla drzew.
PL
Aktinidie (Actinidia Lindl.) należą do rodziny aktinidiowatych (Actinidiaceae). Znanych jest około 40 gatunków występujących w Azji. Są to pnącza wspinające się po podporach za pomocą pędów wijących się prawoskrętnie. Są roślinami dekoracyjnymi oraz dostarczającymi jadalnych owoców, zawierających znaczne ilości witaminy C. Niektóre mają również właściwości lecznicze. Przedstawiamy dwa gatunki o ozdobnych liściach.
PL
Pnącza to jedne z najwartościowszych roślin o wyjątkowo szerokich możliwościach zastosowania. Nie tylko zwiększają estetykę przestrzeni publicznej, ale przede wszystkim poprawiają jakość życia. Sadzone na terenach zurbanizowanych oczyszczają powietrze, wzbogacają je w tlen, regulują temperaturę, zmniejszają hałas oraz osłaniają od wiatru i ulicznego kurzu.
PL
Przy tworzeniu trwałej zieleni w miastach najczęściej wykorzystuje się drzewa i krzewy, rzadziej pnącza i byliny, chociaż popularność tych ostatnich zdecydowanie wzrasta. Projektanci mają do wyboru kilka tysięcy gatunków i odmian produkowanych w polskich szkółkach.
PL
Nagrzewające się mury, przesuszone powietrze, coraz więcej spalin i mniej miejsca dla roślin poprawiających mikroklimat - to nasza rzeczywistość. Komfort życia można jedna poprawić. Jak? Sadząc pnącza.
PL
Jeden ze sposobów wspinania się pnączy po podporach jest ich owijanie się. Rośliny czynią to za pomocą pędów, wąsów czepnych lub ogonków liściowych. Warto poznać różne odmiany pnączy, takie jak glicynie czy dławisze, gdyż mogą one być ciekawym elementem wzbogacającym zarówno przestrzeń mieszkalną, jak i publiczną.
PL
Elewacje wysokich budynków pokrywane są najczęściej pnączami samoczepnymi, czyli takimi, które do wspinania się nie potrzebują specjalnych konstrukcji.
PL
Stosowanie pnączy na budynkach wywołuje obawy, które często są bezpodstawne. Dotyczą one zwykle nadmiernego zawilgocenia pokrytych roślinami ścian i oddziaływania mechanicznego lub chemicznego (biologicznego) tych roślin na ściany
PL
Poruszono zagadnienia dotyczące wpływu pnączy na ekologię miast. Zagospodarowanie pionowych powierzchni przez pnącza wpływa korzystnie nie tylko na warunki wilgotnościowo-energetyczne budynku, ale może stanowić barierę chroniącą człowieka przez pochłanianie zanieczyszczeń. Określono ilościowo zawartość WWA w strukturach biomasy roślinnej i oszacowano ilość tlenu produkowanego przez masę roślinną w ciągu sezonu wegetacyjnego.
EN
The problem of creeper influence on urban ecology is presented. The creepers climbing onto vertical surfaces influence favourably not only the humidity and energy characteristics of a building but can act as a protecting barrier of human beings (as contamination absorber). The WWA quantity in the plant biomass structures has been determined. The amount of oxygen, produced by the biomass during the vegetation season, has been also evaluated.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.