Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 44

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  city greenery
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
1
Content available Rozwiązania oparte na przyrodzie w Bejrucie
PL
Przedmiotem badań jest analiza rozwiązań opartych na przyrodzie w Bejrucie w przestrzeni ogólnodostępnej, której założeniem jest poprawa jakości życia w mieście. System zagospodarowania przestrzeni zielonej zmieniał się na przestrzeni lat, ale nadal nieco odbiega od tego, jaki stosuje się w krajach europejskich. Władze oraz społeczeństwo Bejrutu dostrzegają pozytywne możliwości, jakie dają te rozwiązania. W artykule przedstawiono trzy projekty rozwiązań opartych na przyrodzie w Bejrucie jako sposoby na redukcję negatywnych zmian klimatycznych oraz poprawienie stosunków między mieszkańcami miasta. Porównano ich stan obecny z tym, jak wyglądały tereny tych projektów w latach 1912, 1923, 1936 i 1961. W badaniu wykorzystano metodykę studium przypadku. Została wykorzystana również metodyka badań obserwacyjnych nieuczestniczących, aby określić postrzeganie danego miejsca przez ludność miasta. Badania opierają się także na przeprowadzonych wywiadach z mieszkańcami Bejrutu (wywiady przeprowadzone były w języku angielskim i arabskim).
EN
The subject of the research is the analysis of nature-based solutions in Beirut as a public space, the aim of which is to improve the quality of life in the city. The green space development system has changed over the years, but it still differs slightly from the one used in European countries. The Beirut authorities and society recognize the positive opportunities these solutions provide, so now more and more NBS can be seen on the Beirut map as time goes by. The article presents three projects of nature-based solutions in Beirut as ways to reduce negative climate change and improve relations between the city's inhabitants. Their current state was compared with the areas of these projects in 1912, 1923, 1932 and 1961. The study used case study methodology in which three projects in Beirut were analyzed in terms of changes in the structure of the city's greenery and their significance for residents. The author also used the methodology of non-participant observational studies to determine the perception of a given place by the city's population. When analyzing the available literature, it becomes obvious that nature-based solutions in Beirut have great potential to improve the quality of life in the city.
PL
Zielona ściany i dachy są żywymi obrazami, ciągle zmieniającymi się w zależności od pory roku, mieniącymi się kolorami i formą. Szczególnie w bezśnieżne zimy, kiedy wszystko wokół jest szare, rośliny zimozielone wprowadzają intensywny kolor zieleni i odcienie brązu. Efekt ten jest dobrze przyjmowany przez mieszkańców, w ich ocenie dodaje optymizmu i stanowi ciepły kolorystyczny punkt.
PL
Cieniowanie powierzchni, chłodzenie gorących obszarów miast, element ochrony bioróżnorodności terenów zurbanizowanych, tworzenie korytarzy ekologicznych, retencjonowanie wody, przeciwdziałanie przesuszaniu profilu glebowego, działania przeciwpowodziowe, tłumienie hałasu, ograniczanie smogu świetlnego, dezynfekcja powietrza, zmniejszanie oddziaływania promieniowania UV, podnoszenie atrakcyjności turystycznej miast, tworzenie stref rekreacji oraz budowanie spójności przestrzennej i budowanie kapitału społecznego. To tylko kilka korzyści, jakie daje zieleń przyuliczna w miastach.
PL
W ostatnich latach narasta, zwłaszcza w przestrzeni miejskiej, problem związany z usuwaniem drzew z polskich miast. Dojrzałe i duże okazy znikają z różnych powodów - w trakcie samorządowych inwestycji, działań komercyjnych i deweloperskich oraz wskutek działań na prywatnych posesjach. W wielu przypadkach takie sytuacje budzą mnóstwo kontrowersji oraz prowokują społeczną i medialną dyskusję.
PL
Tawuła (Spiraea) to rodzaj botaniczny obejmujący kilkadziesiąt gatunków krzewów występujących w strefie klimatu chłodnego półkuli północnej. Wiele z nich wykorzystuje się jako rośliny ozdobne, sadzi się je w zieleni osiedlowej, parkowej, na rabatach, rondach, skwerach, wzdłuż dróg i ulic.
PL
Czy polskie miasta mają standardy określające zasady postępowania z zielenią przyuliczną? Z jakimi problemami z zakresu utrzymania roślin w pasach przydrożnych najczęściej spotykają się osoby i instytucje odpowiedzialne za ten obsar zieleni? Między innymi o te zagadnienia zapytaliśmy przedstawicieli zarządów zieleni i zarządów dróg.
PL
W epoce PRL-u wymogi dotyczące zieleni osiedlowej wskazywały, że powinna ona stanowić minimum 50% powierzchni osiedla. Obecnie oczekuje się, iż zieleń będzie stanowiła zaledwie 30%. Skoro wymogi dotyczące powierzchni są mniej restrykcyjne, to tym istotniejszy staje się właściwy dobór roślin.
PL
rewitalizacja to zmiany w przestrzeni publicznej słuzące w pierwszej kolejności społecznościm lokalnym. Rewitalizacja jest odzyskiwaniem terenów i przeprowadzaniem modernizacji tychże w taki sposób, aby zmianie - a w zasadzie poprawie - uległy ich własności uzytkowe. Inwestycje z obszaru rewitalizacji prowadzone są z zaangażowaniem niemałych środków finansowych. jakie działania rewitalizacyjne - w tym związane z zielenią - prowadzą wybrane miesta w Polsce?
