Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 12

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  construction chemistry
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Na piasku i wodzie : skomplikowana renowacja w Nowej Dębie
PL
W tym roku w Nowej Dębie (woj. podkarpackie) rozpoczęła się realizacja dużego projektu, którego celem jest rozwiązanie najbardziej palących problemów gospodarki wodno-ściekowej w aglomeracji. Pierwszym jego etapem jest modernizacja sieci kanalizacji sanitarnej. Do renowacji części przewodów oraz studni kanalizacyjnych wykorzystano w sumie trzy technologie bezwykopowe: CIPP (ang. Cured in Place Pipe), kraking oraz chemię budowlaną.
2
Content available remote Rola cementu w kształtowaniu właściwości suchych mieszanek chemii budowlanej
PL
Każda sucha mieszanka z grupy chemii budowlanej składa się z kilku podstawowych składników: spoiwa, kruszywa i wypełniaczy, dodatków mineralnych oraz domieszek chemicznych. Mniej skomplikowane produkty mogą zawierać jedynie kilka składników, bardziej specjalistyczne - nawet kilkanaście. Najważniejszą rolę odgrywa spoiwo, którym może być cement, wapno hydratyzowane, gips lub anhydryt, a także spoiwa organiczne.
3
Content available remote Zaprawy do spoinowania - co warto wiedzieć przed ich wyborem
PL
Zaprawa spoinująca to element okładziny ceramicznej. Taka definicja wy.musza traktowanie zaprawy spoinującej jako składnika kompleksowego roz.wiązania technologiczno-materiałowego, którego pozostałymi elementami są: zaprawa klejąca, płytki oraz masy do wypełnień dylatacji zastosowane na odpowiednim podłożu. Wynika z tego, że spoina to nie tylko element estetyczny, lecz także - w odniesieniu do posadzki - konstrukcyjny. Przenosi ona również obciążenia oddziałujące na powierzchnię okładziny, a w niektórych wypadkach w pewnym stopniu kompensuje także odkształcenia, np. termiczne.
4
Content available remote Wybrane zagadnienia z chemii betonu
PL
Prace badawcze związane z technologią betonu bazują na podstawach chemii nieorganicznej, a w ostatnim dziesięcioleciu coraz częściej także chemii organicznej w związku ze stosowaniem domieszek, bez których nie można pro.dukować nowoczesnego betonu. Dotyczy to wszelkich zagadnień, począwszy od zrozumienia, na czym polegają procesy wiązania i twardnienia oraz jakie czynniki na nie wpływają, przez formowanie mikrostruktury betonu, a na pro.cesach korozyjnych kończąc. Wszystkie te kwestie znajdują wyjaśnienie w prawach i zasadach chemii ogólnej.
PL
W styczniu tego roku ukazały się wytyczne "Verbundabdichtungen" Hinweise fur die Ausfuhrung von flussig zu verarbeitenden Yerbundabdichtungen mit Bekleidungen und Belagen aus Fliesen und Platten fur den Innen- und Auften-bereich" [1] będące aktualizacją ich wydania z 2005 r. Wytyczne te odnoszą się do przepisów prawa budowlanego obowiązującego w Niemczech, co nie oznacza, że nie można z nich korzystać w Polsce. Wręcz przeciwnie - stanowią jedno z najbardziej aktualnych źródeł wiedzy w tym zakresie. W artykule przed.stawimy zmiany w tych wytycznych w stosunku do ostatniego ich wydania.
6
Content available remote Masy szpachlowe do spoinowania ścian z suchej zabudowy
PL
Zastosowanie odpowiedniej masy szpachlowej oraz właściwe szpachlowanie i spoinowanie dają gwarancję uzyskania trwałego połączenia oraz idealnego wykończenia powierzchni płyt gipsowo-kartonowych.
PL
Problemów związanych z przeciekaniem tarasów można uniknąć, jeśli w cza.sie budowy prace zostaną wykonane wyjątkowo starannie, a zastosowane materiały i technologia będą dopasowane do warunków użytkowania i konstrukcji tarasu.
8
Content available remote Farby elewacyjne - rodzaje, właściwości i zastosowanie
PL
Farby elewacyjne - przeznaczone do malowania ścian zewnętrznych - stano.wią ważny element wykończeniowy budynku. Stosowane są jako wykończenie tynków mineralnych lub w przypadku konieczności odnowienia elewacji [np. w wyniku dużych zabrudzeń, powstawania plam i przebarwień, blaknięcia ko.loru, pojawiania się rys i spękań, kredowania powłoki, pojawiania się mikro.organizmów, zniszczenia dolnych partii budynków itp.]. W artykule zostaną scharakteryzowane farby elewacyjne - ich rodzaje oraz właściwości, a także przedstawione kryteria wyboru i podstawowe zasady, jakimi należy się kierować podczas prowadzenia prac malarskich.
PL
Ostatnie lata a w szczególności okres od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej cechują się znaczącym wzrostem ilości prac naprawczych i renowacyjnych prowadzonych na budowlach inżynierskich. Jest to możliwe dzięki napływającym do Polski środkom finansowym w ramach funduszy strukturalnych oraz prężnie rozwijającym się firmom specjalizującym się w pracach naprawczo-renowacyjnych. Prace naprawczo-renowacyjne prowadzone są zarówno na budowlach podziemnych takich jak tunele, kanały, kolektory kanalizacyjne, zbiorniki jak również na mostach czy przepustach drogowych i kolejowych. Coraz częściej prace te wykonywane są z zastosowaniem najnowszych technologii wykorzystujących chemię budowlaną w postaci zapraw mineralnych oraz żywic syntetycznych.
EN
Last years, particularly the period from our accession for European Union is significant for the growth of reparation and renovation works made on engineering structures. It is possible due to structural funds flowing to Poland as well as developing contracting firms that specializes in renovation works. Renovation works are conducted on underground structures such as tunnels, sewers, trunk sewers, tanks as well as on bridges or road and rail culverts. More and more often these works are done with the use of the newest technology based on construction chemistry in the form of mineral binding materials and synthetic resins.
10
Content available remote Lekka mokra po latach : wstęp do rachunku sumienia
PL
Czas płynie i trudno uwierzyć, że pierwsze instalacje dociepleń metodą „lekką mokrą”, zwaną obecnie Bezspoinowym Systemem Ociepleń (BSO), liczą sobie w Polsce już 30 lat. ówczesne realizacje były zaledwie zapowiedzią tego, co miało nastąpić później, po ponad 20 latach działań termomodernizacyjnych. Lata 90. to okres, w którym postęp technologiczny umożliwił gwałtowną poprawę jakości systemów BSO oraz znaczny wzrost liczby docieplonych budynków - w drugiej połowie lat 90. powierzchnie docieplanych w Polsce ścian zaczęto szacować już nie w tysiącach, ale w milionach m2.
11
Content available remote Dekada zapraw klejących
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.