PL
Topole w Polsce są drzewami powszechnymi, które spotykane są zarówno w miastach, jak i na obszarach wiejkich. Swoją popularność zdobyło w okresie międzywojennym XX w., aby następnie po II wojnie światowej, w latach 50-80., być drzewami szeroko stosowanymi nie tylko na plantacjach ale także w nasadzeniach przydrożnych oraz w miastach.
PL
Cisy [Taxus] to cenione w ogrodnictwie, zimozielone rośliny iglaste. Na świecie występuje osiem gatunków cisa. Tylko jeden z nich, cis pospolity [Taxus baccata], rośnie naturalnie na terenie Europy, także w Polsce, pozostałe trzy gatunki pochodzą z Azji, a kolejne cztery z Ameryki Północnej.
PL
Pnącza wymagają mało miejsca, rosną szybko i wytwarzają masę liści, co zatrzymuje pyłowe i gazowe zanieczyszczenia powietrza, tłumią hałas, dają cień, izolują ściany domów (przed nagrzaniem i wychłodzeniem), osłaniają od wiatru, a jednocześnie działają relaksująco na ludzi (przechodniów). Warto je powszechnie sadzić zwłaszcza w miastach i innych terenach zurbanizowanych, gdzie jest coraz więcej betonu, asfaltu czy stali, a coraz trudniej znaleźć miejsce dla drzew.
PL
Mówiąc o ochronie roślin, najczęściej mamy na myśli stosowanie chemicznych środków ochrony roślin. Od szeregu lat zgodnie z zaleceniami Unii Europejskiej następuje wycofywanie wielu pestycydów, szczególnie tych, które mają negatywny wpływ na układ endokrynnych człowieka i zwierząt stałocieplnych, a także tych, które wykazują brak selektywności dla organizmów pożytecznych i zapylaczy oraz w sposób długotrwały ujemnie oddziałują na środowisko.
PL
Termin ogrodnictwo partyzanckie, będący tłumaczeniem angielskiego zwrotu guerilla gardening, nie szokuje już tak jak kilka lat temu. Nie pada już w kontekście obywatelskich zrywów sadowniczych to (prawie) dowcipne pytanie o cele i odznaczenia – wsadzać czy nagradzać? Nie słychać też, by współcześni nam ogrodniczy partyzanci musieli pod osłoną nocy ukrywać przed opinią publiczną swoją społeczną aktywność. Jednak wokół historii obywatelskich nasadzeń wciąż jest sporo niejasności. Spróbujmy rzucić na nie nieco światła.
PL
Z miejskich budżetów obywatelskich coraz częściej „wyrastają” zielone inwestycje. Mieszkańcy chętnie zgłaszają projekty dotyczące zazieleniania wspólnych przestrzeni – czy to ogólnomiejskich, czy dzielnicowych. Zieleń ma dla mieszkańców coraz większe znaczenie. Wzrasta też świadomość funkcji zieleni w miastach. To nie tylko estetyka, ale także przeciwdziałanie zmianom klimatu, ochrona bioróżnorodności i poprawa jakości życia.
PL
Botanicy i dendrolodzy wyróżniają kilkanaście gatunków kasztanowców (Aesculus) występujących naturalnie na trzech kontynentach – w Ameryce Północnej, Azji i Europie. Są to przeważnie drzewa, rzadziej wysokie krzewy, o ozdobnych liściach i egzotycznych kwiatach.
PL
Zielony Ład jest spójnym, kompleksowym planem Komisji Europejskiej, którego celem jest osiągnięcie przez nasz kontynent klimatycznej neutralności do 2050 r. Drogą do osiągnięcia tego celu ma być efektywniejsze niż dotąd wykorzystywanie zasobów naturalnych planety dzięki przejściu na gospodarkę o obiegu zamkniętym, przeciwdziałanie utracie różnorodności biologicznej i znaczące obniżenie emisyjności sektora energii. Jednocześnie istotne jest stworzenie milionów nowych miejsc pracy i pobudzenie gospodarki.
PL
Dwa światy, które bardzo często żyją obok siebie, to świat skupiony w tzw. ruchach miejskich [świat działaczy, sygnalistów i społeczników miejskich] i świat architektury krajobrazu - zawodowych projektantów czy wykonawców terenów zieleni. Uczestnicząc w procesach miastotwórczych, mają oni bardzo często wspólne cele i działają na tej samej tkance. Jednak często nie realizują ich wspólnie i nie tworzą przestrzeni współpracy. Umiejętności czy systemy pracy tych grup nie przepływają między sobą - ze szkodą dla przestrzeni publicznej.
PL
Rodzaj buk (Fagus) obejmuje około dziesięciu gatunków drzew występujących w strefie klimatu umiarkowanego na półkuli północnej – Europie, Azji oraz Ameryce Północnej. W Polsce gatunkiem krajowym jest buk pospolity (Fagus sylvatica), który osiąga w naszym kraju północno-wschodnią granicę występowania.
PL
W październiku br. odbyło się w Warszawie prawdopodobnie pierwsze w Polsce szkolenie dotyczące wykorzystywania elementów żywej architektury w miejskiej przestrzeni. Kurs zorganizowali fachowcy z kilkuletnim doświadczeniem, którzy jako jedyni w kraju zostali przeszkoleni przez Hansa Petera, twórcę i współautora książki „Wiklina w ogrodzie”, oraz jako pierwsi odważyli się wprowadzić takie budowle w polski krajobraz miejski na skalę komercyjną.
PL
Kwiaty, warzywa, owoce, drzewa, krzewy oraz ludzie potrafiący nie tylko się nimi zachwycać, ale przede wszystkim zajmować, dbać o nie i je pielęgnować – to chyba najlepsza definicja ogrodów społecznościowych. Miejsc, w których równie ważnym czynnikiem co otaczająca zieleń, jest atmosfera.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.